/Dawiu De Bordjesclub Adieu Leermeester tO am en Saarzijn vijfentwintig Ojaar getrouwd. Sam is zeer royaal en neemt Saar helemaal mee naar Finland.Vraagt Saar daar aan Sam: wat ga je doen als we vijftig jaar getrouwd zijn? Dan kom ik je weer halen, zegt Sam.' Een daverende lach klatert door het restaurant van deToekomst. Een lach die zal blijven opstijgen in golven als een perpetuum mobile. Dat kan niet anders met de geboren moppenverteller Loek van Vliet achter de lesse naar. Waar binnen Ajax moppen- optredens plaatsvinden, moet je wel bij de Bordjesclub zijn. En zo is het ook. En zo was het ook op 24 oktober jl. Prachtig gedekte tafels in de rood-witte clubkleu ren, een keur aan goede wijnen en een heerlijk, rijk voorzien buffet. Met vooraf het traditionele borreltje in de bestuurskamer. Maar het voornaamste is toch de buitengewoon aangename sfeer: Ajax op z'n best. Meer dan 60 jaar bestaat het instituut van de Bordjesclub al. Meer dan 90 Aja- cieden zijn er lid van, wat bete kent dat deze al 25 jaar of langer al lid zijn.Voor nieuwkomers onder onze lezers: als je 25 jaar lid bent treed je toe tot het gezelschap dat voor dat lidmaat schap een bordje in de stijl mag ontvangen. Dan mag je behoren tot het illustere gezelschap dat de Bordjesclub heet. Op haar jaar lijkse bijeenkomst is dit gezel schap zo aardig om gasten te ont vangen. Het vorige bestuur nam het initiatief om steeds een aantal gasten een eigen bordje te over handigen. In de Ajax-kleuren en metAjax-logo heet het ook'Mijn Bordje'. Dit keer mochten onder andere fysiotherapeute Erna Spil (zie foto), Simon Tahamata en Henri van der Aat een dergelijk bordje ontvangen uit handen van Bordjesclubvoorzitter Henny Henrichs.Wat een club. Klaas Vos Zijn naam zal de jongste generaties voetballers van DeToekomst niet veel zeggen. Maar ook voor hen is wel goed te weten wie die Sjakie Wolfs was. Want deze kerel, die vorige maand op 75-jarige leeftijd overleed, was weliswaar geen groot Ajax-speler, hij was ook geen revolutionaire trainer en hij was ook geen briljant bestuurslid van de club, maar Sjakie Wolfs was wel een belangrijke Ajacied. Van 1973 tot 2003 'deed' Sjakie de schoenen van de spelers van het eerste elftal. En hij verzorgde de ballen, bracht ze op spanning voor de wedstrijd en daarna liet hij ze, door wat lucht uit het ven tiel te laten ontsnappen, weer ontspannen. Hoewel er voor het vak van materiaalverzorger geen opleiding was, hoorde Sjakie tot de vakmannen op zijn gebied. Noppen, schachtjes, veters, aller hande vetten, zooltjes en ventielen, ze hadden geen geheim voor hem. Maar zijn werken met leer was niet alles. Sjakie was voor vele Ajacieden een 'leermeester'. Niet alleen voor die groot gegroeide voetballers.Toen het bericht van het overlijden van Wolfs bekend werd, herinnerde ook Urby Emanuelson zich hem. Urby, kind van deToekomst, ook een echte Ajacied.Want, herin nerde Urby zich, wanneer hij als ballenjongen in deArenA actief was, had die oude knokige kerel altijd wel een advies, een wijze raad voor de ballenjongens. Soms met krachtige stem en felle doordringende ogen uitgesproken, dan bedaard uitleggend. Zo gebeurde het in de kleedkamer van het eerste elftal ook.Vaak zat er een les verborgen in de reprimandes die hij gaf, de grappen die hij maakte of de verwijten die over zijn lippen kwamen. Het kwam er eigenlijk altijd op neer hoe belangrijk het is om secuur en respectvol te zijn. Ook voor je materiaal. Dat het belangrijk is om als een echte prof door het leven te gaan, offers te brengen om het hoogste doel te bereiken. Iets voor een ander over te hebben om samen te winnen. Liefde en overgave te tonen voor die prachtige sport voetbal die je kansen geeft de mooiste dingen mee te maken. Sjaaks wijsheden die hij soms liefdevol en soms genadeloos hard verkondigde, zijn van alle tijden.Voor de voetballers van toen, 25 jaar geleden, en voor de voetballers van morgen die nu op de Toekomst spelen. Wijsheden die hij als weinig anderen in zich droeg en kon verkon digen en die, net als Sjakie Wolfs, niet vergeten mogen worden 8 AJAX CLUBNIEUWS NOVEMBER/DECEMBER 2008

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2008 | | pagina 8