The Boston Tea Party gezellig zal het zeker geweest zijn. Dat was het ook op de verjaardag van onze club op 18 maart jl. Daar werd een aantal spelers van het elftal uit het sei zoen '56/'57 met terugwerkende kracht alsnog voorzien van versierselen die bij een kampioenschap horen: de kampioensschaal.» Als we het over de horeca bracht ik de D-tjes juist wel tac tiek bij. Niet overdreven en sterk op hun leeftijd gericht; het moet nooit een keurslijf worden. Ple zier in het spel staat voor mij voorop, maar iets aanleren, ook op tactisch gebied, kan juist het plezier verhogen.' Zijn aanpak had kennelijk succes: de D3 promoveerde vorig sei zoen en de D2 werd ongeslagen kampioen! Nu tracht hij ook van de A1 een kampioenselftal te maken. En het gaat de goede kant op want op het moment van het gesprek, eind maart, staat het elftal boven aan, met drie punten voorsprong op Feyenoord en een wedstrijd minder gespeeld.'Ik weet wel dat het in de opleiding gaat om de individuele ontwikkeling van de spelers, maar dat kan alleen in relatie tot het team. Dus is een kampioenschap een mooie afspie geling en bekroning van die ont wikkeling.' Geduld! Overigens is de trainingsopzet vanaf dit seizoen voor wat betreft de A-teams veranderd.'Er is een A-selectie, die wordt getraind door Dirk de Groot,Alfons Groenendijk en mijzelf. Op vrij dag wordt bepaald wie de dag erop voor welk team speelt.Ver- volgens doen Dirk en ik de coa ching van de Al,terwijl Alfons de coaching van de A2 voor zijn rekening neemt. Die aanpak bevalt ons erg goed. Het ver hoogt de onderlinge concurren tie, de eerstejaars kunnen zich optrekken aan de tweedejaars en de grootste talenten maken snel ler vordering. Zij springen soms over de A's heen naar Jong Ajax en zelfs over Jong Ajax heen naar het eerste elftal zoals Vernon Anita en Jeffrey Sarpong.' Gevraagd naar de grootste bar rière voor een overstap naar het grote werk, antwoordt Sonny direct:'Geduld! Ik kwam als acht tienjarige bij de selectie van het eerste elftal, maar ik heb twee jaar op de bank gezeten, voor ik een vaste waarde werd.Als jonge jongen moet je het kunnen opbrengen om te wachten. En dat kan verrekte lastig zijn, als je ziet dat leeftijdgenoten bij andere clubs al eerder aan de bak komen. Na de jeugdopleiding begint alles weer opnieuw, je moet weer van voren af aan beginnen.' Gevecht Dat het coachen van mentaliteit ook beoefend wordt, moge blij ken uit het feit dat de drie trai ners een discussie met spelers daarover niet uit de weg gaan. 'We zijn intensief bezig geweest met een jongen die het niet eens was met de positie waarop hij moest spelen.Aanvankelijk gooide hij z'n kop in de wind en ging het een aantal weken niet goed. Maar uiteindelijk is hij het gevecht met zichzelf aangegaan, heeft het licht gezien en hij staat nu vast in de Al.' Dat is volgens Silooy precies wat ze allemaal moeten doen. Hoe groot of minder groot hun talenten ook zijn, ze moeten het gevecht met zichzelf aangaan. 'De jeugdopleiding is een prachtig instituut, waarin de jongens alles krijgen aangereikt wat ze nodig hebben. Maar ze bepalen zelf of ze slagen. Hetzij bij Ajax zelf - altijd slechts enkelen - of bij een andere club als professioneel voetballer.' Klaas Vos Ajax is een echte familie,zegt men wel eens.Als je daartoe behoort ben je betrok ken, mag je je mening geven en als je iets zinnigs te melden hebt wordt er zelfs naar je geluisterd. 's Avonds aan tafel wordt het leven doorgesproken en kan iedereen zijn zegje doen. Heel veel families zitten zo in elkaar, behalve die van de heer Blat- ter.Van de buitenkant lijkt zijn familie nog wat maar dat is slechts schijn, opgeleukt met plastic, piepschuim en andere nepmaterialen. Het heeft de warmte van een vrieskist en de sfeer van de Ewings uit de serie Dallas. De heer Blatter wil graag dat wij tot die familie behoren, niet als zoon of dochter maar aangetrouwd, de koude kant zogezegd. Dat betekent dat je kleinkinderen mag baren of verwekken of hard in de zaak mag werken maar nooit over het tafelzilver mag meepraten. Tot zo'n familie voelde zes jaar geleden een aantal clubs zich niet meer zo aangetrokken. Zij richtten de vakbond op van teleurge stelde familieleden of wel de Gl4.Ajax maakt daar deel van uit, samen met 17 andere topclubs in Europa. Jarenlang schreef de Gl4 brieven aan vader Sepp en oom Lennart. Nooit kreeg zij ant woord, hoogstens een keer via de neefjes Jeu en Henk.Wij krijgen alleen bericht als er weer spelers moeten worden afgestaan om het familiekapitaal te vergroten.Toen wij daar geld voor vroegen werden wij in de ban gedaan. Bah, wat zijn jullie ondankbaar, je mag blij zijn dat je tot zo'n gegoede familie behoort en nou nog praat jes ook! Ja, beste familieleden, zo gaat het in het internationale voetbal. Voor alle duidelijkheid:Ajax is vóór de internationale verplichting tot het afstaan van spelers voor nationale teams.We vinden het echter onjuist dat de FIFA bij het WK 2006 werkt met een begro ting van 2,5 (twee en een half) miljard, maar niet bereid is een redelijke vergoeding te betalen voor onze spelers. Hoe zat het ook weer met die Amerikaanse revolutie? Die begon met de Boston Tea Party toen in Boston thee werd gelost waar over de inwoners van Amerika aan de Engelsen belasting moesten betalen. Omdat zij in de regering van Engeland helemaal niets te vertellen hadden riepen zij 'no taxation without representation', en daar is toch ook iets moois uit voort gekomen. John Jaakke Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS MAART/APRIL 2006 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2006 | | pagina 3