'Ajax is en blijft mijn cluppie' Jeugdtrainer Dick de Groot: Het niet al te beste weer weerhield een groot deel onze supporters niet om toch op het Museumplein aanwezig te zijn bij de huldiging van hun helden, Misschien ook wel omdat het kampioenschap op een haar (goal) na werd gemist.Trots toonde iedereen de prijs aan de toegestroomde menigte. Eindstand Jany van der Veen Toernooi 2007 D junioren: PSV Bayer Leverkusen Sparta Willem II Feyenoord Club Brugge Schalke Ajax E junioren: Ajax Bayer Leverkusen Willem II PSV Schalke Club Brugge Feyenoord Sparta Totale eindstand: Bayer Leverkusen PSV Willem II Ajax Sparta Club Brugge Feyenoord Schalke Nu het seizoen 2006/2007 voorbij is komt er tevens een einde aan de loopbaan als jeugdtrainer van Dick de Groot (66). Na ruim 40 jaar gaat de uit de Watergraafsmeer afkomstige trainer van vele later beroemd geworden spelers met pensioen. Vanzelfsprekend vraagt deze uit zonderlijk lange periode om een interview. Beginperiode Als speler belandde Dick de Groot via de Amsterdamse ama teurclub De Meer al snel bij Volendam.'Door mijn van huis uit katholieke opvoeding ging ik naar een katholieke club. Mede daardoor was de keuze voor Volendam een logische', licht hij toe. Na twee jaar Volendam was de tijd rijp om terug te keren naar Amsterdam om voor de amateurs van Ajax te gaan spe len. Dick:'In dat elftal heb ik acht a tien fantastische jaren gehad.' Na een fatale knieblessure vroeg Bobby Haarms hem vervolgens om mee te helpen de jeugdoplei ding van de allerkleinsten op te zetten. Daarover hoefde hij niet lang na te denken:'Ondanks dat de jeugdopleiding nog in de kin derschoenen stond, greep het trainersvak mij heel snel.' Dit leidde rond 1975 al snel tot zijn eerste contract als jeugdtrainer waar hij in principe werd betrok ken bij de Cl en BI. In zijn tienjarige periode als trai ner van de BI kreeg De Groot te maken met talenten als Frank Rijkaard, Marco van Basten, Sonny Silooy en Wim Kieft.'Het was prachtig om te zien hoe die generatie zich ontwikkelde en het gaf keer op keer een goed gevoel als er weer een talent debuteerde in het eerste elftal', zegt hij niet zonder enige trots. Tegenwoordig zijn veel exponen ten van deze jaren '80-generatie dagelijks als jeugdtrainer op de Toekomst terug te vinden. Dick: 'Dat jongens, die je destijds zelf in je elftal hebt gehad nu naast je op de bank plaatsnemen is natuurlijk uitzonderlijk.' Keerzijde Als jeugdtrainer maakte hij ook enkele malen kennis met de keerzijde van de medaille. Een goed voorbeeld daarvan was voormalig jeugdspeler Nordin van Schuppen. Hij legt uit:'Van Schuppen was één van de beste voetballers die ik langs heb zien komen, maar toch heeft hij het niet gehaald. Mentaal kwam hij tekort, maar het was zeker geen slechte jongen. Dit was enorm jammer en iets dat je blijft mee dragen.' Maar er zijn ook tegen overgestelde voorbeelden te noemen. 'Dennis Bergkamp was juist een speler die in de jeugd opleiding niet uitzonderlijk was, maar zich mede door zijn posi tieve mentaliteit in het eerste elf tal heeft gespeeld.' Fantastische tijd Gevraagd naar het grote geheim achter Dick de Groot, antwoordt hij:'Vooral mijn bezetenheid slaat veelal over op de jongens. Dit in combinatie met mijn eerlijkheid zorgt ervoor dat jeugdspelers hun karakter positief ontwikke len.' Dat hij nu officieel jeugdtrai ner af is wil nog niet zeggen dat hij definitief afscheid neemt van Ajax:'Na zoveel fantastische jaren is dat vrijwel onmogelijk. Het is en blijft mijn cluppie.' Jerry van de Ven Klaas Vos 4 AJAX CLUBNIEUWS MEI/JUNI 2007

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2007 | | pagina 4