Kampioen worden of niet Wim Kwakman en Arnold Mühren over: Arnold: 'De Cl speelt in de eer ste divisie tegen teams van alleen maar profclubs. De C2 speelt een afdeling lager, in de tweede divi sie, met nog slechts twee andere profclubs: Haarlem en Telstar. Telstar is kampioen geworden. Als wij kampioen geworden zou den zijn, zou ik volgend jaar in de afdeling van Wim moeten spelen. Daar hebben wij niets te zoeken, omdat we dan tegen bijvoor beeld de Cl van Feyenoord en PSV moeten spelen. Dan zijn we kansloos,Je komt niet aan voet ballen toe en we leren dan niets. Het gaat om het opleiden van spelers en dat aspect komt dan in het gedrang'. De Ajax-jeugdopleiding, dit seizoen onderscheiden met de Rinus Michels Award voor de beste jeugdopleiding in Neder land, telt dertien jeugdteams. Acht daarvan werden kampioen waaronder de C1 van Wim Kwakman.Vijf dus niet, zoals de C2 van Arnold Mühren.Aan bei den werd de vraag voorgelegd: Hoe belangrijk is kampioen wor den? Wim: 'De jongens willen kampi oen worden. De trainer ook wel. Alleen bij de Cl ligt dat gemak kelijker dan bij de C2. De C2 heeft tegenstanders, die ouder en dus fysiek sterker zijn. De Cl speelt tegen leeftijdgenoten. Het zou een slechte zaak zijn als dat elftal geen kampioen zou wor den. De Cl van Ajax moet beter zijn dan clubs als Groningen of Heerenveen'. Arnold Mühren Maar hoe voorkom je dan om kam pioen te worden? Arnold: 'Daar zijn wel trucjes voor.Welke dat zijn zeg ik niet, ha ha We hebben overigens wel lang meegedaan en zijn uit eindelijk tweede geworden. En dat is wel goed.Je moet altijd proberen je niveau op te krikken en je blijven meten met de beste. Daar leren ze wel van. Maar kam pioen worden en dus promove ren is net even te veel van het goede. In de tweede divisie zijn de Cl's fysiek sterker, terwijl ons team het van de techniek moet heb ben. In de eerste divisie zijn de Cl's fysiek sterker, maar hebben de meesten ook technisch een hoog niveau.' Wordt het de jongens van te voren verteld, dat het niet om het kampi oenschap gaat, maar om de verbe tering van hen zelf als speler? Arnold: 'Ja zeker.Vooral ook aan de ouders, die gewend waren dat hun kinderen steeds kampioen werden. De C2 (o/l4) is het moeilijkste jaar in de opleiding. Wim Kwakman Zelf zijn de jongens veelal fysiek nog in hun lagere schooltijd, ter wijl hun tegenstanders al de puberteit ingeschoten zijn, met alle bekende kenmerken vandien. En dat maken we de spelers en hun ouders goed duidelijk. Nu had ik dit jaar wel drie jongens, die ook al aan het groeien waren en dus fysiek sterker. Die heb ik dan ook in de as van het elftal neergezet.' Wim: 'Maar volgend jaar krijgt Arnold uit de Dl heel wat jon getjes die fantastisch kunnen voetballen, maar nog zo onder deze tafel door kunnen lopen. Dat zal dus toch een moeilijk jaar worden.' Maar is kampioen worden ook niet een onderdeel van de opleiding? Dat leert je kampioen te worden Arnold: 'Dat is ook waar. Maar wij draaien het om.Als de spe lers beter worden, is de kans groter dat ze kampioen worden. Dus zeg ik tegen ze: dit jaar moet je je zo verbeteren dat je het volgende jaar als Cl gemak kelijker kampioen kan worden. Maar kampioen worden terwijl de spelers niet beter worden, dat schiet niet op.' Wim: 'Voor het begin van het seizoen bespreek ik met de jon gens welke doelstelling zij zelf hebben. Het eerste wat ze roe pen is: kampioen worden. Dan vraag ik: noem nog eens iets. Dan roept er een bijdehandje: dat we allemaal betere voetballers wor den. Noem nog eens wat, zeg ik. Zegt er een: dat we het leuk met elkaar hebben. En dat vind ik ook een belangrijke doelstelling.Voet- bal moet ook plezier zijn. Het een hangt met het andere samen.' Is de doelstelling van het beter maken gehaald? Kortom: zijn jullie tevreden? Arnold: 'Ja. Spelers hebben vooruitgang gemaakt. Niet ieder een. Een selectie bestaat niet alleen uit wereldtalenten. Het gaat er om dat die zes of zeven, die dat wel zijn, beter geworden zijn. En dat is het geval. Je pro beert overigens iedereen te hel pen in zijn ontwikkeling. Maar het lukt alleen niet bij iedereen.Wij kunnen niet toveren. Je weet ook dat er uiteindelijk maar enkelen geschikt blijken te zijn voor het eerste elftal.' Wim: 'Er zijn soms jongens die in de D jeugd al een dusdanige ontwikkeling doormaken dat ze de C2 kunnen overslaan. Maar gekscherend gezegd: een jaartje Mühren moet je niet overslaan! Klaas Vos 4 AJAX CLUBNIEUWS MEI/JUNI 2005

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2005 | | pagina 4