Johan :v**, 3 Binding •itTI'T-li-ilr t -in uaxiv aj. Wesley Sneijder als E-tje en John Heitinga als F-je zijn in die leeftijdscategorie ooit bij de jeugdopleiding gekomen. Op 18 februari jl. werden zij in de Amsterdam ArenA door technisch directeur Martin van Geel toegesproken vanwege hun 150ste competitiewedstrijd in het eerste elftal van Ajax. Meer jeugdelftallen Een opvallende ontwikkeling die de Ajax-school de laatste jaren heeft ondergaan is het toevoegen van meer elftallen binnen de ver schillende leeftijdscategorieën. Gevraagd naar de reden voor deze tendens reageert Henny duidelijk:'Naast een gezonde concurrentiestrijd is de belang rijkste gedachte hierachter dat jeugdspelers meer aan voetballen toekomen en zich dus beter kun nen ontwikkelen.' Er worden geen twintig jongens per leeftijdscategorie toegevoegd, maar acht tot tien. Hierdoor ont staan er drie volwaardige C-juni- oren elftallen en wordt ruimte gecreëerd om de jongens vanuit de scouting te laten doorstro- men.'In het voeren van een zoge naamde elite-opleiding schuilt ook het gevaar dat jongens, bij wie bijvoorbeeld de lichaams- groei niet meewerkt, te snel wor den afgeserveerd', vult Henny H.E.T. toernooi Op het gebied van jeugdopleiding betitelt het journaille Ajax nog wel eens als een 'kille' club. Zo verschijnen er in de media gere geld berichten dat Ajax de ban den met omliggende amateur clubs niet optimaal benut. Henny spreekt dit tegen:'Naast het organiseren van de Talenten- dagen organiseren wij jaarlijks in de herfstvakantie het H.E.T.-toer- nooi waarbij van de amateurclubs in de regio uit de hoofd- eerste en tweede klasse met wie wij een goede band onderhouden, elk jaar in oktober 48 F-teams naar de Toekomst komen om het tegen elkaar én de F-jes van Ajax op te nemen.' Dit toernooi staat bij Ajax niet te boek als een scoutingactiviteit.'Die acht a tien jongetjes die tijdens dit toernooi opvallen wegen niet op tegen al die 480 jongetjes die de dag van hun leven hebben.' aldus Henny. Omliggende clubs die meewer kend zijn en clubs die bijvoor beeld een jeugdspelertje afleve ren worden uitgenodigd voor dit toernooi. Dat het H.E.T-toernooi voor teams wordt georganiseerd die onder de leeftijdscategorie van de F-jes vallen is niet ver wonderlijk. Henny legt uit:'Onze focus ligt bij de F-jes, daar gaat de meeste aandacht naar uit, én daar worden jaarlijks ook de meeste spelertjes voor uitgenodigd.' 'Op de Toekomst realiseert men zich wel degelijk dat de clubs uit de regio van belang zijn.' zo bena drukt Henny.'Het is en blijft de belangrijkste vijver waar Ajax uit vist. Het grootste gedeelte van de talenten die de afgelopen jaren zijn doorgebroken in Ajax 1 is afkomstig uit de regio. Naast het organiseren van het H.E.T- toernooi worden er bijvoorbeeld ook clinics gegeven bij amateur clubs en worden de trainers en het bestuur van de verenigingen een avond op de Toekomst ont- vangen.Activiteiten die onze bin ding alleen maar versterken.' De weg naar de Toekomst zal voor de verschillende amateur clubs en anderen zeker net zo aangenaam zijn als voor iedere Ajacied. Er wordt jaar in jaar uit hard gewerkt aan een hechte band met instanties die onze club zo groot maken. Het is goed om dit te weten. Klaas Vos Jerry van de Ven VAN DE VOORZITTER Hij wordt zestig, Johan. Mijn buurman werd laatst ook zestig. Dat zal u niet opgevallen zijn. Het stond niet in de krant en er ver schenen ook geen boeken over hem. Hij werd gewoon zestig. Hij heet dan ook geen Johan en belangrijker nog, hij is ook Johan niet. Dat maakt dus wel een klein verschil. Gelukkig realiseert mijn buurman zich dat ook en loopt hij niet jaloersig rond. Ik trouwens ook niet terwijl ik wel Johan heet en ook nog Coenraad. Komt toch dicht in de buurt van JC,zeg nou zelf. Ik heb dan wel weer het nadeel dat ik nog geen zestig wordt. En zo heeft iedereen wel iets waarom hij geen Johan is. Dat moet ook zo blijven want er is maar een Johan. Het is een soort merk naam geworden. Iedereen weet meteen wie je bedoelt. Niemand denkt: zouden ze het misschien over Johan van Oldenbarnevelt of Johann Olav Koss of Johan van der Velde hebben. Nee, die bedoe len wij niet al was het alleen al omdat Johan van Oldenbarnevelt op het schavot en zonder hoofd geëindigd is. En Johan zonder hoofd is Johan niet meer. Bovendien kan ik mij bij Johan op schaatsen of op de fiets niet veel voorstellen. Ongetwijfeld zal hij zeggen dat hij dat ook heel goed kan. Johan zestig. Klinkt ook wel mooi, vind ik.Van 14 naar 60. Heeft hij weer een getal aan zijn leven toegevoegd dat een betekenis krijgt die uitstijgt boven het normale. Misschien is dat ook wel de reden dat er uitvoerig wordt stil gestaan bij 'Johan zestig', namelijk dat Johan niet normaal is. Hij is niet abnormaal - dat ziet u mij niet schrijven - maar gewoon anders dan andere mensen. Ik denk niet dat ik overdrijf wanneer ik zeg dat Johan uniek is. Dat is ieder mens, zult u misschien in een filosofische bui opmerken. Maar Johan is niet alleen uniek omdat hij vooraan stond toen Onze Lieve Heer talenten uitdeelde maar ook heel veel met die talenten heeft gedaan en nog doet. Laatst is er een boek verschenen over Johan en Frans B.Wat mij dan opvalt is, hoe dienend Johan is. Geen grote bla bla verhalen maar werkelijke interesse in de toekomst van het voetbal en vooral in opleiding en jeugd. Johan de perfectionist die het goede beter wil maken. Daarom is het goed dat we stilstaan bij Johan zestig, meer dan straks bij Johan vijfenzestig. Johan kan immers niet met pensioen. Een groot voetballer en een echte Ajacied. Gefeliciteerd Johan en graag de kaarsjes in één keer uitblazen. Johan Coenraad Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS MAART/APRIL 2007 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2007 | | pagina 3