Kopstuk van vernieuwde trainingsmethoden Simon Tahamata: Op weg naar de Toekomst verheugen wij ons op de afspraak met Simon Tahamata die zich vanaf het begin van dit sei zoen bezig houdt met individuele trainingen binnen de jeugdoplei ding van Ajax.Wellicht een methodiek die een nieuwe exo dus in de geschiedenis van onze befaamde 'Ajax-school' inluidt. België Voordat Simon twee en een half jaar geleden zijn entree maakte binnen de jeugdopleiding werkte hij een lange periode bij Germinal Beerschot in Antwerpen. Bij Ajax' satellietclub ontdekte hij onder meer het Belgische trio Vermae- len, De Mul en Vertonghen. Scho ten in de roos, aangezien zij zich nu mogen bestempelen als vol waardige selectiespelers van het eerste elftal. In zijn eerste jaar bij Ajax trainde Simon de D3 en de E2 en vorig jaar alleen de E2. Sinds dit seizoen houdt hij zich bezig met individuele trainingen, vanaf onze jongste garde tot en met de beloften van Jong Ajax. In België paste Simon nagenoeg dezelfde oefeningen toe als nu bij Ajax. Met de individuele techniek oefeningen worden vooral de basisvaardigheden van (jeugd)- spelers bijgespijkerd zoals het kappen en draaien en vooral tweebenig zijn.'Oefeningen, die ertoe bijdragen dat spelers goed uit bepaalde situaties in een wed strijd komen' legt Simon uit. Zelf noemt hij zich een vervent aan hanger van de 'Wiel Coerver- de voorzet en wat passeertech- nieken. Dat laatste ligt wat moei lijker dan het eerste. Buitenspe lers moeten uiteindelijk zelf aanvoelen welke bewegingen hen het beste liggen en vooral niet teveel nadoen', zegt hij oprecht. 'Het trainen van de voorzet ligt wat minder gecompliceerd. Bui tenspelers hoeven niet persé te passeren. Het is ook goed train baar om de bal om de tegenstan der heen te gooien door middel van een curve. Daarnaast is de traptechniek goed te oefenen in de zaal. Dat heb ik in het verle den zelf ook gedaan. Echt ideaal, omdat je dan niet eindeloos ach ter ballen hoeft aan te lopen.' Toekomst Gevraagd of het eerste elftal in de toekomst ook geconfronteerd gaat worden met individuele trai ningen, antwoordt Simon:'Wel- licht. Het voetbal loopt nu nog iets achter op andere sporten, die veel te maken hebben met specialisten. Een oud-voetballer als Frank de Boer kan verdedi gers natuurlijk prima technieken bijbrengen. Zo kent vrijwel iedere positie zijn eigen speci fieke vaardigheden.' Op lange termijn zal het resultaat van de individuele trainingen naar verwachting tot in het eerste elf tal zichtbaar worden. Daarvoor zullen in de komende jaren nog wel enige horden genomen moe ten worden. Op naar een talent volle toekomst. Klaas Vos/Jerry van de Ven methode', een voetballeerme thode voor jeugdvoetballers. Tweebenig Jeugdspelers bij Ajax werken tegenwoordig trainingen af van twee uur en een kwartier bestaande uit judo-oefeningen van drie kwartier en looptrainin gen van een half uur met René Wormhoudt. Daarna werkt Simon een trainingsprogramma af van een uur waarin hij de jon gens bepaalde onmisbare vaardig heden bijbrengt. Eén keer per week heeft hij de spelers tot zijn beschikking. De teamtrainers anticiperen op de oefeningen door ze te herhalen en de spe lers huiswerk mee te geven. Simon:'Je ziet meteen of spelers dat wél of niét hebben gedaan.' Op de vraag of hij het trainen op het gebruik van beide benen hoog in het vaandel heeft staan is zijn antwoord duidelijk:' Het gevoel moet tot in de grote teen, links en rechts, gekweekt wor den. Het oefenen op beide benen verloopt niet zonder slag of stoot. Spelers gaan tijdens een beweging nadenken, waardoor de coördinatie wel eens wegvalt.' Of de weg er naar toe een succesvol einde kent bepalen volgens Simon de spelers grotendeels zelf.'Spelers moeten gediscipli neerd zijn en veel oefenen.' Trainen in de zaal In gesprek met Simon over trai- ningsstof kunnen specifieke vra gen over buitenspelers natuurlijk niet uitblijven.'Ook zij worden regelmatig apart getraind', zegt de voormalige linksbuiten.'De invulling van die trainingen bestaat vooral uit het oefenen op 4 AJAX CLUBNIEUWS NOVEMBER/DECEMBER 2006

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2006 | | pagina 4