Eén AJAX Het duel van ons eerste elftal in Almelo tegen Heracles viel niet mee. Misschien kwam dat vanwege het kunstgras waarop gespeeld werd maar makkelijk was het niet voor ondermeer Urby Emanuelson en Luis Suarez. Gelukkig zorgde Klaas Jan Huntelaar met een prachtige omhaal voor de volle winst. lijk gesprek, waarin we moeten meedelen dat ze Ajax moeten verlaten, is de uitkomst en sluit stuk van een proces. Het grap pige is dat die jongens zelf al heel goed aanvoelen en weten dat zo'n mededeling er aan komt. Het zijn meer de ouders die er de meeste moeite mee hebben. Veel moeilijker zijn de gevallen, waarin jongens kampen met lang durige blessures, die het extra lastig hebben. En zij, die weinig aan spelen toekomen. In zulke situaties is mentale ondersteu ning van extra belang. Zie jij een verandering in de opstel ling van ouders? Nou, de belangrijkste verande ring is, dat vanaf de C-junioren spelers al in de picture staan van zaakwaarnemers. Ze mogen nog niet benaderd worden - dat mag pas vanaf hun zestiende jaar - maar ze worden al wel gescout en dat wordt toch ook door de ouders gesignaleerd. En ja, als je het niet breed hebt, bij voor beeld als éénoudergezin, dan kan het verleidelijk zijn om al snel met een zaakwaarnemer in zee te gaan. Nu je werk als elftalbegeleider van het eerste elftal, waarin onder scheidt zich dat van wat David Endt doet? David is de teammanager die vooral de organisatie rond de gehele selectie voor zijn rekening neemt, zoals hotels regelen, con tacten KNVB, trainingskampen, dagindelingen, noem maar op. Terwijl ik spelers individueel help bij het zoeken van een huis, rege len van papieren, vergunningen, kortom: allerlei huis-, tuin- en keukenaangelegenheden. Die neem ik hen uit handen, zodat zij zich alleen maar met voetbalza ken hoeven bezig te houden. Ik neem aan dat je vooral voor de buitenlandse jongens een steun en toeverlaat bent? Niet alleen. De familie Gentenaar bijvoorbeeld heb ik geholpen om zich vanuit Dortmund hier in Amsterdam comfortabel te voe len. Ontstaat er door al dat praktische werk heen ook een vertrouwensre latie? Ja, en net als bij de C1 moet je daar zorgvuldig mee omgaan. Ook hier geldt dat je soms din gen voor je zelf houdt en soms juist bespreekt met de techni sche- of medische staf. Er wordt vaak gezegd dat bij Ajax spelen een extra druk geeft, gezien de historie, het imago en ook de altijd kritische supporters. Hoe ervaren de jongens dat zelf? Ik merk dat ze daar heel goed mee om kunnen gaan en dat zij dat niet als extra zwaar ervaren. Jongens als Gabri en Luque komen uit landen en competities waar die druk misschien wel gro ter is. En Ten Cate kan ze daarbij effectief helpen vanwege zijn ervaring in Barcelona. En de jon gens ervaren Ajax ook niet als kil, integendeel.Wat ik daarnaast nog belangrijker vind is, dat we als club één zijn, en dat we dit niet alleen belijden maar ook uit stralen en tonen.Tonen dat de ArenA en de Toekomst samen het ene Ajax vormen. En dat we nooit spreken over de 'overkant'. Er is maar één overkant: het uit vak in ons stadion. Klaas Vos VAN DE VOORZITTER 'Het zijn roerige tijden. Dat is niet uniek bij onze club. Begrijpelijk ook, want over de voetbalresultaten kunnen we op dit moment niet naar huis schrijven. Dan kun je de klok erop gelijkzetten dat het onrustig wordt. Dat was zeven jaar geleden ook zo. Jan Wouters lag onder vuur. Wij verloren onze jubileumwedstrijd thuis tegen FC Twente. De positie van directeur Frank Kales wankelde en het bestuur moest verantwoor ding afleggen. Er werd een commissie ingesteld: de commissie 2000. Ik was er toen niet bij maar als ik het rapport lees dan is er een groot gevoel van herkenning. Misschien wat overdreven gesteld, maar als je een paar namen verandert en de datum wijzigt krijgt het rapport van toen weer actualiteitswaarde.We zijn wel zeven jaar verder en dat moet ons als club aan het denken zetten.Waarom herhaalt de geschiedenis zich? Het is, vind ik, te gemakkelijk om alleen te wijzen naar de voetbalresulta ten. Die zijn van alle tijden.Vergeten wordt wel eens dat er tussen 1973, toen we de Europa Cup I wonnen, en de in 1987 gewonnen Europa Cup II veertien lange jaren lagen.Vergeten wordt ook wel eens dat we in acht achtereenvolgende seizoenen (seizoen '85-'86 tot en met '92-'93) slechts éénmaal landskampioen werden en PSV zes maal. Soms verheerlijken wij het verleden en soms vergeten we maar liever. Datzelfde geldt voor de houdbaarheid van trainers. Het beeld dat daarvan bestaat is volstrekt vertekend. Er zijn twee trainers die in de afgelopen 40 jaar vier jaar of langer zijn gebleven: Rinus Michels en Louis van Gaal.Van de in totaal 17 trainers in deze periode bleven er 13 slechts een tot twee jaar! Het is tijd om ons af te vragen waarom dat is. Hetzelfde geldt voor scouting en aankopen.Toen Louis van Gaal technisch directeur was, heeft hij een vergelijking gemaakt tussen het sportief rendement van opleiden en kopen. Het is overduidelijk dat het zelf opleiden van spelers in alle opzichten veel aantrekkelijker is. Niet alleen omdat wij dat goed kunnen, maar ook omdat het kopen van spelers die het niet bij Ajax redden van alle tijden is. In de kern zijn al die zaken dus niet veranderd en ik vraag mij af of zij in de toekomst wezenlijk zullen veranderen. Ik zeg dit allemaal niet om een rooskleurig beeld te schetsen van het heden.Want recht is recht en krom is krom, zei mijn vader altijd.Wel denk ik dat het goed is sommige dingen ook in perspectief te zien.Wat gelukkig ook blijft, is de emotie en betrokkenheid wanneer het om Ajax gaat. Die is onveranderd groot. Misschien denken we niet allemaal het zelfde over de huidige situatie en de toekomst en vergeten wij het verle den soms liever.We hoeven dan ook niet met één stem te spreken.Wat wel nodig is, is dat we uitdragen één te club zijn. In het café, op ons werk en langs de lijn bij de AFC.Wie ook op welke plaats zit, wij moeten het samen doen. Er is immers maar één AJAX.' John Jaakke, Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS SEPTEMBER/OKTOBER 2007

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2007 | | pagina 3