Ajax in the house! Verslag van een 'missie' Het bezoek aan de VU Kinderkliniek door onze selectie werd voor alle patiëntjes een waar feest. Brutaal lijkt een patiëntje aan de haren van Urby Emanuelson te trekken.John Heitinga en Wesley Sneijder treffen het wat rustiger terwijl Mitea het prima lijkt te vinden met een enthousiaste Ajax-fan. kalmte en ontspannenheid waar mee het leven geleefd wordt. Geen stress, geen opgefoktheid. Een uitgestoken hand, een stra lende lach: vrijwel iedereen brengt de aanbeveling van de apostel Paulus:'uw vriendelijk heid zij alle mensen bekend' in de praktijk in een omgeving van hoge werkloosheid, een zwarte bevolking die aan de onderkant van de samenleving leeft en de criminaliteit. Na de Mount Everest is het de beroemdste berg ter wereld en dus kan een bezoek aan de Tafel berg niet ontbreken. Met de 'zweefspoorbaan' worden we naar de Tafelberg gehesen. Waarom de berg, die werkelijk de stad domineert, zo heet is vanaf de grond overduidelijk: hij is zo vlak als een tafel.Toch valt er nog genoeg te klauteren.Tafe- len doen we in het restaurantje met rondom magnifieke panora ma's. De volgende dag wordt het com plete Ajax-gezelschap in bussen geladen voor een bezoek aan de 'plakkershuisies', anders gezegd: de townships. Nou ja, de towns- hips.We gaan er naar één. Het is genoeg voor een eerste indruk, veel te weinig om het leven van en in die getto's van armoede te begrijpen, als dat al ooit voor ons mogelijk is. Hutje bij mutje van bij elkaar gescharreld hout, karton en golfplaat; enkele stuks kleinvee al scharrelend in de schrale bermen of op vuilnisbelten; kleine nering doenden, zoals kappers en mon teurs in slordig getimmerde hok jes met aandoenlijke wervingsteksten; halfnaakte jon getjes die op blote pootjes op hun trapveldjes voetbalplezier beleven, maar stoppen als ze ons ontwaren en uitbundig beginnen te zwaaien. Het is een aanstekelijk enthousiasme dat ons ook tege moet komt als we arriveren bij het Philippi-stadion, waar onze de nooduitgang genoemd wordt. Verfrommeld en met de slaap zwaar achter de ogen komen we na elf uur aan, waar ooit Jan van Riebeek de noodzakelijke groen tetuin begon. Lopend naar de uit gang van het vliegveld komt ons opwindende muziek tegemoet en als de deuren openzwiepen zien we een grote in rood-wit gesto ken groep zwarte Ajax-fans die ons dansend, toeterend, zingend en op drums roffelend welkom heet:'Ajax in the house!' De slaap is direct verdwenen. Dat het ook nog zonnig weer is, is helemaal mooi meegenomen. De busrit naar de stad voert ons kilometers langs townships. Die werkelijkheid van Zuid-Afrika dringt zich dus onmiddellijk op! Ons hotel ligt aan de Greenmar- ket: een naam die genoeg zegt over het ontstaan van Kaapstad. Elke dag is er een vrolijke letter lijk zwarte markt voor de deur, die elke ochtend wordt opge bouwd en elke avond weer wordt afgebroken.Aan het eind van de middag brengt een taxichauffeur van Schotse herkomst ons naar de eerste training op zeg maar de Toekomst van Ajax Cape Town. Fraai, maar ver van de stad gele gen en nog verder van de towns hips, waar de talenten juist van daan (moeten) komen. Begrijpelijk dat Ajax Cape Town wil verhuizen naar de townships, een van de doelen van de 'missie'. Plakkershuisies Wat ons na enig acclimatiseren vanaf het begin opvalt, is de Het business-gedeelte van de grote zilveren vogel die ons op 8 januari van Londen naar Kaapstad brengt is vrijwel volle dig bezet door de Ajax-top: bestuur, directie, selectie, com plete staf en hoofd jeugdoplei ding, samen met vertegenwoordi gers van onze hoofdsponsors, leden van de ABA evenals pers en supporters zoals een visboe rechtpaar uit Elburg. Samen met Reinier van Dantzig is zelfs de ledenraad vertegenwoordigd. En als u het wilt weten: de reis heb ben we zelf geboekt en betaald. Amperbroekie Wij wringen ons in de krap bemeten stoelen van de 'econ omy class' en zitten dicht in de buurt van de 'ontsnapglijbaan'. Al eerder leerde ik dat een string in het Afrikaans 'amperbroekie' heet en nu weet ik ook hoe in dat prachtige VOC-nederlands 4 AJAX CLUBNIEUWS JANUARI/FEBRUARI 2007

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2007 | | pagina 4