VAN DE VOORZITTER Voetbal en de recessie (2) Vijf A-junioren te weten v.l.n.r. Johan Kappelhof,Timothy van der Meulen,Aras Özbiliz,Tom Overtoom en Marvin Zeegelaar hebben in februari een contract getekend. De bedoeling is dat zij het volgende seizoen worden toegevoegd aan de selectie van Jong Ajax waar zij soms al in uitkomen. zaterdag- als het zondagvoetbal een aparte amateurcompetitie met zestien clubs. De kampioe nen uit deze zogeheten topklas sen komen tegen elkaar uit en de winnaar verdient een plaats in de Jupiler League. De Jupiler League? Inderdaad, het profvoetbal. In theorie zou het eerste zaterdag elftal van Ajax dus in de eerste divisie kunnen komen te spelen. Nico ziet het al helemaal voor zich:'Dat zou ik heel fijn vinden, puur alleen voor het Ajax-voet- bal, dat je op een hoger niveau kan acteren.' Realistisch In hoeverre is Ajax Zaterdag 1 in de Jupiler League daadwerkelijk aan de orde? Het eerste team staat net niet onderaan in de Hoofdklasse B, niet bepaald een klassering die erop duidt dat de Jupiler League een haalbare kaart is. Nico verduidelijkt:'We moe ten uiteraard eerst proberen in de topklasse te komen, dat is het belangrijkste.Volgend jaar is een overgangsjaar: de clubs die bij de eerste vijf eindigen, komen auto matisch in de topklasse. Ik weet niet of we dat volgend jaar al redden met het huidige spelers materiaal. Pas in het tweede sei zoen van de topklasse moet je kampioen worden om te kunnen promoveren.' Licenties In principe heeft Ajax dus twee seizoenen de kans om via een plek bij de eerste vijf te promo veren naar de topklasse. Stel dat dat lukt en Ajax ook nog kam pioen wordt van de topklasse, kan er dan zomaar een tweede Ajax-team betaald voetbal gaan spelen? 'Nou, dan komt er weer een heel ander fenomeen om de hoek kijken',zegt Nico,'want de regelgeving van de KNVB zegt namelijk dat ze maar één BVO- licentie per vereniging verstrek ken. Dus ook al zouden we heel hard gaan en kampioen worden, dan zouden we niet eens in de Jupiler League mogen uitkomen omdat er maar één licentie is afgegeven.' Uiteraard is Nico allang bezig om dat eventuele probleem te ondermijnen:'Ik heb daarover met verschillende mensen gesproken en aangegeven dat als Ajax wil dat we die kant opgaan, er stappen moeten worden ondernomen richting de KNVB om wél die licentie te kunnen krijgen. Dan zou je dus een heel unieke situatie krijgen, nergens in Nederland zou je dan zo ver kunnen komen met de amateur afdeling.' Actie Nico's doel is duidelijk: ook Ajax' zaterdagafdeling moet op een zo hoog mogelijk niveau uitkomen. Wanneer kunnen we het tweede Ajax-team in de Jupiler League verwachten? 'Ik heb het idee gelanceerd maar ik weet niet in hoeverre dat nu opgepakt wordt. De directie zegt er in elk geval zeker oren naar te hebben. Het is ook een paar keer in de grote vergadering ter sprake gekomen, maar ik kan niet zeggen hoe ver ze nu met dit plan zijn.' Nico besluit:'Ik heb alleen aangegeven: jongens, dit staat er te gebeuren en als we daar wat mee willen, moeten we nu actie onderne men'. Zijn thee staat ondertus sen nog steeds onaangeroerd op tafel. Jan-Matthijs Harderwijk Mijn vorige column eindigde ik met de conclu sie dat ik blij was dat wij niet afhankelijk zijn van zogenaamde'suikerooms' en dat wij er organisatorisch en financieel goed voorstaan. Als u onze cijfers over het eerste halfjaar heeft gezien weet u dat wij weliswaar een operationeel verlies hebben geleden, maar dat wij over een gezond eigen vermogen beschikken van ruim 70 miljoen. Dat ziet er dus goed uit, maar om in financieel opzicht goed te draaien is deelname aan de UEFA Champions League een nood zaak. Op zich is deze situatie niet gezond omdat je in de praktijk geen garanties hebt elk jaar of eens in de twee jaar aan dit toer nooi te mogen deelnemen.Wij moeten dus constant naar wegen zoeken daar minder afhankelijk van te worden. Natuurlijk probeer je dan de kosten te sturen. Ons management is daar ook goed mee bezig, maar de belangrijkste post - de spelerssalarissen - wordt bepaald door de markt. Dus doen wij er alles aan om onze inkom sten structureel te verhogen, wat overigens een bijzonder lastige opgave is. Op het gebied van sponsoring verkeren wij in een zeer goede positie.Wij hebben prima en langlopende contracten. De andere twee belangrijke inkomsten zijn de recettes en deTV- rechten.Voor wat de recettes betreft is het goed dat u zich reali seert dat de skyboxen en business seats nagenoeg evenveel opbrengen als alle andere seizoenkaarten bij elkaar. Om het in per spectief te plaatsen: je praat dan over ongeveer 2.000 dure stoelen tegenover bijna 40.000 overige plekken. In deze moeilijke tijden is een verhoging van de prijzen voor een skybox en een business seat niet haalbaar. En ook met de seizoenkaarten moeten wij voorzich tig zijn. Prijsvergelijkingen, zowel in Nederland als in andere landen, leren ons echter wel dat wij voor de meeste plekken wel erg aan de onderkant zitten.Voorzichtig, met mate en in meerdere stappen zullen wij wel correcties gaan toepassen. OverTV-rechten en de verdeling daarvan blijft de situatie moeilijk omdat nu eenmaal iedere stem binnen de Eredivisie CV even zwaar weegt en de belangen van de topclubs (de grootste trek kers) ondergesneeuwd zijn geraakt. Onze medewerkers blijven echter vechten voor onze belangen en op den duur zal het onont koombaar zijn dat wij het recht verwerven onze live-wedstrijden zelf te vermarkten. Kortom, de commerciële afdeling onder leiding van Henri van der Aat is voortdurend hard aan het werk om ons verder te brengen! Uri Coronel, Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS MMART/APRIL 2009

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2009 | | pagina 3