enorme voetbalverplichtingen minimaal zijn. Bovendien, als je na een jaar of twee jaar de opleiding al weer moet verlaten, moet je weer terug naar je oude school en dus weer opnieuw wennen. Dat nadeel weegt voor ons zo zwaar dat wij gekozen hebben voor de vrije schoolkeuze.' De studiebegeleiding is een aanvul ling op wat de school biedt, neem ik aan; een gestructureerde hulp bij het huiswerk! 'Jazeker, en daarvoor hebben we vijftien docenten op alle vakge bieden ter beschikking voor elk type voortgezet onderwijs. Er wordt gewerkt via een rooster. Voor ouders van jongens die in groep acht zitten houd ik in december een avond, waarin ik het hele systeem uitleg en ze vraag om de school waar hun kind het jaar erop naar toe gaat te melden dat hun zoon bij Ajax voetbalt. Het komt nooit voor dat een school niet open staat voor de combinatie schooloplei ding - Ajax-opleiding. Ik ga daarna zelf naar de school om ook hen voor te lichten en het contact te leggen. Ons motto is daarbij altijd: school moet, Ajax mag.' Met hoeveel scholen werken jullie op deze manier samen Dat zijn er wel tachtig. Die bevin den zich in een straal van 60, 70 kilometer van Amsterdam. Een jongetje mag niet langer dan anderhalf uur achter elkaar in het busje zitten met maximaal acht jongens.' Hoe zijn de schoolprestaties verge leken met anderen? Die zijn al jaren bovengemiddeld goed. Dat komt door de jongens zelf, door de scholen die zeer gemotiveerd zijn, maar ook door de structuur. De jongens hebben alleen school en Ajax en hebben geen tijd voor bijbaantjes, rond hangen, et cetera. Bovendien worden ze dagelijks vakkundig begeleid en, ook veel meer dan een ander, aangesproken op hun leergedrag. Schoolziek is er niet bij, want dat weten wij onmiddel lijk en "straffen" dat creatief en effectief af.' In hoeverre hebben school- en voetbalprestaties met elkaar te maken? 'Daar ligt een sterk verband tus sen. Onderzoek leert dat wan neer een jongen goed presteert op het veld, hij dat ook op school doet. Helaas is het omge keerd niet zo. Omdat de meeste jongens de top niet halen is het des te belangrijker dat ze het goed doen op school.We willen dat een jongen die Ajax moet verlaten dat recht op kan doen met een schat aan ervaringen en die niets van school heeft hoeven missen.' Hoe zit het met het soort opleidin gen die ze volgen? 'Gezien het feit dat er behoorlijk wat jongens middelbaar voortge zet onderwijs en vwo doen, moet het beeld gecorrigeerd worden dat sporters per definitie dom zijn. Bij ons volgen er meer het middelbaar voortgezet onderwijs, zoals havo dan het landelijk gemiddelde. Dat is opmerkelijk want we scouten daar niet op.We scouten op voetbalkwaliteiten. De conclusie: voetbaltalenten zijn eerder intel ligenter dan dommer.' Klaas Vos De start van de competitie is sportief gezien jk zeer teleurstellend. Maar verder zien de resul- jmS taten in zowel beker als UEFA Cup er bevredi gend uit.Wel jammer dat drie van onze aanwinsten met blessures hebben te kampen. Het is uiteraard nog veel te vroeg een voorspel ling te doen voor de rest van dit seizoen. Aan het organisatorisch front kunnen wij onze plannen goed en in redelijk hoog tempo uitvoeren, niet in de laatste plaats dankzij het harde en voortreffelijke werk van onze medewerkers. Een groot aantal aanbevelingen uit het rapport 'Ajax, de weg naar winst' zijn inmiddels uitgevoerd of in een vergaand stadium van onderzoek. Inmiddels is bekend geworden dat in de volgende aandeelhouders vergadering een voordracht tot benoeming van Jan Haars tot com missaris zal worden gedaan. Jan is een door de wol geverfde finan cieel deskundige, en daarnaast ook nog een fervent aanhanger van onze club. Als de aandeelhoudersvergadering Jan benoemt, is onze RvC weer compleet. In de vereniging hebben wij binnen korte tijd afscheid moeten nemen van twee van onze ereleden. In het vorige nummer herdach ten wij onze oud penningmeester HenkTimman, terwijl u elders in dit nummer een 'In Memoriam' van onze oud-eerste elftalspeler, oud- international en oud bestuurslid Jan Potharst aantreft. Wij zullen beide heren missen op de tribune en tijdens andere verenigingsactiviteiten. Ons erelid Bob Haarms krabbelt momenteel weer op na gedurende lange tijd verpleegd te zijn geweest in de VU. Het deed ons enorm plezier een glunderende Bob in de ArenA te treffen bij de wedstrijd tegen Vitesse. Bob, doorknokken, en wij staan altijd voor je klaar. Verder hopen wij binnenkort eindelijk een begin te kunnen maken met de aanleg van twee nieuwe kunstgrasvelden op de Toekomst. 'Sponsorperikelen' hebben tot (te) veel uitstel geleid, en misschien gaat het zelfs dit seizoen niet meer lukken.Tenslotte nog een oproep om vooral aanwezig te zijn op onze Algemene Ledenver- sgadering welke op 15 december op de Toekomst zal plaatsvinden. We kiezen dan weer nieuwe leden voor de ledenraad, ondanks soms kritische geluiden nog steeds het belangrijkste orgaan binnen onze vereniging. Uri Coronel, Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS SEPTEMBER/OKTOBER 2008 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2008 | | pagina 3