Kopstukken Mijn vader was een liefhebber van God fried Bomans. Bomans was in zijn tijd zeer populair. Onder de titel 'Kopstukken' schreef Bomans ook een boek met daarin korte verhalen over bepaalde typetjes. Bekend is de beschrijving van het bezoek aan de 100-jarige. Na een groot aantal hoogbejaarden te hebben gevraagd waar de 100- jarige zich in het huis bevond werd hij doorverwezen naar de zol der. Daar aangekomen zag hij een stokoude grijsaard in de ringen hangen en een vogelnestje maken. Op de vraag hoe hij zo oud geworden was antwoordde de grijsaard 'Gewoon volhouden, ieder jaar een jaartje erbij en zo word je vanzelf l00'.'Hebt u concur renten?", vroeg de bezoeker.'Ja', zei de l00-jarige,'een vrouw in Schiedam van 99. Ieder jaar stuur ik haar een kaartje met mijn leeftijd erop, dat haalt de fut er op den duur wel uit'. Stug volhouden, ieder jaar een jaartje erbij, daar moest ik aan den ken toen wij het bij Ajax hadden over de viering van ons 105-jarig bestaan op 18 maart aanstaande.Wij bij Ajax maken ondanks onze hoge leeftijd nog dagelijks vogelnestjes en dat houdt ons jong. Oud worden door jong te blijven is denk ik het geheim van onze club. Velen zijn dagelijks bezig de jongeren die onze nachwuchs moeten vormen te scouten en te coachen.We doen dat bovendien op een manier die oorspronkelijk, maar ook vernieuwend is. Oorspronke lijk, omdat het in onze genen zit ingebakken, met talent om te gaan. Dat is een deel van onze cultuur.Vernieuwend, omdat ook in tijden van grote mentaliteitsverandering wij toch steeds weer in staat zijn talenten voort te brengen. Onlangs stond in Ajax Life een interview met vier coming men, te weten Kenneth Vermeer, Hed- wigus Maduro, Urbi Emanuelson en Rasmus Lindgren. De manier waarop deze jongens over Ajax praten is iets om trots op te zijn. Daar doen wij het uiteindelijk voor. Voor het grote feest op de Toekomst op de dag waarop wij onze 105e verjaardag vieren ontving u onlangs een uitnodiging. Ik weet zeker dat veel kopstukken, die zo bepalend zijn geweest in onze clubgeschiedenis, er zullen zijn. U ook neem ik aan. Onlangs vierde ADO Den Haag haar 100-jarig bestaan. Een club met een rijke historie.We hebben een groot bloemstuk laten bezorgen met onze felicitaties. Ik weet niet zeker of we onze leef tijd op het kaartje hebben gezet. Ik hoop het niet, want dat zou de fut er bij hen kunnen uithalen. JohnJaakke,Voorzitter Schoevaart was er eigenlijk niet zo veel. Na de tentoonstelling in de Beurs van Berlage in 1992 kwam daar gelukkig verandering in. En helemaal vanaf het moment dat er bij de bouw van de ArenA over een museum werd gespro ken en ik onmiddellijk liet weten dat ik daar grote belangstelling voor had.Vanaf de opening op 1 oktober 1997 mocht ik mij directeur van het Ajax Museum noemen en kwam ik in dienst van Ajax. Nu, bij mijn pensionering, val ik eigenlijk weer terug in de moederschoot van Ajax, de vere niging, waar inmiddels het 'Ajax Erfgoed Comité' is opgericht met mensen als Wim Schoevaart, André Kraan, Martin Hansen en Hennie Schuurman die het erf goed zullen bewaken en waar ik sturing aan mag geven. Ik zie het erfgoed als de ziel van onze vere niging en de ware clubliefde voor Ajax.' Veel mensen,Ajacieden en ande ren, blijken bijvoorbeeld veel waardevol materiaal in eigen bezit te hebben en niet iedereen wil natuurlijk zomaar z'n dier bare spullen uit het verleden afstaan aan Ajax. Dat is natuurlijk goed te begrijpen maar aan de andere kant zijn we weleens wat angstig dat belangrijk materiaal ooit verloren gaat. Dat mag eigenlijk niet gebeuren. Op alles moeten we zuinig zijn. Dus zou ik iedereen willen vragen vooral niets weg te gooien en als men toch iets kwijt wil, dan toch eerst even aan ons te denken' Mooiste momenten 'Mooi was het bezoek van Pelé aan het museum. Ik dacht toen: die man zie ik misschien nooit meer dus dat moeten we even vastleggen. Keurig gevraagd. Prima, zei hij. Ik met hem op de foto. Laat hij nou, na een uitge breide rondleiding door ons museum aan mij vragen of hij nu met mij op de foto mag. Mooi, hè! Zo onder de indruk was hij kennelijk. Maar nog mooier en indrukwek kender vond ik het moment dat Marco van Basten mij toestem ming gaf contact op te nemen met z'n vader Joop om in z'n archief in Utrecht te gaan kijken en ik eigenlijk kon meenemen wat ik wilde. Dat was een dag na de wedstrijd van de eeuw in 2000.Alle spelers hadden zich in het museum verzameld waar natuurlijk veel te zien viel van vele aanwezigen, behalve van Marco. Hij wilde niet. Hij vond zijn erfgoed te dierbaar zo kort na z'n voetbalcarrière. Die avond wilde hij ook niet voetballen of omkleden.'Weinig van jou te zien, Marco' zei ik nog tegen hem.'Ja, ja, ja...'mompelde hij. Ik pakte toen een piep klein stukje papier, schreef daar m'n telefoon nummer op en stopte het in z'n colbert.'Denk er nog eens over na' zei ik tegen hem. De avond werd onvergetelijk. Marco kleedde zich toch om, en ging nog voetballen ook. Het moment dat hij in dat Ajax-shirt het veld op ging.zo emotioneel, ook voor hem en voor iedereen .om nooit te vergeten. De volgende ochtend ging bij mij om kwart over acht de telefoon. Marco.'Ga maar naar m'n vader in Utrecht. Hij weet er van. Vanaf die tijd heeft hij een eigen vitrine.net als Johan Cruijff.' Tijn Middendorp VAN DE VOORZITTER 3 AJAX CLUBNIEUWS JANUARI/FEBRUARI 2 00 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2005 | | pagina 3