een paar keer bij de ingang van het stadion gestaan. En ik heb zeker het gevoel dat wij na die tijd veel meer in de pic ture zijn gekomen. Want vroeger was een schouderklopje er nauwelijks bij. Nu horen we gelukkig van het bestuur dat het allemaal beter gaat en dat we goed werk verrichten. Dat motiveert natuurlijk enorm. Af en toe een schouderklopje of een complimentje doet wonderen. Ik breng zoiets natuurlijk onmiddellijk over aan de jongens, die dat zeer waarderen. Ik zie de toekomst van de Controlecommissie niet zo opti mistisch in. Wanneer eenmaal het nieuwe stadion er is zie ik ons niet meer als Controlecommissie functioneren. Dan wordt het allemaal zo professioneel en zo anders. Dan zijn wij niet meer nodig. Althans, dat denk ik. Of ik dat erg vind? Nou, voor mij persoonlijk niet zo. Kijk, ik ben nu 67 en als dat stadion er is ben ik inmiddels over de 70. Dan heb ik het wel gehad. En gezien de leeftijd van anderen zullen die het ook minder rampzalig vinden. Ja, en de wat jongeren, ik weet het niet. Zullen we moeten afwachten. Toch denkt men wel na over de nieuwe situatie als dat stadion er is. Ik krijg daar zelfs brieven over en ik vind dat alleen maar positief. Men denkt mee in al die ontwikkelingen. Maar ja, men is misschien een beetje bang om straks wat weggestopt te worden. Hoe gaat het straks allemaal. Dat zal wel voor an dere mensen ook. gelden. Nu zal dat allemaal wel goed ko men, maar toch bestaat er een zekere mate van onzeker heid. Aan de andere kant, we praten over 1994, dus het duurt nog wel even. Maar ik begrijp de zorg van de mensen wel. Ik heb al gezegd: dit jaar bestaan we 25 jaar! Nu is het al lang zo dat wij, gedurende het seizoen, wat geld bij elkaar sparen, de man bij iedere wedstrijd een tientje, en dan aan het einde van het seizoen, zo in mei, gaan we met z'n allen uit eten en bowlen of iets anders. Gewoon een gezellige avond. Dén nodigen we ook altijd iemand uit. Altijd erg leuk. Nu we dus dit jaar 25 jaar bestaan moeten we eigenlijk iets extra's doen. Wat weten we nog niet, maar we gaan echt wel iets doen. Hangt natuurlijk ook een beetje van de finan ciën af. Maar goed, daar praten we nog over in de commis sie, want iedereen heeft daar zo z'n gedachten over. Het is natuurlijk van belang dat alle partijen die te maken hebben met de gang van zaken op het stadion goed con tact met elkaar hebben. Zelf heb ik veel te maken met het hoofd van de bewakingsdienst CSU en het hoofd van de suppoosten. Er is natuurlijk altijd wel wat maar in het alge meen gaat het prima. Nu werkt CSU ook bij PSV en men heeft ons een keer uitgenodigd om ook daar eens te kijken hoe alles reilt en zeilt in dat stadion. Dus onze secretaris en mijn persoontje op een zaterdagavond op weg naar Eindho ven. Ik kan je wel zeggen: we hebben onze ogen daar uit gekeken. Ten eerste is daar de mentaliteit heel anders. Als je zag hoe de supporters naar het vak werden geleid, via een fuik, die wij nu overigens ook hebben, maar ook ge fouilleerd worden. Moet je hier niet mee aan komen. De mensen van CSU fouilleren alleen als er een politie-agent bij staat. Anders niet. Bij PSV slechts drie suppoosten. En als iemand niet doet wat gevraagd wordt, gaat het hek dicht, er komt niemand meer in. Gevolg: de jongens die nog buiten staan dwingen die weigeraar toch te doen wat er gezegd wordt anders komen zij er ook niet in. Het liep daar perfect. PSV heeft ook volop suppoosten beschikbaar. Bij ons zijn ze niet te krijgen. Na een week zei ik tegen voorzitter Van Praag: als je mij dat stadion geeft garandeer ik dat het voor 99% schoon is. Bij PSV zijn alleen al veel minder auto's op het terrein. Er zijn dus in feite drie partijen die zich bezig houden met de gang van zaken tijdens de wedstrijd op het stadion: CSU, de suppoosten en de Controlecommissie. Ik moet zeggen: die samenwerking loopt perfect. We houden goed contact met elkaar. Wanneer wij als Controlecommissie iets signaleren van een suppoost wat niet door de beugel kan, melden we dat aan de hoofdsuppoost die onmiddellijk maatregelen neemt. En andersom natuurlijk ook. Dat loopt heel goed. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat wij tegen ie mand van de CSU zeggen: joh, ga jij eens effentjes ergens anders staan of iets dergelijks. Dat kan natuurlijk niet. We hebben allemaal ons werk en dat loopt best goed. Natuurlijk blijft er in z'n algemeenheid altijd wel wat te wen sen over. En wij doen heus wel voorstellen want wij zien precies waar het beter kan. En we weten wel, niet alles kan onmiddellijk gerealiseerd worden, maar neem nu dat auto hek bij vak A. Daar gaan dus auto's door heen die voor de Jaap van Praag tribune mogen parkeren. Maar als die auto's er door gaan is die opening in dat hek zo groot dat mensen zonder auto daar gemakkelijk door heen kunnen lopen. Die zijn dan door een suppoost of een CSU man niet te controleren. We hebben toen voorgesteld links en rechts van het hek twee "loopjes" te maken waar dus de mensen met een kaartje voor de vakken A, B, C en D door heen kunnen lopen en die dan ook makkelijker te controleren zijn. Begrijp je? Natuurlijk kan ik meer mensen gebruiken maar ze zijn er niet en ze komen bijna ook niet. En ja, als het nog minder wordt zal het bestuur toch prioriteiten moe ten gaan stellen. Controle bij de vakken of de auto's. Wij hebben de indruk dat de auto's de hoogste prioriteit heb ben. Maar laten we hopen dat het niet zo ver komt. Ja, waarvoor doen we het allemaal? Natuurlijk, voor de club. Ik ben Ajacied in hart en nieren. 53 jaar lid, dat is niet niks. Alles bij mij is Ajax. Bij m'n afscheid bij de Centrale was al les in het teken van Ajax. Er is een hele videoband van. Kijk, het ging met de paplepel. M'n vader stelde het elftal samen. Was nog in de tijd van Guus Drager. Kwam die wel eens bij ons thuis. Mocht ik mee naar de trainingen kijken. Man, dat was toch iets geweldigs. Of zat ik als jongetje op schoot. Zeiden ze: Couton, Couton... ben jij de zoon van die voet baller? Ja, zei ik dan. Nou, dan glom je helemaal. Dat was prachtig, Ja, ja, ik ben ook nog lid geweest van de Ajax at- letiekploeg. Dat was in de oorlog. Je vader deed dat ook. En ik herinner me nog goed, je had vroeger één keer per jaar een atletiekdag voor voetballers. Ajax deed de eerste keer mee en won gelijk de beker. Ik was nog junior en liep de 100 meter. Wil van Beveren was onze coach. Verder heb ik nog een paar jaar gehonkbald bij Ajax. Verder was er nog een cricketafdeling, maar dat heb ik niet gedaan. Ja, wat me nu nog net even te binnen schiet en wat voor ons veel makkelijker zou werken. Kijk, wij moeten dus con troleren of iedereen wel in het goede vak gaat zitten, dus ie der diploma en iedere seizoenkaart moeten we controleren. Als er dan zo'n man of twintig voor het vak staan is het wat lastig om iedere kaart in ontvangst te nemen en goed te kij ken of hij of zij wel voor het goede vak staat. Dus hebben we gezegd: geef nu de kaarten een kleur. Dat is voor ons makkelijker werken en het lijkt ons een kleine moeite. En zo zijn er nog veel dingetjes die beter kunnen. Nu is dat voor stel al wat jaren oud en het kan best zijn dat dit bestuur er anders over denkt. Moeten we nog maar eens aankaarten. Eens in de twee jaar treden de voorzitter en de secretaris af en kunnen de commissieleden opnieuw kiezen. Nou, ik doe het nu acht jaar, dus ach, zo slecht gaat het ook weer niet. En voor de rest doen we zo goed mogelijk ons werk en ho pen alleen maar op een klein beetje medewerking van ie dereen die het Ajaxstadion bezoekt, met name de automo bilisten die hun auto op het terrein mogen parkeren. Dat zou ons werk al een stuk verlichten." Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1991 | | pagina 14