Van de Voorzitter Graag wil ik u namens het voltallige bestuur van harte feliciteren met de negentigste verjaardag van uw club, ons AJAX. De diverse media hebben ruimschoots aandacht aan deze verjaardag gegeven en dat geeft weer eens aan hoe onze vereniging in de harten van vele Nederlanders leeft. Negentig jaar is een mijlpaal en een ieder die op welke wij ze dan ook aan de bloei van Ajax heeft medegewerkt wil ik hier nog eens extra bedanken én komplimenteren. Een moment van bezinning op de toekomst is echter ook op zijn plaats en dan moet het me toch van het hart, dat ons ledenbestand mij ernstige zorgen baart. Er is namelijk nauwelijks aanwas van nieuwe leden. Daar het onontkoombaar is dat we ouder worden, komt er een moment waarop je kunt zeggen:"Ajax is aan het ver grijzen". Het bestuur wil het zover niet laten komen en de rugge- graat van onze vereniging versterken, door een klimaat te scheppen waarin er meer leden tot onze club zullen toetre den en ook lid zullen blijven. In voorgaande jaren is al aangegeven dat het uitermate be langrijk is, dat ons eerste amateurelftal binnen een aantal jaren in de eerste klasse van de KNVB-zaterdag-competitie speelt. Deze ontwikkeling zal ook zijn uitwerking hebben op de an dere senioren-elftallen, waardoor zij ook "mee naar boven" zullen worden getrokken. Voetbal op hoog niveau zal spe lers, welke Ajax nu na een paar jaar de rug toekeren (denkt u eens aan onze A2), doen besluiten om bij ons te blijven voetballen. Ze blijven dus lid!! Daar hun vorige plaatsen door nieuwe spelers worden in genomen, stijgt ons ledenaantal. Een neveneffect is, dat de publieke belangstelling even eens zal stijgen en dat de kans op een hecht en gezellig clubleven daardoor zal toenemen. Het bestuur wil het komende jaar extra aandacht aan de ontwikkeling van onze zaterdagafdeling geven, domweg omdat dit voor het voortbestaan van Ajax als vereniging van levensbelang is. Hiertoe zullen, in overleg met de betrokkenen, waar nodig veranderingen op technisch en organisatorisch gebied doorgevoerd moeten worden. Dat klinkt dreigend, maar zo is dat niet bedoeld. Ajax onderscheidt zich van andere clubs door zijn vereni- gingsopbouw. Deze voorsprong willen wij koste wat het kost behouden, want slechts daardoor zijn we in negentig jaar geworden wat we nu zijn. Ons eerste prof-elftal begint steeds meer een eenheid te worden, getuige onze plaats op de ranglijst. Ik ben er trots op, dat we de rust weten te bewaren en ons niet gek laten maken door personen van buitenaf, die het niet snel ge noeg gaat. Produktief zijn onze jongens ook op ander gebied. Mark Verkuijl kreeg een dochter, Talissa, terwijl Danny Blind onlangs vader werd van een zoon: Daley. Graag feliciteert het bestuur beide families van harte met hun jong geborenen. Ook Jan Wouters kan elk moment vader worden. De ontwikkeling rond herhaalde slowmotion televisiebeel den, welke de makers van overtredingen voor de tuchtcom- missie kunnen brengen, vraagt om aandacht. Nederland schijnt hierin weer voorop te moeten lopen. Het voetbalspel is zo ingericht, dat slechts de scheidsrechter in het veld bestraft. Dat men gezien de intensivering van het spel ook een waarnemer is gaan aanstellen, die ondermeer wangedrag onder de aandacht van de tuchtcommissie kan brengen, is verstandig en begrijpelijk. Nu televisiebeelden op zichzelf hier ook aanleiding toe kun nen geven, of als aanvullend bewijs kunnen dienen, zijn de clubs welke veel in Studio Sport te zien zijn duidelijk in het nadeel. Een overtreding, zoals die van Jan Wouters in de wedstrijd tegen Volendam, had bestraft moeten worden. De scheids rechter heeft het echter niet gezien, en deed er dus niets aan. Maar hoe weten wij nu dat de waarnemer het wél ge zien heeft? Het kan toch ook zijn, dat hij het NIET gezien heeft en dat de televisiebeelden hem er toe gebracht hebben de zaak alsnog in zijn rapport te vermelden?! In het onderhavige geval twijfel ik overigens geen seconde aan de integriteit van de bij voornoemde wedstrijd aanwezi ge waarnemer. Ik ken hem al jaren en steek mijn hand voor hem in het vuur. Maar de positie van een waarnemer is hoe dan ook toch in het geding. Die van de scheidsrechter als machtsbekleder zeer duidelijk ook! Televisiebeelden kunnen ook aantonen, dat een gele kaart ten onrechte is gegeven, maar daar worden ze niet voor gebruikt. Wat te denken van het intimiderende gedrag van Hans van Breukelen bij het nemen van strafschoppen ter afsluiting van onze bekerwedstrijd tegen PSV? Vriend en vijand waren het er na afloop over eens, dat dit gedrag op zijn minst een gele kaart had moeten opleveren. De tuchtcommissie doet echter niets. Is het eerlijk, dat bij wedstrijden waar toevallig geen televi sie bij aanwezig is, spelers een mazzeltje kunnen hebben, terwijl anderen in vergelijkbare gevallen dankzij de televi siebeelden geschorst worden? Enfin, zo zijn er een groot aantal gevallen te bedenken wel ke vragen oproepen, vragen die nodig beantwoord dienen te worden. Het is in elk geval onjuist om de "Zwarte Piet" aan de makers van de televisieprogramma's te geven. Zij vervullen slechts een signalerende funktie. Ik hoop dan ook, dat het bestuur van de KNVB deze zaak eens op zijn merites wil beschouwen en de diskussie hier over met de clubs aan wil gaan. Om weer met ons negentigjarig bestaan af te sluiten: Behalve het inmiddels gehouden GALA, staan er meer feestelijke aktiviteiten op het programma, met voor elk wat wils. Wij hopen u daar binnenkort verder uitsluitsel over te kunnen geven. Michael van Praag

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1990 | | pagina 7