Ons erfgoed De Gouden Meerbeker gestolen. ken is en enthousiast blijft vertel len over het belang van maat schappelijke betrokkenheid.Waar komt die enorme hartstocht van daan? 'Voordat ik bij Ajax werkte was ik purser bij Martinair, waardoor ik veel van de wereld heb gezien. Ik heb onder andere gevlogen voor de United Nations, ben regelmatig in Afrika geweest en heb genoeg ellende en armoede gezien. En daar is eigen lijk dat maatschappelijke enorm geboren. Daarnaast heb ikzelf geen kinderen. Dat heb ik een plek kunnen geven. En ik heb altijd gezegd: ik wil mij inzetten voor de maatschappij.Toen uitein delijk dacht ik: daar moet ik wat mee gaan doen.' Rolmodel Ajax' activiteiten op MVO-gebied zijn inmiddels legio. Iets waar lang niet iedereen van op de hoogte is. Is Ajax te bescheiden? 'Wij heb ben er heel bewust voor gekozen om nooit met onze borst vooruit te lopen en te zeggen: kijk eens wat wij allemaal doen.Wij hebben een voorbeeldfunctie. Dat is wat wij normaal vinden, dat hoort bij ons.'Wat krijgt Ajax daar dan voor terug? 'Tja, hoe moet ik dat nou zeggen.Wij moeten het voorbeeld geven, maar mensen verwachten dat ookVoor ons is het belangrijkste dat wij voor betere leefomstandigheden kun nen zorgen. Neem bijvoorbeeld de kinderen in het ziekenhuis: die kunnen we niet beter maken, want we zijn geen artsen. Maar we kunnen er wél een aangena mer leefklimaat creëren. En dat proberen wij te doen in Amster dam, in de Bijlmer en ook over de wereld waar armoede is, waar mensen kansarm of ziek zijn.' Balans en dankbaarheid De glitter en glamour van de voetbalwereld staan in schril contrast met de barre leefom standigheden waar minder bevoorrechte mensen zich soms in bevinden. Hoe valt dat met elkaar te rijmen? 'Dat is iets wat mij als mens in balans houdt. Aan de ene kant heb je die hele "maffe" voetbalwereld, waar alles draait om de bal en geld en daar naast heb je die hele maatschap pelijke wereld, vol kansarme en zieke mensen. Het feit dat ik beide werelden kan en mag mee maken zorgt ervoor dat ik zelf een beter mens ben. Het houdt mij in ieder geval in evenwicht. Ik ben dankbaar dat wij een hoop mensen kunnen helpen in de maatschappij. Ik vind ook dat het moet, maar ik ben ook dankbaar dat het kan. Dat we die mogelijk heid krijgen vanuit de directie en dat iedereen erachter staat dat we dat moeten doen.Wat ik gewoon heel erg graag zou willen is dat, als ik er niet meer ben, de afdeling staat zoals-ie staat en niemand eromheen kan wat ons MVO-beleid is.' Jan-Matthijs Harderwijk en weer terug in het Ajax Museum Donderdag 22 oktober was het zover. Samen met Wim Schoevaart en André Kraan hebben we als Erfgoed-delegatie in Schoonhoven een replica opgehaald van deze beker uit 1916. Het zal het verlies niet wegpoetsen, maar visueel maakt deze replica onze historie toch weer wat completer. Thijs Lindeman Ja Ajacieden, dit was de krantenkop op donderdag 17 april 2003. Ik had de nacht tevoren net zo goed op het bankie in de woonkamer kunnen blijven zitten, want van slapen was niets gekomen. Op mijn netvlies zag ik steeds weer de twee opengebroken vitrines in het Ajax Museum. De ochtend ervoor, woensdag de 16 april, was ik gewoontegetrouw bij het opstarten van de dagelijkse werkzaamheden eerst even door het Museum gelopen. Even zien of alles naar behoren erbij stond voor de bezoe- kende supporters. Nou, het was goed mis.Twee opengebroken vitrines met twee angstig lege sokkels deden de schrik je om het hart slaan. Dat de Gou den Meerbeker weg was had ik meteen al door, en na wat plussen en minnen werd ook de Gouden Honkbal vermist. En ik kan u ver zeker dat je bij het zien van dit alles goed stuk zit. Je hebt gefaald! Delen van het Ajax Erfgoed, die aan jou in bewaring waren gege ven, waren weg. Zeg maar: gepikt. Van het vervolg traject word je ook niet echt vrolijk. Politiebureau, pers, verzekering en steeds maar weer uitleggen wat er vermist wordt.Tot dan hadden we het idee dat alles veilig en stond tentoongesteld, maar hierna is het fijne kammetje door alle maatregelen gehaald en hebben we de beveiliging verder opgeschroefd. Dit soort dingen gebeurt nou eenmaal, roept men dan. Ik kan er niet aan wennen dat de grenzen tussen het mijn en dijn vervagen of geheel verdwijnen. AJAX CLUBNIEUWS SEPTEMBER/DECEMBER 2009

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2009 | | pagina 5