Carglass we dan even een grote stap naar het heden maken, dan denk ik dat de beursgang in 1998, veel invloed heeft gehad op de vereni ging en dus ook op de ledenraad. Men wist aanvankelijk niet goed hoe men met de nieuwe verhou dingen om moest gaan. Henk: Ja, maar dat niet alleen. Het was alles bij elkaar. De bouw van het nieuwe stadion, de com mercialisering, de financiële situa tie, allerlei onzekerheden. Het is lastig om het allemaal goed te begrijpen als je er niet helemaal middenin zit. Jaap: Valt die situatie te vergelij ken met die van 1963 bij de start van de ledenraad? Henk: In zekere zin wel. Kijk, dit soort ingrijpende veranderingen komen altijd uit de koker van een beperkt aantal mensen voort. Die doen het allemaal en hebben dan ook veel invloed op de gang van zaken. Jaap: Dat herken ik wel, Henk, maar de ledenraad kan in prin cipe toch altijd voet bij stuk hou den om iets niet door te laten gaan. Ik geef toe dat dit in de praktijk niet vaak voorkomt. Het gaat wat mij betreft bij elk besluit primair om de kwaliteit van dat besluit en niet hoe het tot stand gekomen is. Henk: Ik vind dat met de voor vergaderingen van de laatste tijd de leden dichter naar elkaar toe komen. Jaap: Absoluut, daardoor is iedereen ook beter voorbereid om wat gemakkelijker het woord te doen in de officiële ledenraad vergadering met het bestuur. Henk: De positie van de leden raad is door de komst van de NV anders geworden. De cultuur bij de club is veranderd. Zeker in financieel opzicht heeft de NV de directe controle uit handen van de vereniging genomen. De ledenraad had voorheen meer directe invloed en ook het bestuur had meer betrokkenheid bij de dagelijkse gang van zaken Jaap: Ik denk dat als de beurs gang er niet was geweest er toch ook een directie zou zijn geko men met meer bevoegdheden. De beursgang heeft een en ander alleen maar toegespitst en ver sneld. Henk: Dat denk ik ook. Jaap: Het is allemaal wel groter en professioneler geworden maar als ik het allemaal zo hoor is er in de basis toch niet echt veel ver- anderd.Alleen de tijdgeest is anders. Henk: In ieder geval moet de ledenraad niet kleiner worden. Anders loop je de kans om een bestuur naast een bestuur te krij gen. Het moet een afspiegeling van je leden blijven. Jaap: Het zijn nog altijd de leden die de ledenraad kiezen. En met dat aantal leden gaat het helaas niet goed.We moeten in ieder geval zorgen dat er daardoor geen uitholling van de vereniging komt. Daarom zal het toelaten van leden op een andere leest moeten worden geschoeid. De vereniging moet immers wat mij betreft voor altijd de grootste aandeelhouder van de NV blijven. Henk: Omdat alle zaken bij Ajax zich steeds meer gaan vertalen in een professionele benadering zou op enig moment het bestaans recht van de vereniging en dus ook van de ledenraad in gevaar kunnen komen. Jaap: Laten we er aan werken dat zo'n moment niet zal komen. Tijn Middendorp VAN DE VOORZITTER Als u dit leest zit de eerste helft van de competitie erop. Pffffffffffffffffffff.denk ik dan even, want het was in vele opzichten niet gemakkelijk. Ons eerste elftal begon met een veelbelo vende voorbereiding in een goede sfeer.We wonnen het Amster dam Toernooi, zij het met minder glans dan het jaar daarvoor.Al snel kwamen er barstjes en langzamerhand werd het een ster. De competitiestart was niet sterk, Louis van Gaal vertrok en ook in de UEFA Champions League bleven de resultaten uit. Dan kun je er gif op innemen dat het bij Ajax gaat kolken. Iedereen bemoeit zich met het beleid, heeft kennis van alle achtergronden, maar heeft boven dien ook de ideale oplossing.Alleen jammer dat iedereen een andere oplossing aandraagt. U moet zich voorstellen dat u ziek bent en zelf denkt enigszins te weten wat u heeft en, belangrijker, wat de oorzaak is. U belandt in het ziekenhuis en vervolgens komt daar een batterij doktoren aan uw bed die allemaal een andere diagnose stellen en dus een ander medicijn voorschrijven. Je kunt dan twee dingen doen. Gillend het ziekenhuis verlaten of toch even nadenken en doorvragen. Dat laatste lijkt mij beter.Wat ik door ervaring wel geleerd heb is dat het in roerige tijden juist de leiding moet zijn die de rust bewaart. Het is opvallend dat velen nu ook van mening zijn dat de opleiding van Ajax stokt. Onafhankelijk van elkaar vroegen twee mensen op twee verschillende bijeenkomsten onlangs aan mij waarom er toch zo weinig Ajax-jeugd doorstroomt. Nou vraag ik u: hebben die men sen soms.. in hun ogen? Ik noem ze even:Van der Vaart, Sneijder, De Jong, Stekelenburg, Heitinga, De Ridder, De Mul,Vermaelen, Babel en Aborah. Daarvan zijn er vijf geselecteerd voor het Neder lands elftal. Ik denk dat we moeten oppassen dat we het kind niet met het badwater weggooien. In de afgelopen drie seizoenen zijn wij twee keer kampioen geweest, hebben wij één keer de beker gewonnen, ons ieder jaar geplaatst voor de UEFA Champions League en één keer daarin de kwart finale gehaald. Geef mij wat van die pech. Over pech gesproken; laatst had ik een ster in mijn voor ruit. Ik dacht: moet ik deze nou vervangen of zal ik de ster laten repareren. Ik deed het laatste, het bespaarde mij veel geld en je ziet er geen barst van. Ik wens u allen gezegende Kerstdagen, een goede jaarwisseling en ik hoop u op 9 januari op de nieuwjaarsreceptie te zien. JohnJaakke,Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS NOVEMBER/DECEMBER 2004 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2004 | | pagina 3