Triest VAN DE VOORZITTER 3 Hoe zouden jullie het Ajax-gevoel willen omschrijven? Hennie:'Dat is voor mij, ook na 45 jaar, een moeilijke vraag. Ik wil het in één kernachtig woord samenvatten: onvoorwaarde lijk. Joop:'Een gevoel, een passie, dat als een virus binnenkomt en nooit meer weggaat. Op vakan ties of als je op reis bent op zon dagmiddag naar huis bellen en dan als eerste vragen: wat heeft Ajax gedaan? En dan flink ziek zijn als 'we' verloren hebben. Welke hobby's hebben jullie nog naast Ajax? Hennie:'Fotografie en filmen dat intussen wat is verschoven naar het zelf maken van DVD's.' Joop: Met vier opgroeiende kin deren van 14-21 jaar zijn thuis de weekenden goed bezet. Ook ben ik bestuurlijk nogal actief. Door gebrek aan tijd maken mijn vrouw Irma en ik nog maar wei nig gebruik van ons golfvaardig- heidsbewijs. Nu met Ajax zal het er niet beter op worden.' Wat is jullie motivatie geweest plaats te nemen in het bestuur van Ajax? Hennie:'Na mijn eerste periode als bestuurder technische zaken van Ajax (1989-2000) ben ik Ajax natuurlijk goed blijven volgen. Bij de bestuursperikelen van eind vorig jaar deed de ledenraad mij het verzoek weer de bestuurs functie op mij te nemen. Daar sprak een groot gevoel van ver trouwen uit. Dat, samen met een enthousiaste groep collega bestuursleden, directieleden en commissarissen, was voor mij de grootste drijfveer om weer plaats te nemen in het bestuur.' Joop:'Als je als trouwe supporter wordt gevraagd plaats te nemen in het bestuur van Ajax, hoef je daar niet lang over na te denken. De voorafgaande gesprekken verliepen heel plezierig en ont spannen. Dat gaf mij een heel goed gevoel.' Waar denken jullie het liefst in de Ajax historie aan terug? Hennie:'Sportief gezien het win nen van de Europa Cup 1 in mei 1995 in Wenen.Toen zag je ook pas in volle omgang welke soci aal-maatschappelijke positie Ajax in de Nederlandse samenleving had ingenomen.' Joop:'Dat zijn vaak momenten waar je zelf bij aanwezig was zoals de Europa Cup finale in Rotterdam in 1972 tegen Inter- nazionale, de rentree van Cruijff in de Meer en de finale tegen Torino in het Olympisch Stadion. Buiten Amsterdam in Triëst de staande ovatie voor Frank Rijkaard tegen AC Milan, waar ik nu nog kippenvel van kan krijgen. En in Madrid het applaus van het Spaanse publiek voor Ajax tegen Real Madrid in 1995. Hoe kijken jullie naar de toekomst van Ajax? Hennie:'De geschiedenis van onze club kent vele cycli, waar hoogte- en dieptepunten elkaar opvolgen. Daarom kijk ik vol ver trouwen naar de toekomst'. Joop: Iedere voetbalclub kent zijn mindere perioden. Na een aantal magere jaren komen er ook weer betere tijden.Van het 'kille' Ajax heb ik niets gemerkt. Ik ben persoonlijk en warm ontvangen en verheug mij op de samenwer king met de hele Ajax-familie'. Tijn Middendorp Deze column schrijven in het weekend van FC Den Haag -Ajax kost enige moeite. De wedstrijd zelf is al beladen, ook zonder incidenten. Plotseling word je dan zater dagmorgen wakker met telefoons, voice- mailberichten, krantenkoppen, bellende journalisten, et cetera. De dag, het hele weekend en de wedstrijd zien er dan totaal anders uit dan je had verwacht (met uitzondering van de uitslag dan!). Een groep gekken die de naam van Ajax misbruikt voor crimineel gedrag, dat is het. We moeten eenvoudigweg constateren dat dit soort acties de invloed en controle van Ajax te boven gaan.Veel van datgene wat er tijdens, voor en na de wedstrijd gebeurt, hebben we intussen onder controle. Dit, mede dankzij een enorme inzet van mensen en veel geld.Ajax vindt ook dat zij die verantwoordelijkheid heeft en gelukkig werpt het beleid zijn vruchten af.Waar Ajax echter niet voor verantwoordelijk gehouden kan worden zijn de gedra gingen van mensen op andere tijden dan de wedstrijden. Dit is de taak van de politiek (lees overheid). Overigens wil ik hier wel zeg gen dat wij veel waardering hebben voor de wijze waarop de Amsterdamse politie in deze crisis heeft geopereerd. Diezelfde overheid maakt het echter ons en haar eigen politie soms wel erg moeilijk. Ik vind het triest te moeten constateren dat wij nog steeds in discussie zijn over de vraag of het nodig is bestaande wetgeving aan te passen of nieuwe wetgeving te maken om het hooliganisme te bestrijden. Het lijkt mij een goed moment om onze volksvertegenwoordigers hier weer op aan te spreken. Als het om dit soort zaken gaat kijken wij niet alleen naar buiten maar ook naar binnen. Inmiddels is een reeks van maatregelen afgekondigd die duidelijk moet maken dat Ajax meer eisen stelt aan het gebruik van het supportershome en aan mensen die zich Ajax-supporter willen noemen.Als Ajax initiatieven ondersteunt, faciliteiten ter beschikking stelt, haar invloed aanwendt bij de stad et cetera, dan mogen wij daaraan voorwaarden verbinden aan onze eigen aanhang.Wij zitten niet echt te wachten op brave Hen drikken maar mogen wel eisen dat onze basis van waarden en nor men wordt gerespecteerd. Het lijkt een goed moment om in geven en nemen meer balans te krijgen.Toch nog een lichtpuntje gevonden in een triest weekend. John Jaakke,Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS JANUARI/FEBRUARI 2006

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2006 | | pagina 3