'Wi hebben di besti mat in Europa' Grasdiskundigi Han van Wees: Achttien bijna manshoge windturbines blazen zich een slag in de rondte. Meestal staan ze 's nachts aan. Het is een toevallige uitzondering dat ze op volle toeren draaien nu ik me op de ochtend voor de wedstrijd tegen IK Start naast Han van Wees plant in een van die uitzon derlijk comfortabele stoelen van de dugout Han van Wees is als grasdeskun dige sinds een jaar of zes in dienst van de Amsterdam ArenA. Hij houdt toezicht op de mat, begeleidt de aanschaf van nieuwe matten en doet ook onderzoek. Dat geldt ook voor de trainings velden en bovendien adviseert hij bij de Toekomst. Ik vraag hem direct maar naar het nut van de turbines.'Die zijn tegen de dauw. Voor elke gras mat, of het nu van een stadion is of bijvoorbeeld van een golfter rein, is dauw slecht. Het zorgt voor een viltlaagje, waardoor het gras niet kan ademen en geen licht door laat. Dit in tegenstel ling tot gewoon regenwater.Ver- gelijk het met je auto. Als daar 's ochtends dauw op ligt en je gaat in je auto zitten, dan kan je niet door je ruit kijken.' Hoeveel matten worden er per jaar gebruikt? 'Als er alleen gevoetbald zou worden hebben we er aan twee per jaar genoeg, maar vanwege de evenementen zijn dat er vier. Bij grote evenementen ligt soms wel veertien dagen lang een plan kenvloer over de mat.Als je die dan weghaalt is het gras geel, zoals op de camping als je je tent opbreekt.' Waar komt het gras vandaan? 'We hebben drie kwekers in Nederland waar we matten van betrekken. Zij kweken voor ons de grasmat met een samenstel ling die wij hebben willen: 45% engels raaigras, 45% veldbeemd en 10% rood zwenggras. De in de loop der tijd opgedane ervaring en expertise heeft ons gebracht tot wat wij de ideale samenstel ling achten. Het aardige is dat meer stadions ons zijn gevolgd, in zowel binnen- als buitenland. In Nederland liggen dergelijke mat ten bijvoorbeeld in de Kuip, bij AZ en in het Abe Lenstra sta dion. In het buitenland zijn ze te vinden in Polen, Denemarken en Rusland en in het stadion van Bayern München en het San Siro in Milaan.We zijn overigens nu al bezig met matten voor over twee jaar.Want een mat moet tussen de dertien en de achttien maanden oud zijn. Dat we bij drie bedrijven contracten hebben lopen heeft vooral te maken met de diverse weersomstandigheden waarin matten groeien. In de winter kan er in het noorden meer vorst zijn dan in het zui- den.We hebben wel eens een mat gehad waarvan de drie kwe kers ieder een deel geleverd had den. Daar heeft niemand wat van gemerkt.' Nu kent de ArenA-mat een vrij dunne onderlaag in een betonbak. Is dat niet een probleem? 'Daar heb ik me nog nooit druk om gemaakt. Gras heeft helemaal niet zo'n diepe worteling nodig. Voor de vastheid is horizontale worteling veel belangrijker dan verticale. Een ondergrond van vijftien centimeter is daarom ruimschoots voldoende en de Amsterdam ArenA kent een ondergronddikte van 65 cm. Het grootste probleem zijn echt de evenementen en ook enigszins de lichtinval en de temperatuur. Momenteel is het eigenlijk te warm, waardoor de bovenkant sneller groeit dan de onderkant, het wortelstelsel. Maar dat geldt ook voor buitenmatten.' Maar bij Vitesse kunnen ze de mat naar buiten schuiven. Is dat geen groot voordeel dan? 'Het is maar een relatief voor deel dat niet opweegt tegen de kosten, ongeveer 30.000 euro per keer.Veel belangrijker is de grassamenstelling en dat was in het begin het probleem.Toen ik aantrad ben ik gaan experimen teren en heb bij mij thuis drie matten op ware grootte aan laten leggen.' Dat leidt dan direct tot de vraag hoe ze bij jou terecht zijn gekomen? 'Bobby Haarms heeft me erbij betrokken, omdat hij wist dat ik vanuit de agrarische hoek kwam en als zodanig al met gras bezig was. Niet dat ik boer was; ik had 4 AJAX CLUBNIEUWS SEPTEMBER/OKTOBER 2006

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2006 | | pagina 4