VOOR U GELEZEN... Ajax vervolgde de competitie met de uitwedstrijd tegen Volen- dam. Ook nooit eenvoudig voor de onzen als naar het verleden wordt gekeken. Maar dit keer ging het allemaal zeer voorspoe dig. De 0-3 winst was slechts een uiterst magere afspiegeling van het aantal kansen dat onze ploeg realiseerde. Roy, Winter en Bergkamp kwamen tot scoren maar het aantal doelpunten had aanzienlijk hoger moeten zijn en zeker op een niveau dat de achterstand in doelsaldo op PSVopz 'n minst had moeten worden weggewerkt. Het was en is eigenlijk zeer on-Ajax dat de ploeg zoveel moeite heeft de meest eenvoudige en opge legde kansen niet te benutten. Traditioneel heeft Ajax altijd uit geblonken in het scoren van vele doelpunten terwijl het aantal tegengoals niet spectaculair laag bleef. Nu was de situatie an dersom. En hoe makkelijk er ook werd gesproken over dat doelsaldo, je moest er toch niet aan denken dat het op één of twee goaltjes allemaal mis zou gaan. Dan gaat men zich nog wel eens een keertje achter de oren krabben. Maar het was nog niet zo ver. Er stonden nog twee ontmoetingen op het pro gramma en met de gedachte dat het venijn altijd in de staart zit bleef de Ajaxfamilie vol goede hoop en vertrouwen. Voor beide koplopers was er even een weekend rust ingelast omdat de interland tegen Finland in Helsinki op het programma stond. VeleAjacieden werden voor deze ontmoeting geselec teerd, bijna geen spelers van PSV. Het gebeuren in Helsinki liet wel wat te wensen over, zowel in uitslag als qua spel en de 1-1 was zeer teleurstellend. De ontmoetingen tegen Portugal op 18 oktober in de Kuip heeft met dit resultaat een grootbelang ge kregen om zeker te zijn van plaatsing voor de E. K. in Zweden. Verder werd op 2 juni de KNVB-beker finale afgewerkt tussen FC Den Bosch en Feyenoord. Een bomvolle Kuip zag een slaapverwekkende vertoning met alleen Feyenoord als de ploeg die kans zag tot scoren te komen en zich daarmee zeker stelde van Europees voetbal. Wie had dat enige maanden eer der gedacht. De onregelmatigheden vlak voor het einde van het duel kreeg later nog een staartje omdat FC Den Bosch zich benadeeld voelde door het niet reglementair kunnen uitspelen van de wedstrijd. De rechter mag in deze uitspraak doen. En als dan bekend wordt datRobAlflen van FC Utrecht door Ajax is aangetrokken en Den nis Bergkamp besluit bij Ajax te blijven en niet naar Spaanse oorden (Real Madrid) te vertrek ken kan een ieder zich gaan opmaken voor het duel tegen SW op Spangen. Normaal speelden de Schiedammers hun thuis wedstrijden bij Feyenoord maar nu stond de Rotterdamse der by Feyenoord-Sparta op het programma. De emoties liepen op 9 juni in Rotterdam en Groningen hoog op. En niet allemaal even positief. Dat PSV het in Groningen op z 'n minst lastig zou krijgen was niet verwonderlijk hoewel het verlies van 4-1 toch aanzienlijk genoemd mocht worden. Maar dat Ajax er niet in slaagde SW ruimschoots onder de duim te krijgen was toch wel vreselijk teleurstellenden onbegrijpelijk. SWkwam zelfs tot scoren en daar bleef het bij. En al werd het stadion bijna afgebroken bij iedere goal die Groningen produ ceerde, het kon deAjacieden op het veld geheel niet tot enige inspiratie brengen. Reeds bij een gelijkspel hadden de onzen het kampioenschap helemaal in eigen hand kunnen nemen, maar zelfs dat lukte niet. Er moet heel veel diepzinnigheid bij komen kijken om hiervoor een aannemelijke verklaring te vin den. Tienduizenden Ajaxsupporters waren naar Rotterdam ge togen om mogelijk aldaar reeds een voorschot op de titel te nemen. Het werd meer dan een teleurstelling. Vooraf wist ie dereen het precies te vertellen: PSV laat een puntje liggen bij FC Groningen, Ajax wint van SWen alles is geregeld. Maar voetbal is geen rekensom. Iedere wedstrijd moet altijd nog een keer gespeeld worden. De slechtste wedstrijd van het seizoen spelen op een dergelijk moment. Het is onverklaarbaar. Instel ling? Mentaliteit? Onderschatting? Arrogantie? Het zal alle maal wel een beetje van alles zijn. Beide leiders dus onderuit met voor PSV nog een doelsaldo van 2 wanneer het richting 16e juni gaat. De dag van de laatste competitiewedstrijd van het seizoen te gen Vitesse in het voorde derde keer uitverkocht Olympisch Stadion. Over publieke belangstelling heeft de club dit seizoen zeker niet te klagen. Nog nooit is het gemiddeld aantal toe schouwers zo hoog geweest: ongeveer23000per wedstrijd. Terecht bedankte voorzitter van Praag voor de aanvang van de wedstrijd het publiek uit Amsterdam en alle windstreken in Ne derland voorde trouwe opkomst bij deAjaxwedstrijden. Nu dan, op die 16e juni, moest dan de kampioen opstaan. Op pa pier leken de kansen voor Ajax niet zo vreselijk groot. Twee goals inhalen lijkt niet veel maar dan moet de ander niet tot sco ren komen. En dat is bij PSVop eigen veld ietwat onwaarschijn lijk. Dus moest Ajax streven naar een zo groot mogelijk uitslag om nog enig kans van slagen te hebben. Met de wetenschap dat onze ploeg al heel lang niet eenvoudig de bal in het net kon deponeren leek het allemaal erg moeilijk te worden maar als altijd, men weet het nooit. De ploeg heeft er alles aan gedaan om er uit te halen wa t er in zat. Maar ook nu werden mooie kansen niet benut en kreeg Vi tesse zeker ook de gelegenheid tot scoren te komen. Dennis Bergkamp voor de rust, Roy en invaller Kreek daarna zorgden voorde 3-0 winst, helaas niet genoeg voor het hijsen van de kampioensvlag want ook PSV kwam driemaal tot scoren tegen Volendam en bleef dus twee goals per saldo voor op Ajax en mocht zich derhalve landskampioen noemen. Feestin Eindho ven, een bittere pil moest in Amsterdam even worden doorge slikt want hoe dicht is de ploeg bij de titel geweest en hoe jam mer is het in feite dat men het in een aantal wedstrijden lelijk heeft laten liggen. Voor Ajax een seizoen om misschien snel te vergeten gezien het uiteindelijke resultaat maar er zijn natuur lijk ook positieve zaken te constateren zoals het uitstekende spel van de ploeg in de eerste helft van deze competitie, het geringe aantal tegendoelpunten, Dennis Bergkamp samen met Romario topscorer in Nederland met 25 goals en het feit dat een ploeg als Ajax met al z'n mogelijkheden voorde toe komst toch in staat is een gelouterd elftal als PS V tot op het laatste moment bij te houden en bij de finish er net niet in slaagt als eerste te eindigen. Het blijft jammer, het is niet anders. Straks bij de aanvang van de nieuwe competitie begint alles weer van vooraf aan en kunnen we ook weer uitkijken naar Eu ropees voetbal. Prettige vakantie en tot dan. Tijn Middendorp "Maar ik doe rare dingen, hoor. Naafoopvan Ajax-PSV, begin van het seizoen. Winst. Stond ik nog even op het ereterras. le dereen was weg, voor me lag een leeg, donker, verlaten Olym pisch Stadion. En met een oerwoudkreet, kei en keihard, kwam dat emotionele er uit: AAAAAAJAX! Michael van Praag in HP/DE TIJD "Vroeger ging ik vaak met m'n vader naar Ajax kijken. Als ik vanuit het buitenland mijn ouders bel, vraag ik eerst wat Ajax gedaan heeft. Ajax speelt mooi, aanvallend. PSV is alleen Ro mario, Ajax is veel completer. Ze gaan voor de overwinning, dat spreekt me aan. Soms sluipt dat gemakkelijke in de ploeg, dat overkomt tennissers ook vaak. Mij ook. Maar als je daar een maal doorheen komt, kom je ver." Tennisser Jan Siemerink in De Volkskrant Gelijk eindigen en op doelsaldo de titel missen? Dat zal heel gevoelig komen te liggen. Je krijgt dan de rekening gepresen teerd voor het feit datje dit seizoen te weinig rendement uit het aantal gecreëerde kansen hebt gehaald. Danny Blind in De Telegraaf Vervolg op pagina 16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1991 | | pagina 5