/David Met een lach en een traan Evenementencommissie Onderlangs Rondom de feestmaanden is het ook druk met allerlei verenigingsactiviteiten zoals het Sinterklaasfeest, het Dirk de Groot Gala, de nieuwjaarsrecep tie en de Gala-avond van Lucky Ajax. Allemaal activiteiten die plaats vinden om het verenigings leven te stimuleren. Daar, waar we normaal kunnen terugblikken op een leuke periode voor veel mensen, waren er dit keer een paar omstandigheden, die van invloed waren op de feest vreugde. Vanwege het samenvoegen van allerlei groepen die voorheen separaat het Sinterklaasfeest vierden, had de evenementen commissie vanwege het ver wachte grote aantal aanwezigen besloten uitte wijken naar het Supportershome. Dit keer zou den ook de kinderen van de spe lers van het eerste elftal aanwe zig zijn. Op het laatste moment vonden de spelers echter dat ze liever onder elkaar Sinterklaas wilden vieren.Voor een aantal mensen was dit toch wel een bittere teleurstelling. Al weer een groot aantal jaren wordt op de laatste training van het jaar het Dirk de Groot Gala gehouden met een mini toernooi waarbij elk team bestaat uit een speler van de Zaterdag 1,2,3 en de Veteranen. Het gala werd echter afgelast vanwege het overlijden van Joop van Nielen, vriend en oud speler van de zaterdag amateurs. Voor de eerste keer in vele jaren was het mogelijk om heel kort na de jaarwisseling al onze nieuwjaarsreceptie te houden. Sinds vorig jaar is de receptie weer ingericht zoals die oor spronkelijk was bedacht: een intieme bijeenkomst voor echte Ajacieden die met elkaar willen toasten op het nieuwe jaar. Na het dipje in de opkomst van vorig jaar gaf het de commissie een goed gevoel dat er dit jaar bijna 300 leden aanwezig waren op de receptie. Jaarlijks op de derde vrijdag in januari organiseert het bestuur van Lucky Ajax, in samenwer king met de evenementencom missie, haar jaarlijkse Gala-avond, dit jaar al voor de veertiende keer sinds de oprichting van Lucky Ajax. De laatste drie jaar is Hotel Spaander de locatie voor het gala, waar maar liefst 185 gasten aanwezig waren voor een heel gezellige avond, met als hoogtepunt de benoeming van Sjaak Swart en Piet Keizer tot erelid van onze vereniging. Jan Buskermolen Vanwege een enkelblessure trainde Edwin van der Sar begin januari op de Toekomst met Fred Grim voor herstel, wat oude tijden deed herleven. Op 25 januari schilderden Jan Vertonghen en Luis Suarez in het AMC met enkele patiëntjes enige kunstwerken voor de jaarlijkse veiling van en voor Kika. 'Kom op mannen, aan de slag.' Meneer H, onze trainer, ging voorop en in looppas liepen we vanaf de deur van de kleedkamer gang het stadionterrein af, het hek door en staken de Middenweg over. Het was vreselijk weer. De kou sneed tranen uit je ogen. De velden voor het stadion waren volkomen onbetrainbaar, er lagen bevroren plassen met even bevroren modderkammen. Ja, ook toen was het wel een hevige winter. Het gebeurde maar zelden dat wij niet op het trainingsveld aan de gang gingen. Het moest wel heel erg slecht zijn, wilden we een alternatief zoeken.We konden dan de zaal in. De zaal die onder het restaurant lag, met een stenen vloer, ijzeren traliewerk voor de ruiten en met in fletse tinten muurschilderingen van sport- voorstellingen. Op wedstrijddagen deed die ruimte dienst als publieke kantine en bij slecht weer werd er dus getraind. Maar meneer H ging altijd liever naar buiten. Als warming-up liet hij ons zes rondjes rond het stadion rennen en daarna voetbalden we op het asfalt voor het stadion. Met de kleine ijzeren doeltjes die van het doorweekte trainingsveld waren geplukt. Een enkele keer staken we onder zijn leiding de Middenweg over. Naar Betondorp, dat Meneer H op zijn duimpje kende. Steigerung op de Kruislaan, sprintwerk op de Brink, interval op de Zaaiersweg. Gymnastiek oefeningen op Onderlangs, waar op het stukje gemeentelijk gras veld altijd plek was.Trainen op Onderlangs onder het spook achtige licht van de straatlantaarns... Blubber of kou, Meneer H trainde, als het maar enigszins mogelijk was, buiten. Ook wanneer het sneeuwde. Daar werd helemaal geen probleem van gemaakt. En dat had totaal niets te maken met het ontbreken van alternatieven. Er zat een gedachte achter: je moest je kunnen aanpassen aan wisselende elementen en veran derende omstandigheden. Zo lang als het kon trainen op het veld, al was dat door het gestrooide zand en het gevallen water bijna onbetrainbaar.'Als je daar op kunt voetballen', luidde het aan duidelijkheid niets te wensen over latende credo van Meneer H, 'kun je het op een gaaf veld helemaal goed.' De boodschap was dat je niet mocht zeuren over een slecht veld, dat je moest leren omgaan met tegenvallers, met barre condities. Op die manier kweekte je iets dat je wel 'karakter', in elk geval het tegengestelde van gemakzucht, kon noemen. Zo werd je gehard. Je 'altijd trainen', was het devies van Meneer H. Er was geen overdekt stadion, er waren geen verwarmde velden, er was geen kunstgras. Een bescheiden zaaltje met een stenen vloer was al heel wat. En als uiterste alternatief: Onderlangs. 8 AJAX CLUBNIEUWS JANUARI/FEBRUARI 20 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2010 | | pagina 8