Trainers ook niet dat ik in een model zou passen waarin je twee of drie dagen in de week zou moeten vergaderen - als dat al gewenst zou zijn. Dat past ook niet meer in deze tijd. Je moet een profes sionele directie hebben die de zaak runt en toezichthouders die de mensen scherp houden.' Rapport Conform het onderzoeksrapport dus. In hoeverre zijn de overige aanbevelingen uit dat rapport overgenomen? 'Alle tweeëndertig punten zijn geïmplementeerd, het ene misschien wat nadrukkelijker of zichtbaarder dan het andere. Er is echt enorme progressie gemaakt in de organisatie om te professionaliseren, om meer te doen aan checks-and-balances, betere vastlegging, coördinatie naar de jeugdopleiding, scouting, et cetera. Ik ben bepaald niet iemand die van bureaucratie houdt, of van procedures en dikke handboeken, maar ander zijds heb je dat wel nodig om te voorkomen dat mensen langs elkaar heen werken.' Stabiel Duidelijk. Maar hoe staat Ajax er financieel voor? 'Van de crisis hebben wij eigenlijk nauwelijks last.We zullen moeten afwachten of we net zo veel seizoenkaarten gaan verkopen. Dat zou door de crisis ietsje minder kunnen zijn. We hebben echter sterk de indruk dat de consument daar niet heel erg hard op gaat bezui nigen. Ook de sponsor ligt vast voor langere tijd. Dus de bulk van de inkomsten komt wel binnen.' Dus financieel gezien gaat het goed? 'Nee, financieel gaat het niet goed.We zijn sta biel, en financieel onafhankelijk, onze financiële positie is gezond, maar Ajax gaat het boekjaar niet afsluiten met een positief resul taat. Dat is geen goed nieuws. Daar ben ik niet tevreden over. Ik zou graag zien dat we wat geld overhouden, dat we wat bij kun nen boeken en straks weer kun nen herinvesteren.' Verrassingen Dat gaat makkelijker als je in de Champions League speelt. Ajax deed in het seizoen 2005-2006 voor het laatst mee aan het kam pioenenbal, waardoor er nu al twee jaar op rij een fiks aantal miljoenen ontbreekt in de begro ting. Komend seizoen doetAjax wederom niet mee en prijken er ook opeens drie strepen op de mouwen van het thuisshirt. Dit tot grote ontevredenheid van veel supporters. Zit daar soms een financiële reden achter? 'Dat is natuurlijk altijd een heel emoti onele discussie geweest, en niet onterecht. Maar als het om grote bedragen gaat - en daar gaat het om - dan moet je daar op verant woorde wijze mee omgaan. Wij denken dat de keuze die nu gemaakt is recht doet aan de uit straling van het shirt, zoals sup porters dat ook willen zien, en dat er anderzijds voldoende balans is om toch ook die inkom sten te halen.We willen toch kampioen worden? Dan moeten we ook de spelers en de organi satie kunnen betalen. Maar het blijft een wankel evenwicht.' Staan er nog andere verrassingen gepland voor het nieuwe jaar? 'De grootste verrassing moet zijn dat er een derde ster bijkomt. Dat is waar we voor gaan.' Jan-Matthijs Harderwijk Deze column schrijf ik in de ochtend nadat A de benoeming van Martin Jol bekend is geworden. Ik heb zojuist even de diverse Ajax internetfora doorgelezen en het enthousiasme bij de supporters is groot. Natuurlijk stemt dat mij tevreden. Ook ik denk dat wij met Martin Jol een hele goede keuze hebben gedaan. Iemand met een sterke persoonlijkheid die op alle punten voldoet aan het profiel dat onze directie heeft opgesteld.Wij heten Martin en zijn gezin van harte welkom binnen de Ajax-familie en hopen dat zij zich bij ons snel thuis zullen voelen. Daar ben ik eigenlijk wel van over tuigd. Wat mij in het hele proces rond de benoeming van de nieuwe trai ner ook veel goed heeft gedaan, is de rustige maar tegelijkertijd doortastende wijze waarop de directie onder leiding van Rik van den Boog te werk is gegaan. Er is maar heel weinig uitgelekt en het is voor mij en mijn collega's een nieuwe bevestiging dat wij organi satorisch absoluut op de goede weg zijn. Terugkijkend op het afgelopen seizoen bekruipt mij een dubbel gevoel. Enerzijds denk ik dat wij een stuk verder gekomen zijn in de aanpassing van de organisatie zoals die in het rapport was aan gegeven. Dat is dus mooi. Maar wij zijn primair een voetbalclub, en dus zijn de resultaten van het eerste elftal de belangrijkste graad meter bij het beoordelen of wij succesvol zijn geweest of niet. Dan moeten wij helaas vaststellen dat wij onze doelstellingen niet heb ben gehaald. Er is heel veel gesproken over het hoe en waarom. Ik doe daar niet aan mee. Wel wil ik constateren dat de hele techni sche staf er keihard voor heeft gestreden. Ik loop toch al een aantal jaren in diverse hoedanigheden mee bij onze club, maar nog zelden heb ik zo een bevlogen en vooral ook bewogen trainer meegemaakt als Marco van Basten. Met een formidabele inzet heeft hij er alles aan gedaan om de doelstellingen wèl te halen. Niets was hem te veel en ook in de persoonlijke contacten die ik met hem mocht hebben heeft hij zich een warme persoonlijkheid getoond. De manier waarop Marco in- maar vooral ook extern afscheid van ons heeft genomen, verdient niet alleen waardering, maar wat mij betreft ook bewondering. Klasse Marco! Blijf komen, want zeker voor jou geldt: Eens Ajacied, altijd Ajacied. Uri Coronel, Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS MEI/JUNI 2009 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2009 | | pagina 3