Vanaf de Brabantse Wal ëert vele kansen en opnieuw houdt Maarten Stekelenburg ons in de wedstrijd met een aantal geweldige reddingen. Bij een cor ner gaat het mis en in de kluts verdwijnt de bal in de goal. Dat is ook de ruststand. Na de rust komen we iets meer aan voetbal len toe, maar Real krijgt vele mogelijkheden de score uit te bouwen. Dit gebeurt in de 73e minuut als Higuain scoort.Wan neer Real even gas terugneemt, komen we een paar keer voor het doel van Casillas, die een keer goed redt op een inzet van Sulejmani nadat Urby Emanuel- son de lat heeft geraakt. Als aan de stand niets meer verandert, eindigt ons eerste duel in de Champions League na vijfjaar met een 2- 0 nederlaag.Teleurge- steld, vooral over het vertoonde spel, vertrekken we richting hotel. Real was in deze wedstrijd een paar maatjes te groot. Ik denk: 'snel vergeten, er komen nog vijf wedstrijden.Tegen Milan thuis over twee weken zullen ze een ander Ajax zien', oppert een van de meegereisde supporters. Daar sluit ik me onmiddellijk bij aan. Na een paar drankjes besluit ik het niet laat te maken. Donderdag 16 september Aan het ontbijt is het gesprek vanzelfsprekend de wedstrijd van de vorige avond. Ik concludeer dat dit jonge team nog niet klaar is om in een Champions League - duel tegen dit Real Madrid in Bernabeu een goed resultaat te halen. Het is een mooie ervaring én we krijgen nog kans op revan che. Om 09.30 uur vertrekken we richting luchthaven. Na het mooie weer van de afgelopen dagen is Madrid vandaag druilerig. Het past bij de enigszins gelaten stem ming. Even na 14.00 uur landen we op Schiphol. Het clubkostuum kan weer even in de kast tot zon dag, want dan wacht de klassieker tegen Feyenoord in Rotterdam. IN MEMORIAM JAN NEEFJES Op 16 oktober is Jan Neefjes op 82-jarige leeftijd overleden. Jan werd op 27 juli 1945 aangenomen als lid en speelde in de A-junioren onder meer samen met Cor van der Hart en Rinus Michels. Na het jeugdvoetbal bleef hij als spil actief in het tweede elftal en lagere senioren teams. Een beenbreuk maakte in 1952 een einde aan zijn voetballoopbaan. Bovendien was hij een verdienstelijke honkballer bij de club. Jan bekleedde verschillende bestuursfuncties. In de jaren zeventig was hij secretaris van de jeugdcommissie en in de daarop volgende jaren bestuurslid amateurzaken en tussen 1985 en 1989 secretaris van het toenmalige Ajax- bestuur. Daarnaast was hij 22 jaar lid van de ledenraad. In 1989 werd hij benoemd tot lid van verdienste. Dit jaar was hij 65 jaar lid van de club Wij wensen de nabestaanden alle sterkte toe dit verlies te dragen. Als ik zondags in ons eigen kerkje voorga, wordt altijd de woens dagavond ervoor in een groepje het te behandelen Bijbelverhaal gelezen en besproken. Zo ook de woensdag dat ons team in het Bernabeu het Championsbal mocht openen.Juist die avond lazen we het verhaal van de zelfdood van Saul, omdat hij zo werd belaagd door een troep Filistijnen dat hij liever zelf er een einde aan maakt dan vernederd te worden door de vijand. Toen ik in de auto stapte om thuis de wedstrijd te bekijken was die zo juist begonnen en via de autoradio kwam het verhaal van Saul bijkans tot leven. De Madrilenen drongen zo op en aan dat Ajax in een onoverkomelijke benauwdheid terechtkwam.Van begin af aan en thuis gekomen werd ook visueel duidelijk dat we volkomen kansloos waren. Het was zo pijnlijk dat je die slechts kon verdragen in een verdoving.Wat was hier aan de hand? Hoe kon dit? We misten Suarez en Vertonghen. Het is een antwoord.We zijn nog niet zo bedreven in vlekkeloos positiespel. Het is een ant- woord.We waren jochies tegenover kerels.Wederom een valide antwoord. Een ander antwoord: de doorwerking van dat afschu welijke bericht van de hartstilstand van Sno. Er is mijns inziens nog een heel ander antwoord mogelijk. Eén die je in het verleden moet zoeken. Al een paar dagen voor de wedstrijd werd in alle media herinnerd aan twee legendarische wedstrijden van Ajax in het Bernabeu. Toen wij de kerels waren en zij de jochies. In 1972: doelpunt en hoogstandje Gerrie Mühren. En in 1995 toen Ajax Real Madrid helemaal zoek speelde en het ook slechts 0-2 werd. In laatstge noemde wedstrijd ligt volgens mij de sleutel tot het begrijpen van de wedstrijd van 15 september jl. Het was het Ajax van Louis van Gaal. Mourinho is zijn leerling; Mourinho bewondert Ajax, onze geschiedenis en onze voetbal- school. Ik denk dat Mourinho die wedstrijd van toen heeft beke ken en zelfs heeft laten zien en tegen zijn spelers heeft gezegd: nu gaan wij dat zo doen.Weer werd het slechts 2-0. Gelukkig maar, want cijfers kunnen heel lang schrijnen.Woensdag zagen we het spiegelbeeld van vijftien jaar geleden. Er tussen ligt ook al weer bijna vijftien jaar het Bosman Arrest, waarmee de financiële kloof is begonnen. Hopelijk zien we op 23 november thuis tegen Ronaldo c.s. onze jochies meer als kerels. Het is op een dinsdag; ik kan dus de Wal afdalen en er live getuige van zijn. Ds. Klaas Vos AJAX CLUBNIEUWS SEPTEMBER/OKTOBER 2010 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2010 | | pagina 5