IN MEMORIAM JAN POTHARST Zaterdag 3 het seizoen goed begonnen. Na een goede voorbe reiding en een aantal oefenwed strijden heeft het team in de competitie al vier wedstrijden gespeeld waarvan er drie werden gewonnen. De vierde kon niet doorgaan omdat de scheidsrech ter de weg naar de Toekomst niet kon vinden. Ook blijde gebeurte nissen in het elftal: de geboorte van een kleine Bosschieter (Thom) en Rogier van der Brink is in de echt verbonden met zijn Danielle. De oppascentrale krijgt het op zaterdag steeds drukker. Met de zeer ervaren linksback Chris van Eck terug in de gelede ren hebben de Veteranen op weg naar de nieuwe titel een goede voorbereidingsperiode achter de rug met drie gewonnen wedstrijden. Inmiddels is ook al de eerste competitiewedstrijd gespeeld tegen de als klassieker bekend staande wedstrijd uit tegen Purmerend. De toeschou wers kregen dan ook een mooi schouwspel te zien, met veel hec tische momenten voor de goals, en veel doelpunten. De meeste doelpunten werden echter door Ajax gescoord en zo werd het een verdiende 5-3 overwinning voor Ajax en heeftAjax de eerste punten in de tas. Mogelijk zullen er dit seizoen nog vele volgen, zo laat Johan van Wort ons weten. 3 Op 6 september jl. bereikte ons het bericht dat Ajax' oudste erelid Jan Potharst is overleden. Als 14-jarige jongen maakte Jan in 1932 de overstap van VVA naar Ajax en doorliep onder Jack Reynolds de jeugdopleiding en alle seniorenelftallen. Tussen zijn debuut in Ajax 1 in 1939 en zijn afscheid in 1952 speelde hij als robuuste rechtsback 237 duels, zes interlands en won hij verschillende bekers. Na zijn voetbalcarrière bekleedde Jan vanaf 1 954 verschillende bestuursfuncties zoals commissaris betaald voetbal en lid van de ledenraad. Als dank voor zijn grote inzet werd hij in 1973 benoemd tot lid van Verdienste en in 1 988 tot erelid van de vereniging. Jan Potharts is 90 j'aar geworden. Naam: Hennie Schuurman Leeftijd: 62 jaar Taak: beheerder fotoarchief Bij Ajax: lid vanaf 2000 Hoe ben je bij Ajax terecht gekomen? Zelf voetbalde ik in de jaren '50 bij Zaandijk. Daar speelden ook Henk en Cees Groot. Henk was mijn voetbalheld.Toen de gebroeders in 1959 overstapten ging ik in De Meer naar wedstrijden van Ajax kijken. Hoe ben je tot archiveren gekomen? Van huis uit. In die jaren was ik thuis al begonnen alles over Ajax te archiveren, foto's, wedstrijd verslagen, standen, alles. Nu heb ik zo'n 500 boeken vol. Ik ben ook bezig alle sportkronieken van 1946 compleet te krijgen. Hoe herinner je Ajax uit die tijd? Omdat het altijd aantrekkelijk voet bal speelde is de club mijn passie geworden. Prachtige jaren mee gemaakt. Na Henk Groot werd Cruijff mijn held. Ik ging ook altijd mee naar Europese uitwedstrijden, alle finales gezien, overal geweest. Nu niet meer. Kost allemaal veel tijd en geld. Hoe belandde je in het fotoarchief en zelfs in de archiefcommissie van Ajax? Door de jaren heen kwamen Evert Vermeer en Rob van Zoest voor hun boeken bij mij wel eens thuis. Samen met Eric Zomers ben ik in de Meer begonnen het archief op te zetten. Zo ben ik er min of meer ingerold. Hoeveel tijd gaat er in zitten? Drie dagen per week zit ik lekker in m'n eentje in alle rust alles uitte zoeken en op te bergen.Als archiefcommissie zijn we nu bezig alle foto's te digitaliseren. Er liggen er zo'n honderd duizend. Daar ligt voor jaren werk. Hoe moet je zijn om dit werk leuk te vinden? Een pietje-precies en heel serieus. Dat ben ik van nature. In het archief mag in principe niemand komen. Daar ben ik heel streng in. Het is heerlijk in alle rust en stilte alles keurig op te bergen zodat het weer goed is terug te vinden als iemand van Ajax Life of de Kick Off een foto nodig heeft. Ik vind het machtig mooi om dit voor Ajax te mogen doen. Tijn Middendorp AJAX CLUBNIEUWS SEPTEMBER/OKTOBER 2008 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2008 | | pagina 7