Ons erfgoed 'Onze jeugdscouting wordt ondergewaardeerd' Ex-jeugdscout Freek Moinat: Clubbladen Ik bedankte Michael namens ons allemaal voor dit mooie brok histo rie en nam mij voor om geïnteresseerde leden in de gelegenheid te stellen om eens Open Huis te houden bij Ons Erfgoed en een kijkje te komen nemen in onze Erfgoedruimte om daar van onze familie, albums met foto's en clubbladen te komen genieten. Ik beloof u, eenmaal binnen is een uurtje niks! In het eerstvolgende clubnieuws zal ik u laten weten wanneer wij dit gaan organiseren. Mocht ook u nog een puzzelstukje kunnen aanleveren om ons erf goed nog completer te maken, dan houdt de club zich daarvoor zeer aanbevolen. Wij missen vooral nog wat clubbladen uit de periode: 1920-1927, 1938-1942 en 1947-1951. Thijs Lindeman en Snelheid.Voor mij moet een spelertje vooral inzicht hebben. Dat hij veel doelpunten maakt doet mij niet zoveel. Is hij wel snel maar laat de techniek nog wat te wensen over, dan kan dat altijd nog bijgeschaafd worden in de opleiding, één van de belang rijkste peilers van de club. Als er geen nieuw talent bij komt, dan heb je over een paar jaar geen draagkracht meer.We zouden eigenlijk wel wat meer waarde ring mogen krijgen.' Waarom moest je er vorig jaar mee stoppenIk was een keer met slecht weer op pad toen ik mij niet lekker voelde worden. Later bleek dat ik een longontsteking had en doodziek werd.Toen heb ik mij afgevraagd of ik dit werk na al die jaren nog wel langer moest blijven doen. In overleg met mijn vrouw ben ik vorig jaar gestopt. Zijn er spelers doorgebroken die uit uw boekje komen? Ryan Babel is wel de bekendste. Maar ook spelers als Milano Koenders en Reggie Zijler. Doe je op dit moment nog iets binnen de club? Ja. Mijn goede vriend Rob Been sr. heeft mij gevraagd hem op maandagavond en zaterdag te helpen bij de slag boom. Stel, u bent op een voetbalveld en ziet een talentje.Wat doet u dan? Onmiddellijk opschrijven! Ik blijf per slot van rekening toch scout. Rob Stol Freek Moinat (76) is 61 jaar lid van Ajax en decennia lang actief als jeugdscout bij Ajax. Zijn gezondheid noopte hem hier vorig jaar mee te stoppen.'Maar als ik toevallig een talentje zie schrijf ik het wel op'. Hoe ben je bij de jeugdscouting terecht gekomen? 'Via Jany van der Veen. Hij had geen vervoer om spelertjes te bekijken. Dan reed ik hem naar de velden. Onwille keurig ga je dan zelf ook een beetje meekijken. Omdat al snel bleek dat wij dezelfde visie had den vroeg Jany of ik ook niet iets wilde gaan doen voor de scou ting'. Waar let je als jeugdscout van Ajax hoofdzakelijk op? 'We scouten op basis van TIPS. Dat staat voor Techniek, Inzicht, Persoonlijkheid Michael van Praag stond met vijf afgeladen boodschap pentassen in deArenA voor de deur van het erfgoed-kantoor. Zoals ik jullie had beloofd, zei hij, zijn hier de door mijn vader en mij gespaarde clubnieuws bladen vanaf 1916. Ik sta ze graag af voor 'Ons Erfgoed'! Ik voelde mij weer jarig! Hoewel ieder ander dit maar één keer per jaar mee maakt, heb ik dat gevoel meerdere malen. Bij het binnen halen van weer een portie erfgoed, geeft het in ontvangst nemen van een dergelijk club cadeau voor mij elke keer weer een verjaardagsgevoel. Een schat aan Ajax-historie, opgeslagen en bewaard voor deze en latere generaties Ajacieden. Samen keken wij wat bladen in. Ik,Ajacied uit Amsterdam, en hij, Ajacied uit Zeist en nu zelfs ook uit Nyon. De oprichting, Manus, kampioensfeesten, de visclub,Vami ijs, Jack Rey nolds, jeugd, bekers, De Meer, uitslagen, kerels met een snor! Het Ajax-leven in 40 delen! Wat een fantastisch jongensboek! Ajax,Ajax, veel Ajax, nee alles en helemaal Ajax! 6 AJAX CLUBNIEUWS MAART/APRIL 2009

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2009 | | pagina 6