SNIPPERS EN HERFSTBLADEREN I Na een peptalk van trainer Günther de Haan en leider Frits An- driese beginnen we aan de tweede wedstrijd tegen K.V. ME- CHELEN en hoewel we wat beter spelen, verliezen we toch op nieuw, nu met 0-1Een kans op klassering bij de bovenste twee in de poule lijkt daarmee verkeken. Zondag 31 maart spelen we eerst tegen PSV, die enigszins ge lukkig in een 1 -0 zege eindigt door een goal van Nicky. De vol gende wedstrijd tegen ANTWERP startten we sterk en door Nicky en Yuri komen we op een 2-0 voorsprong. Vervolgens verslapt de concentratie en laten we de Belgen terugkomen tot 2-2. Met een totaal van drie punten eindigen we daarmee als derde in de poule. En dat heeft tot gevolg, dat we om de vijfde en zesde plaats moeten aantreden tegen S.C. Feyenoord. Op maandag 1 april gaan we eerst nog met onze spelers op familiebezoek in de dierentuin van Antwerpen alvorens kwart over één het fluitsignaal weerklinkt voor de aftrap van de laat ste wedstrijd. Ondanks dat de uitslag anders doet vermoeden (5-2 door 2x Steven, Gene, Tyron en Yuri) is het van onze kant een matige pot. Onze fysiotherapeut in opleiding, Henk Siebinga, heeft de eer ste twee dagen weinig te doen gehad, maar in deze laatste wedstrijd kan hij zijn schade inhalen, want wat hij niet weet, is, dat met Feyenoord is afgesproken, dat er enige blessures, het liefst zover mogelijk bij de bank vandaan in scène zullen wor den gezet. Ons plan slaagt volledig en Henk is bekaf. Aan het eind van de middag volgt de prijsuitreiking met aanslui tend een receptie, die mij de gelegenheid biedt, om namens Ajax een fraai cadeau aan de organisatie te overhandigen. Rond half acht vertrekken we naar Nederland. Onderweg blij ken de spelers van Feyenoord en Ajax nog voldoende energie over te hebben, om gedurende een uur een zangwedstrijd te houden. Via Rotterdam (dag Feyenoord, tot ziens) arriveren we kort na tien uur bij hetAjax-stadion. Vermoeid nemen Steven, Jermain, Barry, Marvin, Dave, Serge, Vincent, Martijn, Ingmar, Mischa, Tyron, Yuri, Nicky, Gene, Sa- resh en Jean Paul afscheid van Günther de Haan, Frits Andrie- se, Henk Siebinga en ondergetekende. Nog 361 nachtjes sla pen en dan gaan we weer naar Lyra en hopelijk zal het resultaat dan beter zijn dan in 1991 Uitslag vriendschappelijk: Ajax-Elinkwijk Ajax-TerLeede Feyenoord-Ajax competitie: Ajax C2-Swift C1 DWS C2-Ajax C2 Rood Wit C1 - Ajax C2 Ajax C2 - Rapiditas C1 Vespucci C1 - Ajax C2 5-1 2-1 5-1 0-2 1-1 1-1 2-3 2-3 FlorisThoolen secretaris jong-junioren Nu alweer zo'n dertig jaar geleden was een vast - door mij met gezonde tegenzin tegemoet gezien - familie-uitstapje een reis naar het verre Limburg. Heerlen was de precieze eindbestem ming van een autorit die eindeloos lang duurde. Het was watje noemt een reis naar een andere wereldal had je op school net geleerd dat Limburg bij Nederland hoorde. In Heerlen woonde een flinke plukfamilie. Heerlijke mensen, maar wanneer ze met elkaar spraken verstond je ze toch echt niet. Toch bewaar ik aan Heerlen vrijwel alleen prettige herinneringen, er was zoveel hartelijkheid. Waar ik werkelijk tegenop keek was die reis. Amsterdam-Utrecht ging nog wel, al lag er geen egaal asfalt op de snelweg maar betonnen platen. Volgens mij waren die met asfalt uit een gigantische tube niet al te netjes aan elkaar vast gelijmd want in een monotone cadans reed de auto over de kleine "drempels'Utrecht-'s-Hertogenbosch was ook nog te doen, vooral door het spektakel van de grote rivieren die je over kunstwerken van staal en klinknagels overbrugde. Maar na 's- Hertogenbosch kwam het breekpunt. De weg werd smaller en daarmee voller. De naald van de kilometerteller zakte regelma tig onder de zestig kilometer en de reis kreeg daar zijn einde loos karakter. Verveling was troef en de broodjes smaakten ook niet meer. Misschien dat ik daarom Eindhoven, die saaie rij fabrieken rechts van de weg, sindsdien associeer met kleurlo ze sloomheid. Er leek me niks aan, Eindhoven. Ik bestrijd niet dat ik het slachtoffer ben van een vooroordeel, maar dat is dermate sterk in mij vastgeroest dat ik nog steeds een stoffig gevoel krijg wanneer ik iemand over Eindhoven hoor praten. Toen de Limburg-reizen allang geen vast familie-item meer waren, moest ik de route toch weer regelmatig ondergaan. Tot aan Eindhoven, om daar met het C-elftal van Ajax tegen PSV te spelen. Ik kan me niet herinneren er ooit verloren te hebben, al is het niet denkbeeldig dat de nederlagen bliksemsnel zijn weggemikt in het vuilnisvat der vergetelheid. Winst of verlies, GEZELLIG was het nooit in het Philips-sta- dion. Op onverklaarbare wijze lagen er altijd herfstbladeren op het veld. Soms waren ze klef en plakten ze onder je noppen zodat je na een kwartiertje helemaal geen grip meer had op de bodem, of ze woeien gejaagd door de wind om je heen. Het was het niet-echt. Je voetbalde wel in een stadion, maar door die bladeren hing er een zware zweem van amateurisme om het partijtje voetbal. Nee, het PSV-stadion was niet, zoals bij voorbeeld de Vijverberg van De Graafschap, de Alkmaarder- hout van AZ of het Zuiderpark van FC Den Haag, een lekker stadion. Nog steeds bezoek ik ongaarne het Philips-stadion. Door alle verbouwingen ziet het er machtig uit, maar eenmaal binnen in de catacomben ontbreekt de ware voetbalsfeer. Het ruikt er naar kantoor en niet naar kleedkamer en de laatste tijd moet ik er steeds aan denken hoe we dat in het nieuwe Amsterdamse stadion kunnen vermijden. Je moet in een stadion aan alles kunnen proeven dat het om voetbal gaat, de geest van Koning Voetbal moet er rondwaren om je zo nu en dan stevig in je klad den te pakken. Maar ik dwaal af. Na de jaren in het C-elftal kwam ik jarenlang niet meer in het PSV-stadion tot de multinationale ploeg inderdaad een top club werden PSV-Ajaxeen "must". In 1985 zag ik Ajax in Eind hoven met 4-0 verliezen. Niet zo heel erg, want Ajax was al kampioen, maar het deed evengoed pijn. Een jaar later speelde Ajax er gelijk. Goeie goal van Van Basten, maarwe hadden moeten winnen. In het vroege voorjaar van 1987 won PSV met 1 -0 en vijf maanden later ging Ajax met 4-2 ten onder. Weet u nog wel, het misverstand tussen Rijkaard en Menzo, het bittere doelpunt van Frank Arnesen. De nederlagen brandden. En om dat er in zowel iedere voetballer als in iedere voetballiefhebber een portie bijgeloof schuilt, besloot ik niet meer naar Eindho ven te gaan om Ajax te zien verliezen. Het hielp! In 1989 pakte Ajax PSV in Brabant met 4-1 in. Ik was dus terecht niet gegaan maar het volgende seizoen ging ik weer niet en Ajax verloor toch. Twee keer Romario. De magie van het bijgeloof was doorbroken dus dit jaar "kon" ik weer naar de uitwedstrijd tegen PSV. Had ik het maar nooit gedaan. De sfeer op het Centraal Station was al dreigend. Het lijkt er op dat het bezit van een voetbalkaartje voor sommigen een vrij brief is om het laatste restje beschaving overboord te gooien. Drommen holemensen zwalkten oerkreten uitstotend door de stationsgangen. Gelukkig pakte ik een rustige trein waarin ik tijd genoeg had om de juistheid of onjuistheid van mijn beslis- 33

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1991 | | pagina 23