N 'Engelen zingen' sportpsycholoog Bill Beswick,' gaat Frank verder.'Hij vertelde dat 50% van het succes van een sporter, en dus ook van een voet baller, afhangt van zijn karakter en mentaliteit. De andere helft is ver deeld in zoveel procent techniek, zoveel procent inzicht, snelheid et cetera. In de praktijk blijkt dat ook. Heel veel jongens in de jeugdopleiding kunnen fantastisch voetballen, maar het toch niet redden. Dat betekent dat je in de scouting juist ook het karakter en de mentaliteit moet wegen.' Circus Frank:'Richard Witschge vroeg eens aan een jeugdspeler wat hij belangrijker vindt: een speler die drie man passeert, de tegenstan der poort en vervolgens de bal verliest of een speler die dat niet kan maar wel de bal om de tegen stander heen krult dat een doel punt oplevert.Tot zijn verbijste ring en die van mij kiest het spelertje voor de eerstge- noemde'.'Ze vinden het veel belangrijker om trucjes te leren dan techniek in dienst te stellen van het resultaat. Ze kunnen tien- tallen trucjes die slechts geschikt zijn voor het circus maar met de basistechniek, zoals een bal over twintig meter hard in de voeten, hebben ze heel veel moeite.Ter- wijl dat juist het belangrijkste in het voetbal is. Hoe dat zo geko men is? Ik denk dat vooral sport- reclames er debet aan zijn, waarin de beste voetballers ter wereld de gekste trucjes tonen, zoals Ronaldinho. Met zijn weer galoze techniek kan hij het ook functioneel maken. Maar voor 99,9% is het bij anderen nooit functioneel omdat ze niet die uit zonderlijke kwaliteit bezitten. Ik probeer mijn jongetjes van de Dl wijs te maken dat ze thuis beter met hun vader eindeloos kunnen gaan oefenen op overkoppen of overschieten dan tijd te steken in allerlei trucjes.' Atari Een ander groot verschil met Franks eigen jeugd is dat jonget jes naast het voetballen bij Ajax thuis voornamelijk achter de computer zitten.'Bij het opmaken van een persoonlijk profiel vulde 90% procent van onze jongetjes als hobby naast voetbal compu terspelletjes in. In onze tijd was er hooguit Atari.Wij vulden onze tijd meest met voetballen of ten nissen. Ik vrees dat er weinig tegen te ondernemen valt. We zullen het moeten accepteren. Het betekent wel dat we de tijd die ze bij Ajax doorbrengen zo efficiënt en effectief mogelijk besteden. Daarom is het een goede zaak dat Simon Tahamata is vrijgesteld om individueel aan de techniek te schaven. En ik denk dat het bij één aparte trainer daarvoor niet moet blijven.' Klaas Vos VAN DE VOORZITTER Als deze aflevering van ons clubnieuws bij u op de mat valt is het bijna Kerstmis.Tijd van harmonie en vrede. Ik dacht dat het wel pas send is met deze titel te beginnen. Bovendien een bekende zin die vaak in de ArenA wordt gezongen. Zingen is gezond, goed voor je ademhaling en je stress.Als ik goed in mijn vel zit loop ik vaak te zingen.Toen ik bij mijn kantoor afscheid nam mocht iedereen wat in een boekje schrijven.Telkens kwam weer terug dat je aan mijn zingen mijn humeur kan afmeten. Na de uitla tingen van Kenneth Perez en Wesley Sneijder en alle tumult die dat veroorzaakt heeft, heb ik niet gezongen want ik zat heel slecht in mijn vel. De beledigingen zelf kunnen uiteraard niet door de beu gel. Ik heb dat van meet af aan gezegd.Als de indruk is gewekt dat ik dit gedrag heb goed gepraat betreur ik dat. Dat was nooit de intentie.Wat ik mij realiseer is de impact die dit soort uitlatingen (ook koorknapen) kunnen hebben op onze jeugdteams en de taak van ouders, trainers en begeleiders. Ik kan mij voorstellen dat u zich heeft afgevraagd "kan dat zomaar?" Nee dus. Noblesse oblige. Ajax is een voorbeeldclub en dat geldt voor iedereen die bij ons werkzaam is. Ik zie dat op allerlei gebieden, door het hele jaar heen. De gebeurtenissen moeten daar geen vraagteken bij zetten maar een vet uitroepteken. De uitzondering bevestigt de regel. We staan op het punt een unieke reis naar Zuid-Afrika te maken. Een grote delegatie van Ajax gaat op reis om het voetbal in dat land te helpen zich verder te ontwikkelen.Al bijna 10 jaar geleden is Ajax een samenwerking aangegaan met Ajax Cape Town. Nu wil len wij een verdere stap realiseren door het voetbal van Ajax naar de townships te brengen. Het eerste elftal en Johan Cruijff zijn onze ambassadeurs. Er wordt een Cruijff Court aangeboden en als het goed is wordt er ook een besluit genomen een nieuw stadion te betrekken, bereikbaar en betaalbaar voor de zwarte bevolking. Ook hier wil Ajax haar voorbeeldfunctie waarmaken.Ajax heeft ambities en moet die hebben en uitdragen en niet opgeven als het even minder gaat. Het is een voorwaarde om geloofwaardig te blij ven en vertrouwen in onszelf te houden. Ik hoop dat met de Kerst niet alleen de engelen zingen maar ook de Godenzonen. Dat betekent dat wij goed in ons vel zitten. Ik wens u een goede Kerst en een zeer prettige jaarwisseling. John Jaakke Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS NOVEMBER/DPCEMBER 2006 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2006 | | pagina 3