RffONfER Het probleem is altijd dat tussen de samenstelling van deze Kroniek en het moment dat u het Ajax Magazine onder ogen krijgt een aantal weken zitten waarin van alles kan gebeuren, zodat de situatie die nu (21/4) aktueel is, over een paar weken weer compleet anders kan zijn. We schrijven nu aan de vooravond van Willem II—Ajax, een zeer belangrijke wedstrijd omdat Ajax de landstitel in eigen handen heeft. Dat ene verliespuntje minder op PSV kan net de doorslag geven wanneer het gaat om de landstitel. Na Willem II volgen dan nog FC Den Haag en Roda JC thuis en NEC uit in Nijmegen. Wie weet kunnen we aan het einde van deze Kroniek met veel hausanna de 23e landstitel memoreren. Voorlopig zul len we daar niet te ver op vooruit lopen, want het hoeft maar even tegen te zitten en de situatie is weer volledig anders. Maar op zich is het al een ongekende weelde dat Ajax, ondanks de vele en grote tegenslagen welke de club in het afgelopen seizoen over zich heen heeft gekregen, toch uiterst serieus meestrijdt om de landstitel. Weinigen hielden dat dit seizoen voor mogelijk. Maar zie hoe Ajax zich heeft teruggeworsteld naar de top van de ere divisie, en de manier waarop zeker tot de verbeelding spreekt van het publiek. Getuige de grote belangstelling voor de Ajaxwedstrijden zoals dat uitverkochte stadion te gen FC Den Bosch waarbij helaas ook nog velen moesten worden teleurgesteld. Ook de wedstrijden tegen FC Den Haag en Roda JC waren op voorhand zeer snel uitverkocht, zodat de club in ieder geval financieel enige meevallers kon boeken. Sportief is het natuurlijk afwachten geblazen. De verwachtingen waren evenwel hoog gespannen. Eerst gaan we even terug in de tijd, daar waar we u verlie ten bij het gelijke spel (0-0) tegen FC Utrecht in de Domstad. Nu zijn wedstrijden met 0-0 als eindstand meestal nooit de meest interessante ontmoetingen. Ajax kende toch al wat problemen met het scoren van doelpunten, terwijl defensief de zaak wel goed voor elkaar was. Een beetje on- Ajax omdat scoren zelden een probleem is voor het elftal. Vervolgens konden we weer gaan genieten van een avondje Europees voetbal, waarbij voor Nederland alleen nog PSV deel uitmaakte van het geheel, met de moeilijke opdracht Bayern München te bestrijden na een 2-1 nederlaag in de eerste wedstrijd. Helaas lukte het de Eindhovenaren niet die ene verlossende goal te scoren en dus was het ook voor PSV over en uit. Jan Wouters zag zich voorlopig op de tribune plaatsnemen ten gevolge van zijn overtreding in de wedstrijd tegen Volen- dam. Maar liefst zes wedstrijden en geen aanvoerder meer tot 1 januari 1991 hoorde hij uitspreken na zijn zonde. Kennelijk heeft Jan iets met Volendam want in het vorige seizoen had hij ook al problemen en volgde eveneens een schorsing. Opmerkelijk was ook het bericht dat onze voorzitter Michael van Praag bij het verlaten van het stadion van FC Utrecht werd belaagd en aangifte deed bij de politie voor bedreiging en belediging. Leukere berichten zijn de selekties van een flink aantal Ajaxspelers voor diverse nationale elftallen. Frank en Ronald de Boer plus Bryan Roy werden geselekteerd voor het Olympisch elftal, terwijl Danny Blind, Jan Wouters, John van 't Schip en Richard Witschge werden gekozen in het Neder lands Elftal. Beide teams moesten aantreden tegen Rusland. Tussen alle bedrijven door speelde zich de zaak Libregts af. We hoeven daar op deze plaats weinig over te zeggen. Het is alleen opmerkelijk dat het Nederlands Elftal zo'n zes we ken voor de aanvang van de Wereldkampioenschappen in Italië nog niet beschikt over een bondscoach. Hoe zich dat verder zal ontwikkelen zult u ongetwijfeld nog in deze Kroniek lezen. Op zondag 25 maart had Ajax de competitiewedstrijd tegen Fortuna Sittard af te werken. Belangrijk natuurlijk wanneer het gaat om de punten. Een flitsende start van Ajax leverde al na 3 minuten de eerste goal op. Bryan Roy scoorde zeer subtiel uit aangeven van Jonk. Dat beloofde dus wat, maar kennelijk had Ajax z'n kruit al verschoten. Verdere goals ble ven uit. Het werd een wat vlakke vertoning met weinig hoogtepunten. Het scoren ging Ajax ook nu zeer moeilijk af, maar het positieve was natuurlijk de volle winst van twee punten, want uiteindelijk gaat het daar allemaal om. Ter discussie werd nog eens gesteld het feit dat spelers kunnen worden bestraft na het zien van TV-beelden, terwijl de scheidsrechter tijdens de wedstrijd kennelijk de overtre ding heeft gemist. Clubs die dus veel op televisie komen hebben dan relatief gezien een grotere kans om achteraf bestraft te worden. Bovendien kun je de lijn doortrekken en bepaalde spelsituaties achteraf beoordelen (wel of geen bui tenspel, hands enz.). Daar zullen niet velen een voorstander van zijn, maar consequent is het wel. Kortom, het is niet onverstandig om het verschijnsel aan de orde te stellen. Ajax is dan ook bij de zaak Jan Wouters in hoger beroep gegaan, niet om de straf zelf, maar om de procedures aan te kaarten. Dat hoger beroep had wel tot gevolg dat Wou ters plotseling tegen Feyenoord wel mocht meespelen. Eerst werd evenwel tegen Rusland vriendschappelijk gespeeld. Met Nol de Ruyter als interim bondscoach, die ook de angst van het verliezen in zich heeft, getuige het zien van het duel in Kiev. Een troosteloze wedstrijd, hoe vriendschappelijk ook, met een zeer defensief ingesteld Oranje zonder enige lef en creativiteit. Hans van Breukelen veroorzaakte de strafschop en Ronald Koeman ging als een pupil in de fout. Nederland kreeg nog een penalty kado en de 2-1 nederlaag was een feit. Terug naar betere tijden. Zondag 1 april was het FeyenoordAjax in de Rotterdamse Kuip met 50.000 men sen in een heerlijk zonnetje en dus onder ideale omstandig heden. Feyenoord wat laag op de ranglijst, maar dat maakt niets uit als Ajax op bezoek komt. Het blijft altijd iets bijzon ders. Bovendien waren er nogal wat pikante achtergronden. Feyenoord had de plicht wat verloren terrein te herwinnen en was enige tijd ongeslagen. Ajax kon zich ook niet permit teren puntverlies op te lopen om het kontakt met PSV niet te verliezen. Dus stonden er nogal wat belangen op het spel. Natuurlijk werd de wedstrijd een spannende aangelegenheid met weliswaar een wat vlakke eerste helft, maar des te meer boeiend waren de tweede 45 minuten. De zojuist inge vallen Den nis Bergkamp scoorde bij z'n eerste bal kontakt 0-1 uit een pass van Jan Wouters. Ajax dus de volle winst op de Rotterdammers en in het kielzog van PSV. En zo naderde de competitie z'n ontknoping. Alleen Ajax en PSV streden nog serieus om de titel. Ajax werkte zich zo langzamerhand in een 'winning mood' stemming door ook lastige wedstrijden te winnen, terwijl bij PSV de stemming er

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1990 | | pagina 3