Gesmolten sneeuw Er werd in de jaren negentig nog maar weinig met de roemrijke historie gedaan. Om de jaarlijkse Open Dag op te luisteren hing ons aller Wim Schoevaart foto's op in de sport zaal van de Meer. Hij bewaakte ook de tradities en beheerde het in oude schoenendozen opge borgen archief. Het boek dat Evert Vermeer schreef ter gele genheid van het negentigjarige jubileum zorgde eigenlijk voor een omslag.Alle historische feiten werden voor het eerst overzich telijk en aantrekkelijk gepresen- teerd.Toen een medewerker van de Beurs van Berlage min of meer voor de grap opperde om een tentoonstelling over Ajax te organiseren, zag ik het licht en riep hardop: waarom eigenlijk niet? Na een jaar lang lobbyen, zeuren, trekken en duwen was de tentoonstelling 'Ajax Ingelijst' een feit. Het volstrekt onverwacht winnen van de UEFA Cup in '92 gaf de doorslag en drie maanden later bezochten 40.000 opgeto gen bezoekers in vijf weken tijd de Beurs om zich te vergapen aan geschiedenis, cups en inge lijste doelpunten. Ajax Museum De plannen voor het nieuwe sta dion kregen inmiddels vaste vorm. In een voor Amsterdam ongekend tempo werden er besluiten genomen, hobbels omzeild en uiteindelijk palen geslagen. Een wonder van publiek-private samenwerking. Ondertussen werd er ook op het veld gebouwd aan een onover winnelijke voetbalmachine, die in 1995 de UEFA Champions Lea gue en de Wereldbeker naar Amsterdam bracht. Het Museum plein vol, een boottocht door de grachten,Ajax was hot. Inmiddels was voetbal een product en Ajax een goudgerand merk met een geweldige historie. Niemand twij felde meer aan het belang van die geschiedenis en natuurlijk zou een Ajax Museum deel uitmaken van het 'state of the art' stadion complex. De oprichters van Ajax hadden in 1900 nooit kunnen bevroeden tot welke hoogte hun cluppie zou stijgen:Ajax was de ultieme verwezenlijking van elke jongensdroom. Dat was ook de leidraad voor het museum.Twee verdiepingen vol met honderd jaar geschiedenis in het entreege bouw van de Amsterdam ArenA. De Ajax-historie in een Amster dams tijdsbeeld van 1895 tot heden. In het najaar van 1997 werd het museum geopend door Johan Cruijff en tal van andere trotse Meersche helden.Ajax waardig, was de veel gehoorde kreet. In het eerste jaar kochten ruim tachtigduizend bezoekers een kaartje. Koesteren In het voetbalbedrijf zijn de prestaties op het veld bepalend voor bijna alle andere zaken. Zij zijn maatgevend, daar helpt zelfs geen beursgang bij. Directies gaan en directies komen.Tijden en visies veranderen. Hadden we het eerst over een kleine winkel, gesloten op wedstrijddagen en losse verkooppunten in contai ners rond het stadion. Nog geen vijf jaar later wordt het één grote winkel, die tijdens wedstrijden gewoon open is. Het museum moest daardoor tot één verdie ping worden teruggebracht. Een uiterst leerzame oefening voor de museummakers. De essentie van de Ajax-geschiedenis wordt ook op de helft van het aantal vierkante meters op een overtui gende manier over het voetlicht gebracht en doet menig voetbal- hart nog steeds sneller kloppen. Ter meerdere eer en glorie van Ajax en de Fanshop op de bene denverdieping. De Ajax-historie werd en wordt inmiddels gekoesterd. Het beeld archief is voorbeeldig geïnventa riseerd en opgeborgen. Het documentaire archief is veilig ondergebracht bij het Gemeen tearchief Amsterdam.Toen wij de plannen maakten voor het jubi leumboek hadden wij vooral de geschiedenis van de Vereniging voor ogen: het moest een boek over en voor Ajacieden worden. Niet alleen de sportieve hoogte punten, maar ook de kommer en kwel en het plezier van de Ajax leden kregen hun verdiende plek. 'Geschiedenis is gesmolten sneeuw', bromde een prominent lid van onze club eens. Ik ben dolblij dat we het smeltwater hebben opgevangen en kunnen laten zien in ons museum en in de vele boeken die er de laatste vijftien jaar zijn verschenen.Wie zijn geschiedenis negeert, heeft immers geen verleden en geen toekomst! Rob van Zoest 4 AJAX CLUBNIEUWS JANUARI/FEBRUARI 2 00 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2005 | | pagina 4