Met een grote C Petje af Ie wedstrijd tegei niet, maar het si VAN DE VOORZITTER Het was in menig opzicht weer een echt Ajax-jaar. Maar liefst negen kampioenen en drie bekerwinnaars. Dat Zaterdag I in de Hoofdklasse is gebleven en ook nog bekerwinnaar werd, is ook een prestatie van formaat. Ook buiten het voetbal was er weer de gebruikelijke Amsterdamse commotie. De ietwat fletse roze over hemden werden meteen op de hak genomen. De flauwe grappen van Freek de Jonge waren ook aan sommigen niet besteed. 'Na elk seizoen is het maar weer afwachten welke spelers blijven of vertrekken. Dat is nu eenmaal zo.Vergeleken met andere clubs op het niveau van UEFA Cham pions League heeft Ajax financi eel minder te bieden. Dus zullen spelers altijd weer vertrekken. Wij zijn soms een tussenstation en we kunnen ook niet alle open plekken direct volwaardig invul len met spelers uit de eigen opleiding.Al komt daarvan wel het meeste rendement. Daarom is de doorstroming vanuit de jeugd zo essentieel. Petje af voor Danny Blind en Ronald Koeman met hun staf dat zij uit de eigen opleiding spelers de kans geven aan te klampen op het hoogste niveau. Maar niet alles is van daaruit in te vullen. D2 'De jeugd is prima bezig.Vele elf tallen zijn weer kampioen gewor den, zoals Jong Ajax ondanks de sancties en ook winnaar van de KNVB beker, maar uiteindelijk gaat het er alleen maar om dat er ieder jaar twee spelers kun nen worden doorgeschoven naar de eerste selectie. Dat is het uit gangspunt. En alles daar omheen is een middel om tot zover te komen. En dat lukt de laatste jaren zeer redelijk. Ook dit jaar vanuit de Al en desondanks wordt dat elftal landskampioen. De beste lichting vind ik de D2 van Heini Otto. Dat elftal heb ik 3-4-3 zien spelen in een compe titie tegen louter Dl jongens, allemaal dus een jaar ouder. Ongeslagen kampioen met 164 doelpunten en dat dan hele maal in de Ajax-stijl. Dit team weerspiegelde exact de Ajax-cul- tuur. Leuk, hè? De D2...Volgend jaar Dl en zo schuift alles op. Het maakt niet uit waar de talen ten zitten. De allerbesten komen altijd bovendrijven. Kader 'Het zaterdagvoetbal heeft wel degelijk een functie binnen Ajax. Niet als onderdeel van de oplei ding maar wel als een bron voor het vinden van kaderleden.Als dan het eerste elftal, allemaal echte liefhebbers, kans zien zich in de hoofdklasse te handhaven is dat vergeleken met de andere amateurclubs in die klasse een geweldige prestatie. Het geeft ook een prima uitstraling naar onze vereniging waarin de senio renafdeling echt thuis hoort. Het is een hechte groep, de mensen stralen veel harmonie uit en zijn erg gezellig.' Tijn Middendorp De ongeregeldheden bij Jong Ajax - Jong Feijenoord waren bepaald niet om te lachen. Helaas hebben wij moeten besluiten voorlopig alle wedstrijden tussen Ajax en Feijenoord op alle niveaus in de ArenA te laten spelen.Wat ons betreft is dit voor de lagere elftal len een tijdelijke maatregel en moeten we zo snel mogelijk weer terug naar een gewone, gezellige zaterdagmiddag op de Toekomst. Dat moet mogelijk zijn als wij ook de tegenstander met respect weten te bejegenen. Soms vraag ik mij af of wij er voldoende in slagen om die cultuur in voldoende mate over te dragen,zowel binnen als buiten Ajax. Wat doen wij eigenlijk aan het doorgeven daarvan aan spelers en anderen? Zodanig dat ze die cultuur niet alleen begrijpen, maar liefst ook nog voelen en uitstralen. Niet alleen in de euforie van het moment dat ze voor Ajax gevraagd worden of bij ons binnen komen, maar ook wanneer ze bij ons zijn of vertrekken.Van jonge mensen kunnen wij misschien niet automatisch verwachten dat zij dit zelf oppakken, dus moet het van ons uitgaan.Als we immers niets geven, dan kunnen we ook niets terugverwachten. Op voetbaltechnisch terrein zijn wij prima in staat onze speelstijl over te brengen. Dit geldt ook voor de eisen die wij aan de uiter lijke verschijning van spelers stellen. Het al dan niet slagen op het hoogste niveau is voor een deel echter ook afhankelijk van per soonlijkheid en karakter. Daarom ben ik zeer blij dat Louis van Gaal juist aan die aspecten meer aandacht wil geven. Op deze manier dragen wij hopelijk bij aan de bredere vorming van onze spelers en het tonen van respect aan diegenen die bij Ajax dragers zijn van onze cultuur. Die cultuur immers is de belangrijkste basis voor onze voetbalsuccessen en niet andersom. Ook om die reden wordt het woord Cultuur bij Ajax wat mij betreft met een grote C geschreven. JohnJaakke,Voorzitter AJAX CLUBNIEUWS MEI/JUNI 2004 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 2004 | | pagina 3