r"-t I, 'Kunstgras komt maar het gras zal ik missen' Wesley Sneijder: SI'. Twee weken later werd het op eigen veld vrij probleemloos 4-0. Jaap Stam hield achterin nu wel de nul en Tom de Mul kon zich uitleven op rechts. Uitein delijk was de hele ploeg toch tevreden met het resultaat al moet het echte werk nog komen. Zdenek Grygera liet zijn blijdschap aan wat mensen blijken. Wesley Sneijder heeft meer dan tien jaar ervaring met kunstgras.Allereerst als 7-jarige pupil op het trainingsveld, tot aan het afgelopen seizoen voor de competitie bij Heracles. Hoe ervaart hij de voor- en nadelen? Men zegt dat je aanvankelijk heel tevreden was, maar dat langzamer hand je enthousiasme een beetje is bekoeld. Klopt dat? Ja, maar dat ligt niet aan de vel- den.Als 7-jarige pupil trainde ik nog op het ouderwetse kunst gras met zand. Je hoefde maar een sliding te maken en je benen zaten vol met schrammen. De kunstgrasvelden van tegenwoor dig zijn veel beter en de kwaliteit zal, gezien de huidige ontwikke lingen, alleen nog maar beter worden. Maar door de jaren heen ben ik toch verknocht geraakt aan de geur van gras en modder. In de toekomst zullen we zeker op kunstgras spelen, maar ik zal dat lekkere gras toch missen. Hoe zit het met de techniek? Maakt het een verschil? Dat maakt bij de huidige kwa liteit van de velden geen verschil meer uit. De bal stuitert ook niet meer anders. En de sliding? Geen probleem, het kunstgras wordt behoorlijk nat gehouden, je glijdt goed door en je hebt op een droog grasveld eigenlijk meer last van een sliding dan op kunstgras. Andere noppen? Nee, ik speel ook op gewoon gras zonder schroefnoppen, dus dat maakt geen verschil. Zelfs als het veld in de ArenA weer eens een beetje glad is, maakt het voor mij niets uit om schroefnoppen te gebruiken. Dus als je bij Heracles speelt, mis je geen kansen die je er in de ArenA in zou schieten? Nee, daar kan ik me dan niet achter verschuilen. De balsnel heid is ook hetzelfde. Wat wel een rol speelt zijn de lichamelijke aspecten. Het lijkt of de demping van het kunstgras veld anders is en dat leidt soms tot knie- en liesklachten. Er is mij verteld dat een veld een paar jaar moet worden ingespeeld, maar hoe het ook zij, na de eer ste wedstrijd tegen Heracles had een aantal spelers zulke klachten. Aan de andere kant spelen we soms op zogenaamde grasvelden van een erbarmelijke kwaliteit. In dat opzicht is een kunstgrasveld wel een verbetering. Trainen jullie ook op kunstgras? Nee, voorafgaande aan de echte training spelen we altijd een rondo op kunstgras. Daarna gaan we naar het gras. Past de ene speler zich sneller aan dan de andere? Dat weet ik niet, maar het ene team zal zich sneller aanpassen dan het andere. Een team als Ajax, dat altijd verzorgd en tech nisch voetbal wil spelen, zal zich u Sü i&i. wellicht eerder thuis voelen dan een Engelse kick-and-rush-ploeg. Maar als ik je zo hoor, dan toch maar gauw zo'n veld in de ArenA? Ja, dat zou je zeggen. Nogmaals: het speelt prima, geen bulten in het veld, lekker vlak, het is meer een kwestie van wennen. Mijn verstand zegt me dat kunstgras grote voordelen biedt, maar het gevoel moet er nog bijkomen. Ik ben ervan overtuigd dat het uit eindelijk een vooruitgang zal zijn, maar ik herhaal dat we de licha melijke ongemakken niet uit het oog mogen verliezen.We zitten niet te wachten op mooi voetbal met veel blessures. Jaap Ellerbroek 6 AJAX CLUBNIEUWS SEPTEMBER/OKTOBER 2006

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2006 | | pagina 6