Voorafgaand aan de nieuwjaarsreceptie speelden de Technische Staf en Lucky Ajax, voor het eerst gemixed, tegen elkaar (3-4).Vrijwilligers van het jaar waren Ad en Els Bergkamp. Zij kregen 'het kistje' van het bestuur uitgereikt door voorzitter John Jaakke die vervolgens Leonardo welkom heette bij de club. selectie met hulp van Ajax Cape Towners aan een paar honderd in Ajax-tenue gehulde jongens en meisjes(!) een clinic geven. De vrolijkheid en gedrevenheid spat van de townshipkinderen af. Het inspireert onze selectie overdui delijk. Leonardo voelt zich terug in de tijd gezogen, toen hij als kind in zijn township, de Brazili aanse favela moest zien te overle- ven.Terwijl hij naar de kinderen kijkt zegt hij:'het is zo belangrijk dat ze al jong bij een club betrok ken raken. Eenmaal in de puber tijd is criminaliteit veel aantrekke lijker'. Er wordt de eerste steen gelegd voor een nieuw stadion en een eigen onderkomen voor Ajax Cape Town. Jaap Stam neemt namens ons de troffel ter hand. Vervolgens gaat het per bus naar een andere township voor de eerste steenlegging van een Johan Cruyff Court. Honderden kinde ren verdringen zich reikhalzend achter de hekken van een soort buurthuis, angstvallig in de gaten gehouden door bewapende agen ten. Het is niet het enige wrange tijdens deze bijeenkomst. In het buurthuis aan wit gedekte tafels wij, blanke gasten, aan de zijkan ten de mensen die moeten zor gen dat de kinderen achter de hekken het court kunnen gebrui ken! Voor uitgebreid smikkelen is gelukkig geen tijd. Na het ritueel der toespraken de steenlegging en dan weer snel de bus in. Robbeneiland Wie herinnert zich niet de dag dat Nelson Mandela vrijkwam? En ziet niet de beelden voor zich hoe hij onder de poort door jarenlange gevangenschap achter zich liet? Onder die zelfde poort met het opschrift 'ons dien met trots' wandelt op 12 januari wederom een compleet Ajax- gezelschap door om te zien waar deze grote leider en grote geest opgesloten zat.We zijn op Rob beneiland, belangrijk vanwege zijn pinguinkolonie en andere dier soorten, maar berucht vanwege zijn verleden als het Alcatraz van het blanke Zuid-Afrika. We worden rondgeleid door een ex-medegevangene van Mandela. Op de binnenplaats van de sectie B waar Mandela gevangen zat houdt hij zijn gehoor in het verhaal gevangen van het tot gra vel kloppen van stenen in een vaak brandende zon.Aan Henk ten Cate overhandigt hij de sleu tel van Mandela's cel om deze symbolisch opnieuw te openen. Zoals alle cellen is ook deze zeer krap bemeten. Mandela had er een bed, een tafeltje, een stoel en een kastje met veertig boeken. De stille tocht (de diepe indruk doet het gezelschap voornamelijk zwijgen) wordt vervolgd naar gezamenlijke douches en sanitair en een recreatiezaaltje. Met een bus rijden we nog langs een begraafplaats van lepralijders, die hier in vroegere tijden van de samenleving werden weggehou den en de steengroeve, waar gevangenen stenen hakten die dus later tot gravel werden gesla gen. De souvenirwinkel wordt druk bezocht en beladen met tastbare, maar vooral mentale en visuele herinneringen laten we ons weer naar het vaste land verschepen. Toetergroepen Gelukkig werd er ook nog gevoetbald in een van de sta dions in Kaapstad. Eerst was er een wedstrijd tussen een mix van supporters, sponsors en mede werkers en dat van Ajax Cape Town. Met Maarten Fontein en Martin van Geel, die voor het eerst na zijn carrière weer eens kicksen aantrok, werden we door onze broeders weggespeeld. De echte wedstrijd ging beschamend met 3-1 verloren. Intussen was de schaduwrijke tribune aardig bevolkt geraakt met rood-wit uitgedoste uitbundige zwarte supporters, zwaaiend met grote vlaggen en een twintigtal met oorverdovende toeters. Zet een paar toetergroepen bij ons in de stadions en ze overstemmen elk spreekkoor! Met dans, muziek en culinaire hoogstandjes, aangeboden door onze gastheren, werd op 15 janu ari 's avonds het bezoek formeel afgesloten om de andere dag weer in een veel te krappe vlieg- tuigstoel naar een kletsnat Schip hol te vliegen. Klaas Vos Wat is issie Kaapstad? Missie Kaapstad is een geza menlijk initiatief van Ajax, De Telegraaf en de Johan Cruyff Foundation Academy. Doel van de missie is een fun dament te leggen onder een nieuwe thuishaven van Ajax Cape Town in de township Khayelitsha, het aanleggen van een Johan Cruyff Court en de verhuizing van Ajax Cape Town. Waarom Missie Kaapstad? De nieuwe thuishaven van de club zal een impuls geven aan de ontwikkeling van de town ship en de hoop op een beter leven geven aan de jeugd en de bevolking in de township van Kaapstad. Het voornaamste doel is de club een centrale plaats te geven in deze gemeenschap. De ontwikkeling van deze gemeenschap is essentieel in de missie. Door de eerste levensbehoefte en de gezondheid te verbeteren door scholing, sport en spel hopen wij de basis en de ont wikkeling van de township ver der te vergroten.Ajax Cape Town moet dichter bij de men sen komen te staan. Maarten Fontein AJAX CLUBNIEUWS JANUARI/FEBRUARI 2007 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2007 | | pagina 5