'Ik voel mij gestreeld' Bij het afscheid van Dolf van Zoest Clinic op Johan Cruyff Court Gein In april/mei tekenden een aantal jeugdspelers voor één of meerdere jaren een contract: de A-junioren Marco Bizot (midden),Tayfun Candan, Randel Shakison en de B-junioren Lesley de Sa (links),Warner Hahn, Jip Bartels, Stefano Denswil, Davy Klaassen, Ouasim Bouy (rechts) en Fabian Sporkslede. In 1976 begon hij met vrijwilli gerswerk. Eerst vier jaar secre taris van de Ontspanningscom missie, daarna negen jaar lid van de jeugdcommissie als leider bij D-pupillen en vervolgens 20 jaar elftalleider van de Zaterdag 2. In juni nam Dolf van Zoest (72) afscheid. Maar ook weer niet helemaal. Zijn opvolger,André Stuijf, vroeg hem vanwege al zijn ervaring nog een jaartje aan te blijven.'Dat vind ik geweldig,' zegt Dolf eind mei in een verlaten bestuurskamer op de Toekomst. Waarom stop je er eigenlijk mee? Mij werd gezegd dat je als leider van een elftal geacht wordt te stoppen als je 70 bent. Ik heb dus al een paar jaar extra gehad. Na 20 jaar is het niet makkelijk zomaar afscheid te nemen. Het is een groot deel van je leven geworden. En zo gewoon. Maan dag en donderdag naar de Toe komst. Dan traint de Zaterdag 2. En zaterdag de wedstrijd. Heer lijk. Daarom ben ik zo blij er vol gend jaar toch weer gewoon bij te zijn.' 20 jaar Zaterdag 2, hoe is het alle maal begonnen? In De Meer in 1989.We speelden in de laagste afdeling. Er was geen trainer. Wie zin had kon met de Zaterdag 1 meetrainen. Het was lachen, gieren, brullen. Sjaak Swart liep elke wedstrijd van begin tot eind permanent de scheidrechter te jennen. Hij wen ste hem van alles toe. Maar na de wedstrijd kwam de man aan Sjaak wel om een handtekening vragen. Pas toen Co Jager trainer werd liep het crescendo.We werden elk jaar kampioen en bereikten de hoogste afdeling met spelers als Sjaak Swart, David Endt, Pimmetje van Dord en Dickie Schoenaker. De Zater dag 2 behaalde het grootste suc ces in 1997 met het algehele Kampioenschap van Nederland in de Reserve Hoofdklasse.' Hoe heb je het al die jaren ervaren? 'Prachtig. Iedere week met die gasten op stap. Heerlijk. Ze weten het altijd beter. Ze hebben het allemaal uitgevonden maar met wat humor sla je ze dood eigen charme.We zijn nu veel meer prestatiegericht bezig. Daar houd ik van. De spelers zijn ook veel mondiger. En makkelijker. Ze zijn niet meer zo bereid tot het uiterste te gaan. We zijn dit sei zen derde geworden. Dat is een hele prestatie. Onze beste spe lers moesten we vaak afstaan aan het eerste. Dat ik ben gevraagd er nog een jaartje bij te blijven, dat streelt me.' Tijn Middendorp met hun eigen woorden. Als geboren Amsterdammer lukt mij dat aardig. Ik schijn nogal adrem te kunnen reageren. En niet altijd even vriendelijk. Maar ze vinden het prachtig. Die jongens zeiden ook:'meneerVan Zoest, u blijft er toch wel bij, hè?' Wat is er in al die jaren bij de Zaterdag 2 het meeste veranderd? 'Dat alles nu veel beter geregeld is.We hebben alles: goed materi aal, betere velden, kunstgras, het is bijna nooit afgelast, de compe titie is vroeg afgelopen. Er is een dokter, een fysiotherapeut en er zijn heel veel faciliteiten.Vroeger speelden we op een veldje op Voorland. Moesten we eerst een houten plank over.We speelden ook nog een tijd op de bijvelden van het Olympisch Stadion. De velden waren prima, maar als je dan in de catacomben kwam... maar ja, daar lag wel weer veel historie.' Vind je het nog even leuk als 20 jaar geleden? Absoluut. Elke tijd heeft zijn Vijf jeugdspelers uit de Ajax-opleiding, verbonden aan hetAjax College (een samenwerking tussen het ROCvA en Ajax) waar zij de cursus Trainer/Coach 3 volgen, verzorgden eind april een week lang een clinic voor scholieren van verschillende basisscholen uit Amster- dam Zuidoost op het Johan Cruyff Court in Gein. De clinic heeft als doel het stimuleren van sport bij de jeugd. De jeugdige Ajacieden kunnen hun theorie alsTrainer/Coach 3 in de praktijd brengen. Het project is opgezet door Pierre Tosch van de pr-afdeling bij Ajax. AJAXCLUBNIEUWS MEI/JUNI 2009

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2009 | | pagina 11