KRONIEK De echte voetballiefhebber heeft moeilijke tijden achter de rug. Door ongekende weersomstandigheden heeft het voet bal weken lang vrijwel stil gelegen. Al kunnen we nu wel stellen dat het voetbal volop z'n gang weer heeft gevonden en er wekelijks, of eigenlijk bijna dagelijks, activiteiten zijn te vinden op de vaderlandse voetbalvelden. Door de veelheid aan afgelastingen moesten er nogal wat wedstrijden worden ingehaald en omdat Ajax toch al twee matches achterop liep, werd het voor de ploeg van Leo Beenhakker helemaal wel een drukke tijd. Natuurlijk ontstond tijdens die barre weersomstandigheden weer de eindeloze discussie omtrent de winterstop. Moet die nu wel of niet worden gehanteerd op de manier zoals men dat de laatste jaren doet. Vaak kan er in feite tijdens die onderbreking gewoon gespeeld worden en ontstaan de problemen meestal als het programma weer behoort te wor den voortgezet. Zo ook dit seizoen, waardoor de competitie leider zich in allerlei bochten moet wringen om toch op tijd klaar te zijn aan het eind van het seizoen. Er zal dus veel doordeweeks moeten worden gespeeld, maar bekend is dat burgemeesters, politie en spoorwegrecherche veelal bepa len of een wedstrijd wel of niet doorgang kan vinden. Zodat de KNVB wel een wedstrijd kan vaststellen maar het niet de garantie heeft of het allemaal ook daadwerkelijk door kan gaan. Het is een extra handicap om de competitie zo regelmatig mogelijk te laten verlopen en iedere vorm van competitiever valsing te voorkomen. Een vast competitieschema is eigen lijk niet meer vast te stellen, want bij het minste geringste krijgt een wedstrijd het predikaat van "risico" en de zaak wordt afgeblazen. En dan moet maar weer worden afge wacht wanneer de wedstrijd wel kan worden gespeeld. Met dat probleem kampen de KNVB en de clubs al vele jaren en een echte oplossing is nog niet in zicht. Het fenomeen winterstop zou toch nog eens goed onder de loupe moeten worden genomen om te zien of er geen goed alternatief is om te komen tot een beter verloop van de competitie. Nu krijgen we in betrekkelijk korte tijd een veelheid aan wed strijden wat ook nooit in het voordeel van clubs en publieke belangstelling kan zijn. In ieder geval rolt de bal nu wéér en kunnen we ons gaan opmaken voor hopelijk een aantal maanden leuk, spannend en aantrekkelijk voetbal. In de laatste Kroniek kon nog vermeld worden (met dank aan Wim Heisterkamp) de mooie overwinning van Ajax op FC Groningen in het kader van de KNVB-beker waardoor de kwartfinale werd bereikt op 27 februari tegen Roda JC in Kerkrade. Niet eenvoudig, gezien de kracht van de mensen uit Limburg in eigen omgeving. En vooral wanneer het om eenmalige wedstrijden gaat kan het daar nog wel eens spo ken. De Ajaxploeg was dus gewaarschuwd. Voor de com petitie werd op 27 februari Vitesse in eigen huis met 1 -3 verslagen. Terecht vermeldde de Kroniek dat een lastige klip werd omzeild en daardoor Ajax nog steeds ongeslagen bleef in deze competitie. Dat duurde helaas niet zo gek lang meer want de week daarop stond de uitwedstrijd tegen Willem II op het pro gramma. De Tilburgers vertoonden het opmerkelijke ver schijnsel dat bij uitwedstrijden practisch geen punt werd binnengehaald, maar op eigen veld liep het allemaal ge smeerd. In een zeer koude omgeving begon Ajax wat lauw- tjes aan het karwei. Mogelijk had de ploeg op een afgelas ting gerekend waardoor de concentratie te weinig aanwezig was. Het werd na rust 2-1 door Bergkamp maar Willem II zag kans een 3-1 score op het bord te brengen. Ajax be gon toen een alles-of-niets offensief. Pettersson maakte 3-2 en daar bleef het bij ondanks het feit dat in de slotfase de bal twee keer van de Willem II doellijn moest worden ge haald. De eerste nederlaag was een feit. Natuurlijk, het moest er eens van komen. Maar leuk is an ders. Vervolgens viel het witte doek over de vaderlandse voetbalvelden. De veelheid aan sneeuw gaf Nederland weer eens een totaal andere kijk. Bovendien konden de echte schaatsliefhebbers hun hart weer eens ophalen door zich ook op echt natuurijs volledig uit te leven. De vaderlandse voetballers moesten maar zien zo goed mogelijk te overwin teren. Ajax koos daarvoor een trainingskamp in de omge ving van Valencia in Spanje. Zes dagen verbleef de selectie in het zonnige Zuiden. Bij terugkomst op 26 februari stond een dag later onmiddellijk de bekerwedstrijd tegen Roda JC op het programma, kwartfinale KNVB-beker. Na de neder laag tegen Willem II was Ajax ook nu niet succesvol. On danks een veldoverwicht bleven de kansen toch erg be perkt terwijl ook Roda JC in feite geen echte vuist kon ma ken. Dat de thuisspelende club dan toch tot scoren kon komen lag meer aan een ongelukkig moment in de Ajaxde- fensie dan dat je kon spreken van een uitgespeelde moge lijkheid. Jammer was dan dat Ajax niet echt de kracht kon opbrengen de stand op z'n minst gelijk te trekken. Extra jammer als men beseft dat bij bekervoetbal verlies absoluut dodelijk is. Ajax dus uit het bekertoernooi waardoor een nieuwe landstitel alleen maar belangrijker is geworden. Daar is nog een lange weg voor te gaan en zullen er nog vele klippen moeten worden omzeild om aan het einde van het seizoen de vlag te kunnen hijsen. Tussen alle bedrijven door vond er het jaarlijkse WCS Voet bal Gala plaats bij welke gelegenheid de voetballers zelf de speler van het jaar 1990 konden kiezen alsmede de keeper, de meest belovende speler en de club van het jaar. Al eer der hebben wij hier gememoreerd dat vele Ajacieden waren genomineerd. Jan Wouters en John van 't Schip in de groep: beste speler, Richard Witschge, Brian Roy en Dennis Bergkamp bij de grootste beloftes en Stanley Menzo bij de keepers. Trots als een pauw is de club dat Jan Wouters tot speler van het jaar 1990 werd uitgeroepen, Dennis Berg kamp de grootste belofte in Nederland is en Stanley Menzo tot de beste keeper werd gekozen. Een volledige Ajaxhap- pening waar de club heel trots op is. Alle winnaars uiteraard van harte gefeliciteerd en de club niet minder! Met grote schrik werd het bericht vernomen dat Johan Cruijff in Barcelona werd getroffen door een, na achteraf bleek, behoorlijke hartaanval en onmiddellijk in het zieken huis moest worden opgenomen en zelfs kort daarna moest worden geopereerd. Gelukkig kwam de operatie net op tijd om elk eventueel verder risico te vermijden. Johan zal nog geruime tijd moeten herstellen, maar het vooruitzicht is ge lukkig dat hij op den duur weer normaal kan functioneren. Wij wensen Johan uiteraard een zeer voorspoedig en ge heel herstel toe. Na het beker-echec tegen Roda JC stond voor de competi tie het duel tegen FC Groningen op het programma. De noorderlingen hadden inmiddels op de ranglijst de tweede plaats ingenomen, zij het dat Ajax nog wel twee wedstrijden moest inhalen, maar het wees er toch op dat de Groningers in ieder geval goed bezig waren en serieus in de top van de ranglijst meededen. Derhalve een belangrijke wedstrijd voor beide ploegen en voor Ajax in ieder geval de gelegenheid 13

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1991 | | pagina 3