Balans als assistent-trainer van Jan Wou- ters.Vervolgens trainer van Jong Ajax, met twee kampioenschap pen en sensationele uitslagen in het hoogste bekertoernooi. Daarna werd hij hoofdtrainer bij AA Gent en FC Emmen om ver volgens in een dilemma te gera ken toen Ajax hem ook al vroeg hoofd opleiding te worden en Adriaanse hem dolgraag wilde hebben als zijn assistent bij FC Porto.'Dat was een verdraaid lastige keuze, want m'n hart lag bij Ajax, maar een avontuur en ervaring opdoen bij een gere nommeerde club lokte ook heel erg.' Het werd dus de club in Portugal om daarna met Adri aanse ook nog naar Shaktar Donetsk in de Oekraïne te gaan. Avontuur en ervaring genoeg dus.'Maar als je nu vraagt wat ik van die ervaringen heb opgesto ken, kan ik daar in specifieke zin moeilijk antwoord op geven. Het is meer dat je in je visie bevestigd wordt of niet.Want je kunt wel iets vinden, maar of het werkt blijkt pas in de praktijk. Het is net als met handdoeken: nieuwe drogen niet goed af. Oude hand doeken drogen het lekkerst.' Anders Die ervaring heeft hem in elk geval geleerd dat het Ajax- systeem in essentie niets aan kracht en betekenis heeft inge boet. En op dat punt gekomen liep Olde Riekerink dus naar de flip-over en startte zijn aan schouwelijk onderwijs.Wat hem ook geleerd heeft is dat het Nederlandse voetbal het ook helemaal niet zo slecht doet wat betreft jeugdopleiding. Dat is in diverse landen behoorlijk wat minder. En Ajax doet het zeker niet slecht, vindt hij.'We hebben echter te maken met het feit dat andere clubs een aanvankelijk grote achterstand zijn gaan inlopen.' En wederom maakt Jan de gang naar de flip-over en tekent er nu een tweetal curves. 'Kijk', zegt hij daarbij,'in het begin stijg je flink terwijl de anderen, die nog niet veel doen dus flink achterblijven, maar hoe meer naar de top hoe minder de curve stijgt. Het gaat dan nog slechts met kleine percentages maar intussen zijn de anderen ook aan het werk gegaan en stijgen dus ook, eerst snel en komen zo dichter bij ons in de buurt, maar ook zij krijgen nu te maken met de kleine marges.Wat wij moe ten doen is juist op het essenti ële onderdeel van de opleiding, dus training, in al z'n facetten nog beter worden en durven anders te zijn dan de rest, want als je hetzelfde wilt zijn, word je min der. Daarom is het multi-skill- programma ook zo belangrijk.' Meer aandacht zal er ook moe ten komen voor de begeleiding van de 'oudere' jongens. Steeds vroeger worden ze geconfron teerd met financiële belangen, met makelaars die naar hun gun sten dingen.'Dat is echt veran- derd.Toen ik ooit bij Ajax kwam bestonden er nog geen contrac ten voor jonge jongens, zoals nu. Al heel jong komen ze in aanra king met de commerciële kant van het voetbal, met alle druk die dat met zich meebrengt.' 'Maar we hebben nog steeds het grote voordeel van ons rijke ver leden. Dat is en blijft het Ajax- geheim en dus ook haar aantrek kingskracht.' Klaas Vos Babel is weg. Niet van de aardbodem maar wel bij Ajax, en dat komt voor ons eerste elf- tal ongeveer op hetzelfde neer. Mixed feelings wat mij betreft. Een gevoel dat niet als eerste bij mij opkwam maar zich later opdrong was trots.Trots dat onze scouts, begeleiders, trainers en al die anderen op de Toekomst en in de ArenA een voetballer als Babel hebben ontdekt, opgeleid, als voetballer gevormd en vertrouwen in hem hebben gesteld. Prachtig dat een club als Liverpool het dan ook in hem ziet zitten en daar 17 miljoen voor over heeft. Ook voor Babel zelf is het, denk ik, een droom. Onder Henk ten Cate echt doorgebroken en dan meteen een grote transfer. Mooi ook voor de penningmeester. Kortom driewerf mooi maar er zijn ook donkere kanten.Willen wij internationaal weer meetellen, dan zullen we toch moeten probe ren talenten als Babel langer vast te houden. Ik heb het dan over bijvoorbeeld twee of drie jaar. Op een voetbalcarrière is dat te doen maar voor Ajax is het essentieel. Vanouds brengt Ajax veel eigen jeugd in het eerste elftal. Dat is investeren in de toekomst. Maar het wordt moeilijk als op het moment dat een dergelijk investering sportief gaat renderen de betreffende speler vertrekt.Ajax kan dat niet alleen oplossen. De speler zelf, zijn ouders en de zaakwaarnemer spelen hierbij ook een rol. Eigenlijk zou het een verbond moeten zijn dat je met elkaar sluit .Waar iedereen bij wint en dus baat bij heeft. Een samenwer king die in balans is dus. In sommige gevallen heb ik wel eens het idee dat de balans ontbreekt en dat niet iedereen die in de carrière van een speler een rol speelt mede investeerder is. Ik ben realist en ken de wetten van de economie maar het kan toch niet zo zijn dat iemand die niet investeert blijvend kan incasseren. Ik heb het niet direct en alleen over een financiële investering maar wel over het investeren in een relatie met je leverancier (als ik onze club even oneerbiedig zo mag noemen). Een zaakwaarnemer speelt een essentiële rol in het moment waarop een speler vertrekt. Daarbij mag en moet zo iemand, zeker in het geval van Ajax als opleidings instituut, ook het belang van de club laten meewegen. Daarover zijn afspraken denkbaar die bijdragen tot een evenwichtige en continue relatie tussen alle partijen. Eenrichtingsverkeer waar nu vaak sprake van is leidt tot de wal die het schip keert en dus tot maatregelen en regels van bovenaf.We zouden die afspraken ook met elkaar kun nen maken: club, ouders, speler en zaakwaarnemer. Of toch maar liever op de FIFA wachten? JohnJaakke,Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS JULI/AUGUSTUS 2007 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2007 | | pagina 3