Dat deze wedstrijd in z'n geheel door de Japanse televisie werd uitgezonden, was natuurlijk heel bijzonder. Trouwens, dat was met alle volgende wedstrijden ook het geval. Na de wedstrijd werden de jongens voor de eerste keer ge confronteerd met de vele "vrouwelijke" fans. Een gewoonte na de wedstrijd die we nog vele malen zouden meemaken. Ik zou niet willen beweren dat de jongens dit een vervelen de ervaring vonden. Namen zal ik niet noemen, maar er wa ren er een paar die wel erg opvallend elke keer voorop stonden om handtekeningen en stickers uit te delen. De volgende dag weer eenzelfde ritme van eten, trainen, studeren. Daarna trokken we Tokyo in om inkopen te doen in een wijk waar werkelijk honderden zaken waren waar al leen maar radio's, tv's, walkman's etc. verkocht werden. Dinsdag 15 januari vond de tweede wedstrijd plaats. Deze werd gespeeld tegen de nationale Highschool- selectie. Deze tegenstander was duidelijk beter dan de ver moeide kampioen. Gedisciplineerd spelend dicteerde Ajax de wedstrijd en besliste Van As de ontmoeting door de penalty in te schieten toen Dennis Groen binnen de 16 meter onderuit gehaald (67e minuut). Na deze wedstrijd was een receptie met een koud buffet gepland. Aangeboden door de Japanse voetbalbond. Reden voor ons bestuurslid Hennie Henrichs om in woord en daad te tonen dat hij de Japanse mentaliteit al zeer goed aan voelde. Het over en weer aanbieden van geschenken, ver gezeld van gloedvolle woorden en beleefdheidsfrasen (ver taald door een Ned.-Japanse tolk) verging hem uitstekend. Na de receptie was het voor de spelers werkelijk "spitsroe den lopen" door de menigte meisjes (ja, ja,) die ongeveer twee uur in de kou buiten hadden staan wachten. De volgende dag verlieten wij de grootste stad ter wereld per bus, op weg naar Shizuoka, waar we onderweg de be roemde, met sneeuw bedekte, Fuji-berg passeerden. Shizuoka was na het drukke Tokyo een verademing. De wedstrijd op de volgende dag, donderdag 17 januari, was een lastige. Tegen de clubkampioen van Japan, Shimuzu, werd op een uit stekend veld gespeeld. De Japannerd startten sterk en domineerden het eerste kwar tier. Hierna kregen wij de wedstrijd tegen de vaardige te genstander in handen. In de 39e minuut scoorde Michel Khandai na een diepte pass van Esajes. In de tweede helft scoorde Clyde 2-0 en scoorde Shimuzu voor de statistiek 2-1. De volgende morgen werd er na een uitgebreid ontbijt koers gezet naar een trainingsveld voor een eerste training in Japan. Het was guur, want het begon te waaien en te sneeuwen. 's Middags de eerste studie-uren, wat niet door iedereen even leuk werd gevonden, en s' avonds na het diner op tijd in bed. Zondag 13 januari dan de eerste wedstrijd. Spannend ge noeg, want de kracht van het Japanse voetbal was totaal onbekend. Hierin speelde Ajax tegen de nationale Highschool- kampioen uit Nagasaki. Op een zeer slecht veld werd het 1 -0 door een alerte Clyde Wijnhard en bepaalden Reiziger en weer Wijnhard de eind stand op 3-0. Doordat we na iedere wedstrijd weer een nieuwe beker wonnen werd onze bagage er natuurlijk niet lichter op, maar gelukkig waren die bekers niet allemaal zo groot als de eer ste, want dat was werkelijk een kanjer. Om maar aan te geven dat het allemaal toch redelijk ver moeiend was; de volgende dag vertrokken we weer naar de volgende stad, Nagoya. Hier was ook iets van het andere Japan te zien. We bezich tigden een 'oud' kasteel en een tempel. Aangezien de oor-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1991 | | pagina 15