Verder bouwen t land. Dus ja, die verbondenheid heb ik altijd gehad. Daarnaast had ik schotels thuis, dus ik volgde alle wedstrijden. Hoe is de sfeer binnen het elftal? De sfeer binnen het elftal is heel goed.Wat me wel opvalt in ver gelijking met andere clubs of landen is dat er daar een veel positievere instelling is dan in Nederland. Als ik alleen al kijk naar hoe de Bundesliga op televi sie wordt gebracht, dat is spekta kel, dat is positief. Als je dan die programma's in Nederland ziet, dat is alleen maar gefocust op het negatieve. Met een lachebek erbij op een komische manier iemand neersabelen. En ja, de publieke opinie wordt daar heel sterk door beïnvloed. Je merkt gewoon dat ze de feiten vaak eigenlijk helemaal niet weten. Als ik dan bij Studio Ajax (AT5, red.) moet zitten en twee van de vier gasten, zogenaamde Ajacieden, lopen Ajax helemaal af te zagen na een 1-0 overwinning op AZ! Dat vind ik dan echt niet kunnen, je eigen cluppie zo afkraken... want ik denk dat daar het begin van de ommekeer in kan zitten. We moeten het anders doen.Vak 410 bijvoorbeeld, of de F-Side achter de goal, die zijn tijdens de wedstrijden vaak heel positief actief in zang en aanmoedigingen. Maar er zijn ook hele volkstam men die de spelers gaan uitfluiten als het even niet loopt. Dat heeft een averechtse werking, je fluit die jonge jongens kapot en maakt ze nog onzekerder. Dat vind ik heel jammer. Ajax is ook mijn club en ik wil er positief over praten. Dat moeten we allemaal doen, we moeten er met zijn allen achter gaan staan. Wat heb je binnen de club al kun nen veranderen op conditie- en herstelgebied? We hebben het krachthonk heel groot gemaakt en de fysio's tussen het kracht honk en de kleedkamers gezet; dat zit nu allemaal heel dicht bij elkaar.Toen wij in het begin hier kwamen, hoorde ik dat de meeste spelers al snel na de training in hun auto zaten. Nu zie je dat de spelers al drie kwartier langer in het krachthonk blijven. Ze gaan wat vaker en langer naar de fysio, omdat de wegen korter zijn en zij bewuster met hun lijf bezig zijn. Ik denk dat dit de eerste plussen zijn die we bereikt hebben. Daar naast kon ik al meteen een hele boel nieuw materiaal halen voor de coördinatie-, kracht- en snel heidstraining. Is Ajax de moeilijkste club waar je tot nog toe gewerkt hebt? Nou, of het nou de moeilijkste club is? Ik denk dat Ajax voornamelijk een lastige club voor zichzelf is. Is het alleen bij Ajax lastig? Nee, dat denk ik niet.Toen ik in Libië zat was het ook lastig. Als je daar een keer verloor werden je ramen ingegooid.Wij hadden gelukkig de zoon van Khadafi in ons elftal, dus het viel nog mee. Maar ik heb wel meegemaakt dat we na de wedstrijd allemaal in de dug-out zaten en dat we één voor één naar de kleedkamer moesten rennen. Daar stonden we dan langs de zijkant te wach ten, totdat je een teken van iemand kreeg - anders had je zo een steen in je nek. Effe om het hoekje kijken en rennen, de ste nen vlogen je om de oren. Dus zo erg is het allemaal nog niet, haha. Jan-Matthijs Harderwijk Als u een regelmatige bezoeker bent van de M Toekomst, zal het u opvallen dat er steeds verder gebouwd wordt aan het smeden van één Ajax op één plek, en dat die plek de Toekomst is. Over het algemeen zijn de reacties heel positief. Het feit dat onze jeugd dezelfde accommodatie gebruikt als de spelers van ons eerste team is niet alleen leuk, het geeft ook een extra stimulans. Prettig is ook dat onze professionals heel positief zijn over deze veranderingen. Tot zover is alles positief en ik heb ook in vorige nummers van het Ajax Clubnieuws hier al iets over geschreven.Toch blijken er ook wel nadelen te zijn. Het houden van besloten trainingen is noodzakelijk voor Martin Jol en zijn mensen, maar levert bij andere Ajacieden wel eens wat irritaties op. Dat is niet anders, en we hebben dat maar te accepteren.Wat eveneens als storend wordt ervaren is dat zoveel auto's vaak op een chaotische wijze binnen de hekken staan geparkeerd. Een ander probleem is het ruimtegebrek. Het zou allemaal wat ruimer mogen. Op dat punt hebben wij goed nieuws, want het lijkt zo goed als zeker dat wij vanaf volgend seizoen ook de velden van de andere verenigingen op de Toekomst kunnen overnemen. Dat levert niet alleen vier extra velden op, het maakt het ook mogelijk de parkeerproblematiek aan te pakken, en er kan zelfs een voorzichtig begin gemaakt worden met de planning rondom de verhuizing van onze kantoormedewerkers van deArenA naar de Toekomst. Het is nog niet zo ver, maar het ziet er goed uit! Wat u de komende maanden ook zal gaan merken is dat het hoofdgebouw van de ArenA een totale metamorfose zal onder gaan met als gevolg veel meer zaalruimte, het verwijderen van de veel te nauwe gangen, het samenvoegen van bijna alle zalen, een nieuwe entree met nieuwe roltrappen en nog veel meer. Wat er eigenlijk gaat gebeuren is dat veertien jaar na de opening van de ArenA de financiële ruimte is gevonden om alles waar destijds geen geld voor was, alsnog uit te voeren. Dat alles gebeurt door deArenA en niet door Ajax, maar wij gaan er wel van profiteren. Volgens de planning start men de komende zomer en is het werk eind 201 I klaar. Tenslotte, ik feliciteer Piet Keizer en Sjaak Swart met hun welver diende erelidmaatschap. Beter laat dan nooit! AJAX CLBBNIEUWS JANUARI/FEBRUARI 20 I 0 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2010 | | pagina 3