Publiciteit de belangrijkste is - daarom zit-ie hier. Elke jongen hier heeft een absoluut talent om goed te kun nen voetballen, maar: het is een kind. Dus je moet hem ook als kind behandelen. En hoe beter wij dat doen, als volwassenen rond dat kind, hoe minder zo'n jongen hoeft te schuiven: als iedereen dezelfde taal gebruikt, van mentor tot trainer, dan hoeft dat kind niets anders aan z'n hoofd te heb ben dan lekker voetballen. Als dat lukt, dan gaat het goed. Een jongetje is hier niet alleen om voetballer te worden? Nou, laat ik het zo zeggen: ik vind dat wij als studiebegeleiding een iets andere doelstelling hebben dan de voetbaltechnische kant. Daar gaat het er inderdaad in eerste instantie om dat er een paar het eerste halen. Dat is onze doelstelling voor de hele oplei ding. Daar doen wij natuurlijk hard aan mee, maar als studiebe geleiding, als een sociaal-maat schappelijke opleiding, hebben wij ook nog een andere taak. Er zijn er maar een paar die Ajax I halen, de meesten lukt het niet. Elk kind dat hier is moet zich ook op andere vlakken hebben ont wikkeld, of zo'n jochie hier nou één, twee of acht jaar zit. Als een speler weg moet, omdat hij niet goed genoeg is voor Ajax, dan is het nog steeds een fantastische jongen. Dan kan hij nog steeds heel goed voetballen en heeft hij gelukkig niets van school hoeven te missen. Dat jongetje is meer dan een voetballer. Dat is dat jon getje. Als we dat maar goed ont houden, dan kan zo'n jochie later ook gewoon zeggen:'ik heb zo veel jaar bij Ajax gevoetbald'. Zon der dat daar een naar gevoel is. Wat doet Ajax wat dat betreft anders dan andere clubs? Ouders mogen, in tegenstelling tot bijna alle andere clubs, zelf een school uitkiezen. We hebben ook een motto daarin: school moet, en Ajax mag mits de school dat goed vindt. Om de leerplicht kun je niet heen en trainingen vinden ook tijdens schooltijd plaats. Die school keuze laten wij vrij om een aantal redenen.Ten eerste is Ajax tijde lijk. Ten tweede, als je zo'n jochie uit de eigen omgeving weghaalt, dan maak je de mogelijkheid tot sociale contacten bijna nihil. Je isoleert zo'n kind dan eigenlijk van de normale wereld. En de realiteit is dat de meeste jongens later gewoon een normaal beroep moeten hebben en een normaal leven. Die jongens, zeker die van 15 tot 18, moeten op een gewone school zitten.Waarom? Omdat daar het gewone leven is. Daar zijn meiden, die hebben wij niet. Daar zijn kinderen die zoiets hebben van 'Leuk hoor dat je bij Ajax voetbalt, maar wat maakt het uit?' Daar is het leven zoals het leven echt is. Hoe ga je hier weg? Met een goed gevoel. Ajax kan trots zijn op de wijze waarop er invulling gegeven wordt aan de studiebegeleiding. Ik ben blij dat ik daar mijn bijdrage aan heb kunnen leveren. Er staat een prima team met een enthousi aste nieuwe opvolger: Ger Boer. Ik ga ervan uit dat zij het belang van het kind, ondanks de toene mende druk om nog meer te gaan trainen, ook in een top sportorganisatie als Ajax over eind zullen houden. Jan-Matthijs Harderwijk 3 De verleiding is groot in deze column te reage ren op de stortvloed aan publiciteit die de recente kritiek van ons erelid Johan Cruijff heeft opgeleverd. Ik zal die verleiding echter weerstaan. Wij heb ben namens een ieder die door Johan is aangesproken een kort bericht uitgegeven waarin wij ons in zijn kritiek niet konden her kennen en het grootste gedeelte met statistieken en feiten konden weerleggen. Daar wil ik het bij laten. In de eerste plaats omdat het om Johan gaat, de man die meer dan wie ook heeft bijgedragen aan de wereldfaam van onze club, maar vooral omdat ik denk dat een publieke discussie in ieder geval niet in het belang van Ajax is. Het is een cliché, maar de club is altijd groter dan het individu, en ik ben mij daar voortdurend van bewust.Vandaar dat wij er verder naar buiten toe het zwijgen toe zullen doen. Ook wil ik het dit keer niet hebben over de resultaten van het eerste elftal. U volgt het allemaal zelf en trekt ongetwijfeld uw eigen conclusies. Nee, dit keer wil ik een aantal nieuwe ontwikkelingen onder uw aandacht brengen. Iedereen die regelmatig op de Toekomst komt, heeft kunnen zien dat er hard gewerkt wordt aan een verdere ver nieuwing van onze toch al uitstekende faciliteiten. Meer velden, nieuw kunstgras, verbetering van de kleedruimtes, een nieuw zgn. tracking systeem waarmee de vorderingen van onze spelers, van het eerste elftal tot de jongste jeugd, gevolgd kunnen worden, een overkapping van een geheel veld en nog meer soms spectaculaire verbeteringen. En dat alles met het doel om het in de opleiding nog beter te doen, omdat het nou eenmaal de enige manier is om bij te blijven. Ook in dit clubblad stel ik er prijs op onze sponsor adidas uitdrukkelijk te noemen. Zonder hun bijdrage hadden wij al dit moois nooit kunnen realiseren. Met hetzelfde gevoel van trots vraag ik uw aandacht voor de 'Ajax Experience', die medio volgend jaar op het Rembrandtplein zal worden geopend. Een echt Ajax-centrum, hartje stad, met winkel, café en museum. Een centrum waar iedereen die in Ajax geïnteres seerd is, onder wie ongetwijfeld vele toeristen, nader met onze club kan kennis maken. Een enorme uitdaging voor onze commer ciële afdeling, waar straks iedere Ajacied trots op zal zijn. Kortom, er gebeuren mooie dingen bij onze club! VAN DE VOORZITTER Uri Coronel, Voorzi AJAX CLUBNIEUWS SEPTEMBER/OKTOBER 20 I 0

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2010 | | pagina 3