De eerste klas van de Ajax-school De Fl Op de vraag of je kinderen al op zo'n jonge leeftijd uit hun ver trouwde omgeving moet wegha len antwoordt Dennis:'Als kinde ren met talent samengebracht worden met andere kinderen met talent gaat hun niveau alleen maar omhoog en dat is voor die kinderen ook heel plezierig. Neem Wesley Sneijder en John Heitinga, die zijn als F-jes bij onze E-tjes binnengekomen en zie hoever ze gekomen zijn.' De voorbeelden van Danny Koever mans en Dirk Kuyt laten zien dat ook een andere weg mogelijk is. 'Maar,' zegt Dennis,'de praktijk laat zien dat jongens die bijvoor beeld instromen in de C een achterstand hebben ten opzichte van de jongens die al langer in de opleiding zitten.Vanuit die gedachte kan je stellen dat het F-jaar het allerbelangrijkste jaar is.Vergelijk het maar met de eer ste klas van een willekeurige school. Joop:'Voor het eerst krij gen ze te maken met de Ajax- opvoeding: discipline, gedrag, uit straling, winnen en mooi voetbal. Zo'n eerste jaar maakt, denk ik, de meeste indruk.Althans dat krijgen we regelmatig te horen van ouders van kinderen die nu in een hoger elftal spelen.' Den- nis:'Ze beginnen op nul en maken dan in een jaar een enorme vooruitgang. Het F-elftal is het elftal met de meeste voor uitgang van de hele opleiding.' Klaas Vos Jerry van de Ven Het is een mooi stel: de nog jonge Dennis de Haan en de oudere Joop Leeuwendaal.'Ik had zijn vader kunnen zijn,' grapt Joop optimistisch. Beiden zijn al zes jaar verantwoordelijk - Dennis als trainer en Joop als leider - voor de eerste klas van de Ajax-school, de Fl, jongetjes van 7 en 8 jaar oud. Beiden hebben zelf onze jeugdopleiding doorlopen. En bij Dennis geldt: zo vader, zo zoon, want vader Gunther was ooit ook trainer van onze jeugd. Behoudens een aantal dat ont dekt wordt tijdens de talenten- dagen worden de meeste van de elf jongetjes gescout bij andere clubs. Dennis:'Tussen april en mei komen ze bij ons binnen. Dan trainen we met ze en wordt een definitieve keuze gemaakt.' Spelen voor Ajax is nog altijd een hele eer, maar vraagt van ouders opof fering. Joop:'Ze worden, anders dan bijvoorbeeld bij Feyenoord, niet vervoerd omdat wij graag willen dat ouders dat doen, zodat zij zien hoe wij met hun kinderen werken.' De F-jes spelen hun wedstrijden altijd op een half veld, waarbij er 'slechts' acht meedoen,'keeper plus zeven', zoals dat heet in het jargon van Dennis en Joop.'De KNVB-regel is: keeper plus zes, maar wij spelen keeper plus zeven', vertelt Joop.'Dat doen we in overleg de tegenstanders, die ook zo spelen. Met een keeper plus zeven spelertjes kloppen de verhoudingen in het veld veel beter. Je speelt dan 3-1-3, je krijgt minder loopduels waarbij kracht te belangrijk wordt. Met een extra man op het middenveld kom je meer tot samenspel en techniek wordt veel belangrijker. Op techniek wordt heel veel getraind.'Alles met de bal', zegt Joop.'Elke training wordt begon nen met specifieke techniektrai ning van Simon Tahamata, afhan kelijk van de oefenvormen door Dennis geassisteerd.'Daarna train ik gericht op teamspel' zegt de trainer.'En onlangs is daar het Multi Skill programma bijgeko men, waarbij onze jongetjes aller lei gymnastiekvormen beoefenen, zoals koprollen, trefbal, apenkooi. Ongeveer veertig procent van de tijd wordt daaraan besteedt.' Joop, nog even over de rol van Simon Tahamata:'Ik merk dat dank zij hem de kinderen steeds balvaardiger worden.' 4 AJAX CLUBNIEUWS MAART/APRIL 2007

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2007 | | pagina 4