hebben en ook behoren te hebben om het maximale rende ment uit de spelers te halen. Van Ajax-2 tot en met de E-1 jeugd en het Zaterdagvoetbal, het is allemaal even belangrijk om tot goede prestaties te komen want vooral vanuit de jeugd zullen de talenten moeten komen. Een imponerende voorbereiding voor alle jeugdteams is inmiddels afgewerkt zodat in de competitie, waar verschillende teams hoger zijn ingedeeld, goed kan worden gepresteerd. Het is de bedoe ling dat in de komende tijd via interviews mensen aan het woord komen die u, geïnteresseerd als u bent in het totaal van Ajax, op de hoogte kan brengen van de ontwikkelingen op het gebied van de profopleiding. Want het lijkt allemaal zo simpel, het produceren van nieuwe talenten, maar er komt wel het één en ander bij kijken. Dat wordt u al vast gewezen op het jeugdtoernooi van Ajax op 16 en 18 okober a.s. met als deelnemende verenigingen PSV, Feyenoord, Volendam en Ajax. En dit dan allemaal van wege het 90-jarig bestaan van de club. Elders in dit club blad vindt u wat meer gegevens. In het onlangs verschenen Jaarverslag van Ajax staan altijd gegevens die het vermelden waard zijn omdat eigenlijk niemand die weet. Zo blijkt dat Ajax vanaf de invoering van het betaalde voetbal in 1954 voor de competitie totaal 1200 wedstrijden heeft gespeeld. Ajax is overigens met Feye noord, PSV en Sparta, de club die onafgebroken in de hoog ste afdeling heeft gespeeld. Van die 1200 wedstrijden wer den er 781 gewonnen, 205 verloren en eindigden 214 ont moetingen in gelijkspel. De doelcijfers zijn 3076 vóór en 1325 tegen. Vanaf 1954 werd Ajax 15x landskampioen, won het 9x de KNVB-beker, 3x Europa Cup 1, lx Europa Cup 2, 2x de Super Cup, lx de Wereldbeker en 1x de Intertoto Be ker. Bovendien werd 5x de 'dubbel' gehaald. We waren door omstandigheden niet eerder in de gelegen heid u het overlijden mede te delen van ons voormalig werkend lid Ben Vogel op de leeftijd van 87 jaar. Maar liefst 61 jaar is hij werkend lid geweest maar was om medische redenen vanaf 1989 geen lid meer. Dat hij mag ruste in vrede... Na de ontmoetingen van Ajax tegen FC Twente werd de waardering van het spel van onze club niet onder stoelen of banken gestoken. Grote waardering en bewondering van ve len was er omtrent het spel van onze ploeg, met name in de eerste twintig minuten waar FC Twente werd weggespeeld en het een wonder mocht heten dat Ajax geen kans zag mi nimaal 4 tot 5 goals te scoren. Ajax zou dan een wereldpartij gespeeld hebben en de club zou over de hele wereld ge gaan zijn. Maar wat de gemoederen het meest bezig hield was natuur lijk dat prachtige voetbalspel van Ajax, allemaal gebaseerd op techniek en positiespel. Voor een technische ploeg als de onze is het een weelde dat harde, gemene overtredingen aanzienlijk minder worden gepleegd omdat iedereen nu wel weet wat de consequenties zijn. Daardoor waarschijnlijk de veelheid aan kansen, puur uitgespeeld op techniek maar dan moet die bal er nog wel in. En daar lag even op dat mo ment het probleem, mede ook veroorzaakt door een uitste kende keeper De Koning van FC Twente inclusief het nodige keepersgeluk. Het zijn trouwens allemaal positieve verhalen rondom Ajax. Het publiek pakt dat onmiddellijk op en waardeert dat met een grote opkomst bij de wedstrijden. Natuurlijk in de eerste plaats vanwege het vertoonde spel. Men geniet van de hoogstandjes door al die jonge spelers maar ook de werk lust van Wouters en Blind, de acties van John van 't Schip die ongelooflijk sterk aan het seizoen begonnen is na een eveneens heel constant en goed vorig seizoen, bewonde renswaardig hoe Pettersson probeert z'n oude vorm weer te rug te vinden door heel erg hard te werken en zo zijn er over alle spelers alleen maar positieve geluiden te leveren. Dan is Ajax druk bezig een nieuw stadion te realiseren samen met nog vele instanties. Niet alleen omdat het Olym pisch Stadion te zijner tijd afgebroken wordt maar zeker ook om het publiek fatsoenlijk te kunnen ontvangen met voldoen de parkeerplaatsen, voldoende openbaar vervoer, betere ge legenheden om een kopje koffie te kunnen drinken, allemaal zitplaatsen, geen hekken meer rond het veld, betere beveili ging en noem maar op. Dat is in één keer alleen maar te realiseren met de bouw van een nieuw stadion, geschikt voor grote internationale wedstrijden voor veel mensen. Heel belangrijk voor Ajax dat het stadion er komt. Het bepaalt de overleving van de club voor de toekomst. Kortom, Ajax in z'n totaliteit staat heel goed aangeschreven en dat mag een verdienste genoemd worden. En natuurlijk moet het zo blijven. Alles moet zeer positief blijven, spelers en trainers uiten zich in interviews niets dan lovend over de club en de sfeer binnen de club, zijnde een echte vereniging waar iedereen van jong tot oud maar één belang nastreeft, het belang van AJAX. Dat het nog heel lang zo mag blijven! Jammer genoeg moet Ajax vanuit Milaan vernemen dat de vriendschapelijke ontmoeting tegen AC Milan op 18 septem ber geen doorgang kon vinden vanwege de slechte gesteld heid van het veld. Gezocht zou worden naar een andere datum. Ajax reisde wel even af naar Velp om aldaar voor een goed doel een wedstrijd te spelen. De uitslag van 0-14 is van veel minder belang dan het doel waarvoor gespeeld werd: de kankerbestrijding. En dan weer de competitie met de uitwedstrijd tegen FC Groningen op 16 september. Nooit makkelijk in dat hoge Noorden maar wel belangrijk om, juist in dat soort wedstrij den de punten te pakken. Na een wat vlakke eerste helft zijn het altijd de doelpunten die het hem doen om van een wed strijd iets leuks te maken. Eerst lukte het Dennis Bergkamp met een kopbal uit een schitterende voorzet van John van 't Schip 0-1 te scoren. Onze rechtsbuiten was helemaal in goede doen want van zijn voet kwam na enig kapwerk 0-2 op het bord. De strijd leek gestreden maar nog even kwam FC Gro ningen terug door een strafschop maar dat was heel kort voor tijd. Ajax hield de deur goed dicht en nam twee kostba re punten mee terug naar Amsterdam. Met als gevolg een tweede plaats op de ranglijst, onder PSV en boven Feye noord. Zowaar een goede uitgangspositie voor verder succes. Woensdag 19 september was het even bijten voor de club als er een aanvang wordt gemaakt met de diverse Europa Cup toernooien en Ajax om bekende redenen langs de kant moet toekijken. En dat dan voor het eerst in 25 jaar. Het is niet anders. De Nederlandse deelnemers spelen met wisse lend succes. Alleen Vitesse wint. PSV en FC Twente zullen in hun thuisontmoeting een en ander moeten rechtzetten. Al leen Roda JC lijkt kansloos voor een volgende ronde. Bondscoach Rinus Michels heeft Ajax bepaald niet over het hoofd gezien bij de selecties van het Nederlands Elftal en het Olympisch Team. Maar liefst 11 Ajacieden werden in de diverse keuzen uitverkoren; John van 't Schip, Richard Witschge, Jan Wouters, Aron Winter, Danny Blind en debu tant Frank de Boer voor het Nederlands Elftal en Edwin van der Sar, Marciano Vink, Ronald de Boer, Brian Roy en Michel Kreek voor het Olympisch Team. En dit allemaal voor de oefenduels tegen Italië. Helaas moest John van 't Schip afzeggen vanwege een oorontsteking. Zo doende kon nu Dennis Bergkamp z'n opwachting maken. Ook als debutant. Ajax is dus veruit de grootste leverancier van spelers voor de selecties zoals dat bijna altijd zo geweest is. Hier mag

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1990 | | pagina 5