Op school VAN DE VOORZITTER 3 Het waren hectische weken voor Ajax. Op het veld loopt het nog niet zoals zou moeten. Het contrast van de wedstrijden tegen ADO en Juventus was wel erg groot. Zit het dan soms toch in het koppie? school.Aan einde van de dag gaat iedereen weer naar hun eigen huis of gastgezin, de een wat ver moeider dan de ander. Het is een sluitend systeem waar iedereen binnen Ajax van hoog tot laag achter staat. Dat is natuurlijk heel belangrijk. De school is nummer één. Bij iedereen.Vanaf de D1 is iedereen verplicht op zijn niveau te studeren. En wie er met de pet naar gooit krijgt een probleem. Profvoetballer Zo'n 125 jongens maken deel uit van de studiebegeleiding waar voor 13 docenten beschikbaar zijn. Een aardig schooltje dus en, wat zeer belangrijk is, het resul teert in prima resultaten. Zo'n 95 slaagt of gaat over.Wij zien ook dat goede prestaties op school ook doorwerken op de prestaties in het veld. Soms heb ben we wel eens een probleem met jongens die een vakopleiding volgen op het MBO.'Maar ik doe toch al een beroepsopleiding' wordt dan wel eens gezegd,'dat van profvoetballer.' Daar doen we dus niet aan mee want wie zegt dat hij dat ooit wordt? Het belangrijkste is dat de jon gens zich bij Ajax thuis voelen en het lekker met elkaar hebben. Dat, als ze weg moeten, kunnen zeggen dat ze een fantastische tijd bij Ajax hebben gehad, gewel dige toernooien meegemaakt, heel veel geleerd en niets van school hebben te hoeven missen. En als ze onverhoopt weg moe ten, ook nog erkennen dat ze op het veld niet goed genoeg waren, en Ajax ondanks dat trots en rechtop verlaten, dan hebben wij het goed gedaan. Tijn Middendorp overdag traint. Het hangt dan van de gunst van de school of men wil meewerken. Ik heb nog niet meegemaakt dat een school die gunst niet geeft. Zo werken we inmiddels samen met 61 scholen waarvan er zich 41 buiten Amsterdam en Amstelveen bevinden. Eten, studeren en trainen Samen met de school wordt een persoonlijke rooster vastgesteld. Met busjes worden de jongens van school naar Ajax gebracht, zijn rond halfdrie op de Toe komst en gaan eten, studeren en trainen of trainen-eten-studeren. Dat komt iedere week terug op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag met dan nog een wed strijd op zaterdag of zondag. Ieder leeftijdsgroep bestaat uit achttien jongens, zeg maar een klasje, die samen op eigen niveau studeren, vijf kwartier, in een eigen lokaal met twee docenten waarvan één de mentor is die contacten onderhoud met de Ook buiten het veld was er genoeg te doen zoals de transfer van Zlatan,de 'terugkeer' van Hatem Trabelsi en de spreekkoren. Zlatan,de egocentrische of volgens sommigen de egoïstische, in zijn jeugd veel bejubeld, maar misschien in zijn jeugd te weinig gecorrigeerd. De documentaire over zijn 'Zweedse jaren' sprak boekdelen. Hatem die, zo lijkt het, zich in grote mate door ande ren liet leiden en het stuur van zijn carrière niet zelf meer in han den had. En dan de spreekkoren, beledigend, bot en gespeend van iedere humor. Daar moeten we met onze spreekwoordelijke Amsterdamse humor toch iets op kunnen verzinnen. Het heeft mij in ieder geval geleerd dat veel is terug te voeren op wat je al dan niet van thuis en school meekrijgt.Vandaar dat dit nummer van Clubnieuws juist aan die twee onderwerpen is gewijd omdat Ajax daar groot belang aan hecht. In een vorige column heb ik al eens geschreven over het belang van mentale begeleiding voor het welslagen van een voetballer. Dat geldt natuurlijk helemaal voor opvang en studie. Het is toch geen toeval, denk ik, dat iemand als bij voorbeeld Michael Reiziger altijd zeer beschaafd overkomt en dat zijn ouders vele jaren als gastge zin voor jonge Ajax-spelers hebben gefungeerd. Ik waag te betwij felen, of hij als hij geen profvoetballer, zou zijn geworden als sup porter met de spreekkoren mee zou hebben gedaan. Over scholing moet ik voorzichtig zijn.Vergeleken met jonge Ajax- spelers had ik alle tijd, maar ik bakte er in het begin helemaal niets van. Nadat ik in de eerste en de tweede van de MULO met slechts drie voldoendes was blijven zitten haakten de leraren af. De direc teur van de school vroeg mijn ouders vriendelijk het eens op een andere school te proberen. Het is uiteindelijk allemaal nog goed gekomen maar ik kijk toch wel enigszins jaloers naar hoe die ven tjes bij Ajax dat flikken om voetbal en school succesvol te combi- neren.Vast en zeker ook door Jur Ronner die veel leuker is dan mijn vroegere schooldirecteur. JohnJaakke,Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS SEPTEMBER/OKTOBER 2004

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2004 | | pagina 3