m'vt uVu n i Ons erfgoed If IkriiKll fin een groothandel in bevestigings materialen. Met de kennis die ik al had ben ik verder gaan naden ken en experimenteren.Want iedereen riep dat er te weinig licht en te weinig wind was voor een optimale mat. Maar proef ondervindelijk bleek bij mij thuis dat dat het probleem niet was. Zo ben ik op het probleem van de dauw gekomen door een helft met een ventilator te bewerken en de andere helft niet. De dauwhelft bleek grijs uit te slaan en dus gaat het gras in kwaliteit achteruit.' Wie legt de mat? 'Wij doen dat zelf.We hebben zelf de machines daarvoor ont- wikkeld.Vroeger werden ze gelegd in rollen van 1.05 meter, momenteel van l.20.meter. Dat scheelt 880 naad minder; we hoeven 320 keer minder aan te drukken en het scheelt honderd 'aanrijdingen'.Nu kunnen we binnen 24 uur een nieuwe mat neerleggen. Indien nodig wordt eerst de ondergrond bewerkt, losser gemaakt.' Wordt het maaien ook anders gedaan dan elders? 'Nee. Overal wordt op dezelfde lengte afgemaaid: ongeveer twee en een halve centimeter.Wat wij wel doen is dat we diagonaal maaien in plaats van verticaal. Dat geeft een vlakker veld. En de zoden blijven beter op hun plaats liggen.' Tijdens wedstrijden kijk je zeker ook hoe de mat het houdt? 'Zeker. Maar ik kijk vooral wat voor voetbalschoenen de spelers aan hebben. Die blades waar ze vaak op spelen vind ik uit den boze. Met zes of acht noppen heb je veel meer grip. En dat geldt voor iedere maat.Trainers zouden daar op moeten letten, zoals Gertjan Verbeek laatst in de rust van een UEFA Cup wed strijd van Heerenveen deed.' Je bent vast niet voor kunstgras? 'Dat maakt mij in principe niet uit.Als er iets beters is, met een constante kwaliteit, dan ben ik niet tegen kunstgras. Maar die kwaliteit - ook van de beste soort - kan nog niet op tegen een mat zoals hier ligt. Er wordt wel een garantie gegeven van zes, zeven jaar, maar in de praktijk is een kunstgrasmat na een paar jaar al aan vervanging toe. Boven dien stuitert de bal nog steeds harder dan op een gewone mat en de temperatuur is te hoog, dat je niet, zoals in het hockey, kunt oplossen met een water laagje omdat de bal dan smoort. Boven de mat kan een tempera tuur hangen van 45 graden en tussen de zwarte korrels van 65 tot 73 graden. En dat merken de voetballers goed bij slidingen. Bij een beetje gevoelige huid ligt die open.' Ergert het je niet dat om de haver klap in de media de Amsterdam ArenA nog steeds opduikt als het prototype van een slecht veld? 'Dat doe ik zeker. Maar we hou den vast aan ons concept. Gesti muleerd door een opmerking van vertegenwoordigers van de UEFA, een paar jaar terug, toen we de kwartfinale UEFA Cham pions League speelden. Zij zeiden ons toen dat we de allerbeste mat in de winter hadden van heel Europa.' Klaas Vos Plotseling stond Wim Schoevaart voor mijn bureau. Hij gaf mij een enveloppe en met luide stem zei hij:'voor het erfgoed en wees er zuinig op. Het was van mijn vader Frans die aanvoerder en rechtsback van dit elftal was.' Tot mijn verbazing zat er de medaille in van het kampioenselftal van 1911, misschien wel een van de belangrijkste jaren in onze clubhistorie.Allereerst was er de promotie naar de hoogste klasse van de toenmalige Nederlandse Voetbal Bond en in dat jaar vond de keuze plaats van ons wereldberoemde shirt: wit met de rode verticale baan! Wim, wij zullen voor de medaille een mooie plek zoeken. Hebt u ook iets voor het Comité Erfgoed? Wij en de club zijn daar altijd blij mee. Ajax eerste klasser! Al in het seizoen 1910-1911 wist Ajax een plaats in de eerste klasse af te dwingen. Na een serie promotie degradatie wedstrijden promo veerden we na een zwaar bevochten 0-0 tegen 't Zesde uit Breda op 21 mei l9ll.Voor veel Ajacieden werd het die avond nog erg laat in Amsterdam! Een promotie naar de hoogste klasse van de NVB bracht ook nogal wat noodzakelijke aanpassingen met zich mee. Door de bouw van twee tribunes werd veld 2 het hoofdveld en ook werd er een kleed kamer gebouwd. Onze spelers hoefden zich hierdoor niet langer te verkleden in Café Brokelmann. Omdat Sparta al in de rood-wit gestreepte shirts speelde moesten wij ook op zoek naar andere shirts.Toeval bracht ons de oplossing. Enkele Ajacieden speelden cricket bij de club VVV (Veni Vidi Vici). Die doekten in 1911 hun voetbalafdeling op en, u raadt het al: zij speelden in een wit shirt met een verticale rode baan. De Ajacieden namen de inmiddels overbodig geworden voetbalshirts dankbaar mee naar hun club. Thijs Lindeman AJAX CLUBNILUWS SEPTE MBER/OKTO 05R 2006 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2006 | | pagina 5