De inhaalwedstrijd tegen Sparta op dinsdagavond 23 april gaf Ajax dus de gelegenheid de tweede plaats op de ranglijst te veroveren maar dan was welde volle winst een voorwaarde. Een toch weer redelijk gevuld stadion, twee dagen na de thuis wedstrijd tegen Heerenveen, zag een agressief Ajax dat van meet af aan Sparta volledig terug drong op eigen helft en Men zo nauwelijks werk gaf te doen. Bij de eerste echte aanval van de Rotterdammers evenwel raakte onze keeper helaas gebles seerd en moest uitvallen zodat Edwin van der Sar voorde eer ste keerz'n opwachting kon maken onder de lat. Inmiddels had Winter met een droge knal Ajax op 1 -O gezet en bleef de ploeg volledig domineren al werd er verder niet meer gescoord. Zo dat onze ploeg, met nog negen wedstrijden te gaan, inderdaad de tweede plaats in kon nemen en PSVop één punt was gena derd. Dat beloofde dus wat voorde resterende wedstrijden waar iedere misstap fataal zou kunnen zijn in de strijd om de landstitel. Ajax stond nog lastige wedstrijden te wachten terwijl de blessurelijst helaas niet minder werd terwijl ook nog wat schorsingen moesten worden uitgezeten. Maar de concurren tie had het minstens zo lastig zodat alles nog alle kanten uit kon. Een dag later werden de halve finales op de diverse Europa Cup toernooien afgewerkt met veel dramatisch voetbal op de verschillende velden. Bikkelhard spel in Turijn bij Juventus te gen Barcelona en ongelooflijke ontwikkelingen voor Bayern München bij Rode Ster bewezen weer eens wat er allemaal mogelijk en onmogelijk kan zijn op de voetbalvelden. Prachtige finales staan ons in de komende weken te wachten maar toch zal in de eerste plaats al onze aandacht zich blijven richten op het verloop in de Nederlandse competitie. Want daar ontbreekt het bepaald ook niet aan de nodige spanning. De blessure van Stanley Menzo was dermate ernstig dat een kijkoperatie noodzakelijk bleek. De beschadiging was van dien aard dat operatief moest worden ingegrepen en onze keeper vooreen aantal weken volledige rust werd voorgeschreven. Dus kon Edwin van der Sar voorlopig z'n opwachting maken in het doel bij Ajax en kon Abe Knoop op de bank plaats nemen. Het zat onze ploeg dus in deze fase van de competitie niet erg mee, doch daar daar valt weinig aan te doen. Het spel gaat al tijd weer verder, blessures en schorsingen ten spijt. Andere hebben daar meer of minder ook mee te maken en daarom is het vaak zo belangrijk te kunnen beschikken over goede ver vangers, vooral wanneer het er echt op aan komt. En die perio de brak aan toen er nog negen wedstrijden te gaan waren. De wedstrijd op 29 april hield in een bezoek aan R. K. C.een tegenstander bij wie je eigenlijk nooit weet waar je aan toe bent. Het is dus soms heel eenvoudig winnen maar het kan er ook echt lastig zijn en dus is het toch altijd weer afwachten gebla zen al zou de stand op de ranglijst dat niet zeggen. Maar het voetbal heeft ons intussen wel geleerd dat van enige zekerheid geen sprake is en dat de meest onwaarschijnlijke uitslagen mogelijk blijken te zijn. Op, wat Leo Beenhakker noemde een flipperkastveld, verliep de wedstrijd voor Ajax niet erg bevredigend. Zonder Menzo, Roy, Wouters en Pettersson werd het voor de ploeg geen een voudige zaak tot winst te komen, mede ook omdat ploegen als RKC juist tegen Ajax tot een hoger niveau komen dan tegen meer eenvoudige tegenstanders. Onze ploeg kwam in de tweede helft wel op voorsprong door een penalty, uitgelokt en benut door Dennis Bergkamp die zich daarmee overigens ste vig aan de kop van de topscorer/ijst vestigde. Maar, zoals zo vaak, is er dan maar heel weinig nodig om de andere partij ook een strafschop te geven. En zo geschiedde. De scheidsrechter zag een nauwelijks waarneembare handsbal van eenAjacied en gaf RKC de kans op gelijke stand te komen. Helaas kon Ajax aan het rijtje geschorste spelers ook de naam Kreek toevoegen daar onze linksbuiten met een rode kaart werd geconfronteerd vanwege een overtreding met de elleboog. In de samenvatting op de televisie eveneens moeilijk waarneembaar maar de rode kaart was een feit. In enkele weken tijd bij Ajax drie rode kaar ten. Eigenlijk iets onvoorstelbaars maar het is de realiteit. Er was geen tijd om daar lang bij stil te staan. De achterstand op PSV was nu tweepunten en de thuiswedstrijd tegen Fortu- na Sittard stond alweer op het programma. Doch niet eerder dan dat we in de kranten hebben kunnen le zen dat RKC met enige opzet hun veld voor de wedstrijd tegen Ajax niet in optimale conditie hadden gebracht om op deze wij ze invloed te kunnen uitoefenen op het resultaat. Kennelijk heeft trainer Leo van Veen er alles voor over om het voetbal zo onaantrekkelijk mogelijk te maken en is de club al dermate diep gezonken om een dergelijke handelwijze uit te voeren. Triest. Het vervolg van de competitie lag dus op 1 mei, een woens dagavond en dus de zoveelste wedstrijd door de week het geen bepaald niet bevordelijk is voor de publieke belangstel ling en zeker niet als er een paar dagen later weereen thuis wedstrijd op het programma staat. Hoe dan ook. Fort una Sit tard moest worden bestreden ten overstaan van toch nog zo 'n 13000 mensen. En die kwamen bepaald niet voor niks. Een hard werkend en goed geconcentreerd spelend Ajax gaf Fortu- na geen enkele kans of gelegenheid ook maar in de buurt van keeper Edwin van der Sar te komen. De vervanger van de ge blesseerde Stanley Menzo had dan ook een eenvoudige a vond. Voorin had de ploeg het wat moeilijker met een uitslui tend verdedigende tegenstander die evenwel toch niet kon voorkomen dat eerst Dennis Bergkamp met z'n achterhoofd 1 -O scoorde en het in de tweede helft nog eens dunnetjes over deed maar dan meteen harde schuiver in de linkerbeneden hoek. Derhalve de volle winst zodat de ploeg in de buurt van koploper PS V bleef. Vervolgens was het Roda JC dat de rit naar Amsterdam moest ondernemen om het duel tegen Ajax af te werken. Michel Kreek was inmiddels voor 3 wedstrijden geschorst vanwege z'n rode kaart bij RKC maar Bryan Roy had zijn schorsing er op zitten en ook Jan Wouters was weer inzetbaar. Voor toch weer zo'n 16000 mensen ontwikkelde zich in de eerste helft een uiterst interessante wedstrijd mede veroorzaakt door het feit dat er nu eens niet sprake was van een tegenstander die zich uitsluitend op het verdedigen toelegde. Ajax benutte volledig van de ge boden ruimte en speelde zeer goed na het matige optreden na de winterstop. De goal Van Roy (met het hoofd!) en Jonk gaf het krachtsverschil goed weer en de 2-0 voorsprong gaf ook het zelfvertrouwen een flinke duw in de goede richting. Zo te zien had Ajax op het juiste moment weerde vorm en het goede rit me te pakken, hetgeen niet onbelangrijk was met het oog op de nog te spelen zes wedstrijden waarvan twee thuis (Feyenoord en Vitesse) en vier uit (FC Den Haag, FC Twente, Vol en dam en SW). Na rust ging het even minder door een ongelukkig mo ment van onze keeper met als gevolg de tegengoal voor Roda JC. Doch na verloop van tijd nam Ajax de draad weer goed op enzorgden Winteren Blind voor de 4-1 winsten kon Ajax een puntje op PSV inlopen. Het wordt dus een hele spannende ontknoping van deze com petitie dat we leen s de uiteindelijke beslissing kan hebben in de allerlaatste wedstrijden. Want niet alleen Ajax heeft nog lastige wedstrijden op het programma staan. Ook PSV zal het gehijg in de nek van Ajax niet als plezierig ervaren en in de sprin t naar de finish is het vanuit tweede positie mogelijk wat eenvoudiger te winnen dan van kop-af. Hoe het zich allemaal heeft ontwikkeld weet U voor het grootste deel of misschien al helemaal. Er valt op dit moment (5 mei) weinig of niets over te zeggen maar ge zien het goede spel, zeker in de eerste helft, tegen Roda JC hebben we alle vertrouwen op een goed eindresultaat al wordt het misschien een overwinning met band dikte. Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1991 | | pagina 6