'De jongens moeten zich op hun gemak voelen' Gastgezin Wim en Wil Stap: Boven aan de trap staat een lachendeWil Stap.'Ik durfde je niet meer te bellen om onze afspraak weer af te zeggen, maar je weet toch dat Ajax - FC Utrecht op de televisie is?' Ik stap een grote woning in de buurt van de RAI binnen. Het huis straalt een en al warmte en gezelligheid uit. Niet geheel onbelangrijk, want Wim en Wil Stap zijn sinds 1995 gastgezin voor Ajax. Momenteel hebben zij twee jongens in huis: Kostas Peristeridis en Toby Alderweireld. Hoe word je eigenlijk gastgezin? Wil:'Via via kregen we te horen dat Ajax op zoek was naar gast gezinnen. Omdat we daar al ervaring mee hadden, hebben we ons opgegeven. Als een soort bal lotagecommissie kwamen Ton Tielenburg en Ikey Waas bij ons thuis kijken. Zij gaven hun goed keuring en vanaf 1995 zijn we gastgezin van Ajax. En beviel het? Wil:'Absoluut.Tot nu toe hebben we 58 jongens in huis gehad en ik bij de familie Stap terecht. Ajax ziet het liefst dat ik op mezelf ga wonen maar dat wil ik nog niet. Ik heb het hier uitstekend naar mijn zin. Daarnaast heb ik veel contact met mijn familie.'Wil en Wim komen regelmatig op de Toe komst om naar'hun jongens' te kijken.'En het leuke is', zegt Wil, 'dat we nog regelmatig contact hebben met de jongens die bij ons gewoond hebben. Ze bellen of sturen een brief. Laatst was er een speler in de buurt. Die belde en vroeg of hij met een vriend mocht komen eten. Dat betekent toch dat ze het bij ons naar hun zin hebben gehad.' Vreemde jongens in huis, is dat niet een inbreuk op jullie privacy? Wim lachend:'Eigenlijk wel. Ik wil ook wel eens lekker met mijn vrouw op de bank zitten. Als de jongens dan beneden zijn zet ik gewoon een Nederlands praat programma op waar ze niets van snappen. Moet je eens kijken hoe snel ze naar hun kamer gaan!' Rob Stol gekomen bij een gastgezin in Almere. In het begin moest ik wel even wennen, zo ver van huis zonder familie. Er moet ook een klik zijn met het gezin waar je verblijft. Uiteindelijk ben ik via meneer Ronner bij de familie Stap terecht gekomen.'Wil:'We hebben ook diverse jongens uit Ghana gehad. Een ervan was Kwame Quansah. Ik weet nog dat we hem gingen ophalen op Schiphol. Stond hij daar in zijn korte broek en met slippers. We zijn toen eerst kleding met hem wezen kopen. Hij had ook nog nooit een wasmachine gezien en vond dat wel handig voor zijn moeder.'Wim:'We moesten hem wel duidelijk maken dat zo'n ding alleen werkt als je stroom hebt...ha ha.'Wil laat een foto boekzien met jongens inVolen- damse klederdracht.'Het is zo'n beetje traditie geworden', vertelt ze, 'maar als we een nieuwe gast in huis krijgen gaan we altijd met zo'n jongen naarVolendam. Daar vertellen we wat over Nederland en laten een foto maken in kle- derdracht,'Wim:'Dat is voor sommigen lachen-gieren-brullen. Die mensen inVolendam kennen ons inmiddels wel. Als we daar komen is het:"Hé hebben jullie weer een nieuwe"! Intussen is ook de tweede gast binnengeko men: Toby Anderweireld, afkom stig uit België en speler van Jong Ajax neemt plaats op de bank alsof hij in zijn eigen huis is.'Ik kwam in Nederland eerst bij een gastgezin terecht waar het niet klikte,' zegt hij.'Uiteindelijk kwam we doen het nog steeds met erg veel plezier.We hebben een groot huis en hebben doorgaans twee jongens in huis, maar het is wel eens voorgekomen dat we er vier hadden. Onze buurvrouw heeft twee zolderkamers waar we gebruik van kunnen maken. Als de nood aan de man is kun nen we een beroep op haar doen. Het is begonnen met twee jongens uitAustralië die op stage kwamen. Eentje is destijds nog voor twee jaar teruggekomen.' Waar moet je als gastgezin aan voldoen? Wil:'Daar zijn geen echte voor waarden aan verbonden. Het gaat erom dat de jongens zich op hun gemak voelen.' Intussen is een van de jongens naar beneden gekomen. Het is Kostas Peristeri- dis, speler van de A2. Hij is voor het tweede seizoen bij Ajax, afkomstig uit Griekenland en maakt een ontspannen indruk. Kennelijk voelt hij zich goed thuis in huize Stap. Kostas:'Toen ik vanuit Griekenland naar Neder land kwam ben ik eerst terecht AJAX CLUBNIEUWS SEPTEMBER/OKTOBER 2008

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2008 | | pagina 5