4 eesma Trainers hij,'zeg niet dat ik het niet durf. 'Dat durf je niet', zei ik en pats lag er een klodder ijs met slag room op m'n gezicht. Dat deed hij dan waar iedereen bijzat. Ger: Samen met Rinus, Pietje van der Kuil en Arend van der Wel speelden wij in het Nederlands Militair Elftal. Gingen we een keer vanuit Nijmegen met de trein terug naar de kazerne. Op het perron riep Rinus voor het instappen:Appèl! Dat kon hij doen want hij was luitenant sportinstructeur.Wij in de hou ding. Kregen we allemaal wat schoonmaakspullen zoals dweilen of zo, om de wagons van buiten schoon te maken en daarna ook van binnen. Op het volgende sta tion belde de conducteur naar Nijmegen om te vragen hoe het kon dat alles in de wagon zo smerig was geworden. Dat was Rinus. Maak je nooit meer mee. Piccolo en stofzuigen Rolf: Het is hem een keer gelukt in een chic restaurant in Eindho ven, met alle tafeltjes bezet, als piccolo binnen te komen en de de vloer te gaan stofzuigen. Ger: Op reis hadden we allemaal mooie stropdassen om. De lol was dan dat de mooiste van bovenaf werden afgeknipt. Rinus deed daar zeker aan mee, hij stond vaak voorop. Na afloop gin gen we dan wel altijd met de pet rond om die dassen te vergoe den. Rolf:We waren een keer in Gro ningen in 'Frigge', een heel bekend en beroemd hotel midden in de stad. Daar aten we altijd na de wedstrijd met het bestuur, de vrouwen en alle spelers.We zaten aan een U-tafel. Ik miste Rinus al een tijdje. Moet je voor stellen, dan zit iedereen te eten, gaat de tafel van het bestuur langzaam omhoog. Zaten daar Rinus en Hans Boskamp met de tafel op hun rug. Ger:Als we in Limburg hadden gespeeld kregen we altijd vlaaien mee. Nou, denk maar niet dat die vlaaien Amsterdam haalden. Op het perron voerden we soms echte vlaaiengevechten. Was Rinus ook wel eens serieus? Rolf: Zeker. In de bus ging hij altijd op de achterbank zitten lezen.Toen ik jarig was vroeg hij mij wat ik wilde hebben.'Nou, geef mij maar twee meter poc kets' zei ik eigenlijk als grapje. Wat denk je? Kreeg ik twee meter pockets. Hij is voor mij echt een unieke man. Een man met veel humor maar ook vaak serieus. Naast het voetbal deed hij veel aan atletiek en hij was een uitstekend zwemmer. Ger:Als je al die verhalen achteraf zo hoort werd er inder daad door de groep van begin jaren '50 heel veel gelachen maar altijd stond de sport nummer één. Je moest het niet wagen vijf minuten te laat op de training te verschijnen. Kon je zo naar het tweede vertrekken. Wat beschouwde Rinus zelf als z'n grootste hoogtepunt in zijn hele carrière? Rolf: Zelf heeft hij altijd gezegd dat hij de zilveren medaille bij de WK in Duitsland 1974 het aller mooiste heeft gevonden. Waarom? Omdat hij daar met 'totaalvoetbal', dat door hem was uitgevonden, successen had.'88 was voor hem echt een revanche op '74. Tijn Middendorp VAN DE VOORZITTER Onlangs schreef Hugo Borst dat je aan 75% van de trainers weinig of niets hebt. Ze kopen spelers waar je niets mee kunt, komen hun beloften niet na, communice ren slecht, et cetera. Dergelijk commen taar lezend gaan je gedachten onbewust ook langs het rijtje van Ajax trainers en vraag je je af of Borst gelijk heeft. Natuurlijk zijn niet al onze trainers even succesvol geweest en zijn er uitschieters naar boven en naar beneden.Als je echter het gehele beeld neemt, dan blijkt dat de trainers met een Ajax-achtergrond toch heel suc cesvol zijn bij onze club en/of andere clubs. Zeer terecht wordt in dit clubnieuws de meeste aandacht besteed aan de heer Michels (Rinus heb ik hem nooit genoemd). Wat mij betreft had deze uitgave ook tijdens zijn leven mogen ver schijnen, maar goed.Toevallig of niet, enkele weken geleden werd ook de plaquette ter ere van Jack Reynolds (her)onthuld op het plein voor de Rinus Michels-zaal (geen toeval).Twee enorme namen in de geschiedenis van Ajax.Visionairs die hun visie boven dien zelf in de praktijk wisten om te zetten. Ik aarzel niet om aan dat rijtje ook Louis van Gaal toe te voegen. Niet alleen vanwege de gewonnen prijzen, maar ook vanwege diezelfde visie en aanpak. Wat iemand als Co Adriaanse bij Ajax helaas niet is gelukt, bereikte hij wel bij clubs als Willem II en AZ. De wedstrijd uit in Villarreal deed qua spel toch erg denken aan datgene wat wij bij Ajax voorstaan en graag willen. Tja, en dan komt het moment dat je de belangrijkste coach van de club moet benoemen. Deze ervaringen en gevoelens wegen dan zwaar mee.Wel oppassen dat je niet dezelfde fout maakt zoals soms bij de aankoop van spelers. Onze eigen spelers kennen we door en door en we volgen ze kritisch. Ze worden gewogen en bevonden. Nee, dan die geweldige speler uit Bokki Wokki. Gewel dige pass,goeie koptechniek en nog veel meer. Halleluja (bis) wat een talent. Maar o jee, hij bleek toch ook mindere eigenschappen te bezitten, maar daar kwamen we pas achter toen hij zijn contract getekend had. Een club die zoveel talent binnen haar muren herbergt moet dit talent een kans geven.Tussen de lijnen en langs de lijn. Hup Danny! John Jaakke,Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS MAART/APRIL 2005 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2005 | | pagina 3