KRONIEK Er gebeurt weer veel in het vaderlandse voetbal. Op allerlei fronten is er nogal wat in beweging wat de gemoederen nogal bezig houdt. De competitie verkeert in het zeer belangrijke zo niet beslissende fase en Ajax heeft het niet eenvoudig om de race naar de titel bij te houden. Na de winterstop is er een beetje de klad gekomen in de prestatie curve van ons eerste elftal waardoor het verzamelen van punten een nogal moeiza me bezigheid werd en ook de eerste verloren wedstrijden moesten worden genoteerd. Bovendien gaf de ranglijst een nogal vertekend beeld door vele achterstallige wedstrijden waar ook Ajax niet aan ontkwam. In het vorige clubblad is daar reeds het grote ongenoegen over uitgesproken. Een veelheid aan wedstrijden op alle mogelijke avonden is nooit in het be lang van de clubs. Kennelijk heeft de KNBV daar geen bood schap aan met als gevolg dat vrijwel op iedere dag wel ergens een wedstrijd wordt gespeeld. Een vorm van competitieverval sing is wel degelijk aanwezig. Het is helaas niet anders. Laten we evenwel de gebeurtenissen in chronologische volgorde de revue passeren: Vorige keer werd afgesloten met de uitwedstrijd tegen NEC met als resultaat weliswaar een 0-5 winst maar met een spelni- veau dat iedereen bijna wanhopig maakte. Vandaar dat nog lang niet iedereen nu met wat meer vertrouwen de komende wedstrijden tegemoet kon zien. Dat werd dan op 2e Paasdag de thuiswedstrijd tegen MW. Zo op het oog voor onze ploeg een goede gelegenheid nu te laten zien dat de winst bij NEC geen uitschieter was en dat er ook gewonnen kon worden met aanzienlijk beter spel. Het werd geen onverdeeld succes al werd de volle winst wel binnen gehaald en dus ook de belang rijke tweepunten. Ajax werd weer geconfronteerd met een te genstanderdie alleen kwam om te verdedigen en daarmee hoopte één puntje weg te slepen uit De Meer. Vele clubs met dezelfde instelling gingen MW reeds voor en dan blijkt weer hoe moeilijk het is dit soort tegenstanders te bestrijden. Het Nederlands Elftal had het tegen Malta netzo moeilijk. Er is eigenlijk geen spel tegen te bedenken, vooral niet als de aan vallende ploeg toch al niet helemaal in goede doen is. De tegenstander volstaat met verdedigen en van begin af aan tijd rekken waar overigens de heren scheidsrechters veel te weinig tegen optreden. Er gaat al zoveel speeltijd verloren aan allerlei anderezaken. Tegen slechte tegenstanders kan de andere ploeg nooit echt goed spelen. Het zijn dus vaak onaantrekkelij ke ontmoetingen welke nu eenmaal gespeeld moeten worden en belangrijk is dan dat tenminste de winst wordt gepakt. Maar thuis 1 -O tegen MW(met overigens een uitstekende keeper in het Limburgse doel) is wel erg matig en niet goed voor het toch niet helemaal onbelangrijke doelsaldo. Kansen werden niet be nut, de krampachtigheid slaat toe en het zelfvertrouwen ebt weg naarmate de tijd dringt. In de tweede helft maakte Guus Uhlenbeekz'n opwachting in de hoofdmacht en deed het absoluut niet slecht. De sfeer in het stadion werd overigens meer bepaald door het scoreverloop bij FC Den Haag-PSV dan door de gebeurtenissen op hetAjax- veld. De goal van Ron Willems gaf velen een grote opluchting, waardoor de achterstand op PSV weer wat werd ingelopen. En dat was niet helemaal onbelangrijk met het oog op de ontmoe ting tegen PSV een week later in Eindhoven. Een voor sommi gen allesbeslissende ontmoeting, voor anderen zou er nog van alles kunnen gebeuren ongeacht de uitslag. Na afloop van de wedstrijd tegen MW werd de Ajax poets ploeg door voorzitter Van Praag in het zonnetje gezet. De da mes Spruyten Van Oostrum hadden weer eens vele uren ge stoken in het weer glimmend maken van de mooiste bekers zo als die zijn te bewonderen in de bestuurskamer. Werk wat altijd gedaan wordt in de anonimiteit en daarom des te meer veel waardering behoort te hebben. Mooie bloemen gingen verge zeld met vriendelijke woorden als erkentelijkheid voor het niet meest dankbare werk. Dan PSV-Ajax, op 7 april in Eindhoven. Een topper, zeer zeker. Grote belangen op het spel want het gaat nu eenmaal om de titel. Voor beide ploegen zeer belangrijk terwijl ook FC Gronin gen nog zeker aan zet was. Ajax als achterliggende ploeg had natuurlijk het grootste be lang bij een overwinning. En dus waren de spanningen bij pu bliek en vooral spelers uiteraard erg groot. Een afgeladen PSV- stadion, zeker ook een flink aantal Amsterdammers hoewel het enorm moeilijk was aan kaarten te komen. Helaas moesten ve le trouwe supporters worden teleurgesteld om een kaartje te bemachtigen. Ook de combi-kaart verkoop liep kennelijk niet helemaal naar wens getuige de verhalen van trouwe Ajaxsup- porters. In een geweldige ambiance begon de wedstrijd voor Ajax zeker niet slecht met een ontketende Brian Roy die z 'n traditionele tegenstander Eric Gerets volledig zoek speelde. Het was dan ook voor onze ploeg geen voordeel dat de Belg geblesseerd het veld moest ruimen. Jerry de Jong nam zijn plaats op links over waardoor onze linksbuiten het wat lastiger kreeg. Ons elf tal speelde het spel erg goed, ving PSV goed op, zorgde bo vendien voor wat kansen en een schitterende goal van Jan Wouters. De voorsprong werd lang vastgehouden en had in feite de rust moeten halen. In de veelheid aan minuten die scheidsrechter Houben meende er te moeten bijtrekken, scoorde PSV de gelijkmaker. Irritatie alom bij deAjaxploeg, misschien wel begrijpelijk maar niet terecht. De ploeg had die laatste minuten beteren verstandiger moeten uitspelen. Ingrijpender was de beslissing van de scheidsrechter om Brian Roy na een overtreding onmiddellijk de rode kaart te geven ter wijl vrienden vijand het er over eens was dat geel beter op zijn plaats zou zijn geweest. Het deed de irritatie bij deAjaxploeg alleen maar toenemen. Zoiets komt nooit het spel ten goede. Ajax dus met tien man verderen dan is dat erg gunstig vooreen speler als Romario die tegen een ploeg, welke noodgedwon gen één tegen één moet spelen, natuurlijk helemaal uit de verf komt en zijn aparte klasse kan laten zien. De te hoog uitgeval len uitslag van 4-1 was een bittere teleurstelling voor deAjax ploeg. Natuurlijk behoort een elftal de schuld eerst bij zichzelf te zoeken, maar in deze wedstrijd waren de invloeden van de scheidsrechter toch zeker niet onbelangrijk en dat is een slech te zaak. In dit soort wedstrijden, waar de spanningen zeer groot zijn bij de spelers, is het best begrijpelijk, maar misschien niet goed te pra ten, da t spelers feller dan anders reageren op bepaalde beslissingen. Alles resulteerde in een schorsing voor Brian Roy van 4 wed strijden, een "in staat van beschuldiging"stellen van Jan Wou ters voor zijn gedrag tegen de scheidsrechteren een schorsing van twee weken voor diezelfde scheidsrechter omdat men vond dat hij Wouters niet geel maar rood had behoren te geven. Zo wordt in het voetbal gepoogd de zaak in toom te houden. Voetbal blijft een zeer aparte wereld met eigen normen en straf fen en ontsnappingsmogelijkheden om geschorste spelers toch te laten voetballen door simpelweg twee dagen voorde wedstrijd in hoger beroep te gaan. Het kan allemaal in de we reld van het voetbal. Ajax wist inmiddels waar het aan toe was. De titel had men niet meer in eigen handen verder puntenverlies was uit den boze. Met nog meer dan tien wedstrijden te gaan was nog niets on mogelijk en werd natuurlijk met verdere spanning uitgekeken naar de volgende wedstrijden. Niet nadat er verdere berichten kwamen over de bouw van het nieuwe stadion in Amsterdam. Uiteindelijk kon het bestuur van de Stichting Administratiekantoor Stadion Amsterdam het groene licht geven voorde bouw. De verwachting is dat in het seizoen 1994/95het stadion in gebruik kan worden genomen. Een mooi moment om naar uit te kijken. Voorzitter Van Praag geeft u elders in dit clubblad meer informatie hierover. 13

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1991 | | pagina 3