«TRONIER Wanneer u deze Kroniek onder ogen krijgt zal de competitie zich zo'n beetje in een beslissend stadium bevinden. En dus krijgt iedere wedstrijd een extra dimensie, want fouten ma ken in deze fase van het seizoen kan fataal zijn. Over spanning hebben we dit seizoen niet te klagen. PSV en Ajax maken niet helemaal alleen de dienst uit, maar of de anderen de strijd om de bovenste plaatsen helemaal vol houden is nog maar de vraag. Te hopen is het wel, want al leen spanning lokt veel mensen naar het stadion. En natuur lijk goed en aantrekkelijk voetbal, maar dat mag men van het huidige Ajax verwachten. Na het spektakel tegen FC Twente was de euforie weer groot. Dat is altijd zo na een lekkere wedstrijd met veel goals en veel publiek, maar Ajax heeft dan nog kennelijk moeite om die sfeer vast te houden en een week later ook goed te presteren. Dat lukte tegen MVV in Maastricht abso luut niet. Op een erbarmelijk slecht veld verloor Ajax met 1-0 op een onbegrijpelijke manier. Helemaal wanneer wordt be seft dat MVV al na negen minuten in de eerste helft tot sco ren kwam en Ajax de resterende tijd niet kon benutten om tot een goal te komen. Er ging veel mis terwijl MVV de mou wen extra optrok om op grotendeels wilskracht de overwin ning binnen te halen. Ajax heeft traditioneel altijd last met dit soort wedstrijden, maar juist het winnen of verliezen van deze ontmoetingen bepaalt het uiteindelijke resultaat op de ranglijst, ledereen weet dat en toch kan het misgaan. Vervolgens kwam de KNVB-beker weer in beeld. Ajax trof het steeds een uitwedstrijd te loten en ook nu voor de kwartfinales moest het helemaal naar Sittard om Fortuna al daar te bestrijden. Ook geen eenvoudige klus, maar bij be kervoetbal weet je precies waar je aan toe bent: het is alles of niets en in één wedstrijd moet het gebeuren. Het werd een zeer leuke en aantrekkelijke partij voetbal met voor Ajax al vrij snel een 0-1 score door Wim Jonk. Ajax zag kans deze score tot het einde toe vast te houden, al zat het venijn duidelijk in de staart toen Menzo en Maessen met el kaar op de vuist gingen en beide spelers door de scheids rechter met een rode kaart werden weggestuurd. Omdat de wedstrijd inmiddels was afgelopen hoefde een Ajaxspeler het doel niet te gaan verdedigen, maar de kater was er toch wel, ondanks de winst en plaatsing in halve finales. Hans van Breukelen was zo vriendelijk bij de loting PSV aan Ajax te koppelen, in Eindhoven op 14 maart. Dus Ajax wéér uit en PSV wéér thuis. De vereniging "Ons Amsterdam" had in de maand februari een thema gekozen waarin Ajax een hoofdrol moest spelen. De mensen wilden wel eens wat meer weten over de club aan de Middenweg, want men had eigenlijk geen idee wat er allemaal bij komt kijken om een dergelijke organisatie te runnen. Daarvoor werd een lezing georganiseerd waar in ruim twee uur tijd veel werd verteld over de historie van de club en daarnaast de organisatie van de vereniging werd uitgelegd alsmede een ruwe schets waar de club denkt naar toe te gaan (letterlijk en figuurlijk) in de jaren negentig. Ook werd een rondleiding door het stadion georganiseerd met prima uitleg van Wim Schoevaart en Wim Heisterkamp. Al met al een geslaagd gebeuren waarbij de mensen zeer onder de indruk waren van waar Ajax allemaal mee bezig is. We zijn dan inmiddels aangeland bij de wedstrijd tegen PSV in het Olympisch Stadion waar een slordige 50.000 mensen zorgden voor een schitterende ambiance in een topper die z'n weerga niet kende. Ajax had de plicht te moeten winnen wilde het nog echt se rieus mee blijven doen in de strijd om de landstitel. Want al speelt Ajax dan geen Europees voetbal in het vol gend seizoen, de wil om de landstitel te pakken is er zeker. Hoe de uitslag ook zou worden, in ieder geval was de dag financieel niet meer stuk te krijgen. Maar sportief was er ook veel te verdienen en daar kwam het publiek uiteindelijk voor. Het werd een wedstrijd om van te smullen. Met een scoreverloop waar je alleen maar van kunt dromen, vooral als de winnende club uiteindelijk Ajax werd. Het zag er in het begin niet helemaal naar uit toen Vanenburg op goed aangeven van Romario scoorde. Even waande PSV zich in de winning mood, maar Ajax had het die middag. Het speel de beter dan PSV, het werkte hard voor het winnen van de duels en dan kunnen goals niet uitblijven. John van 't Schip verraste iedereen toen hij hoog boven iedereen de bal hard inkopte, eerst tegen de lat, maar Pettersson maakte het af en scoorde 1-1. De pegel van Roy tegen de paal had een beter lot verdiend, maar ook PSV bleef niet ongevaarlijk met Romario in de hoofdrol. Na rust de rampspoed rond Marciano Vink met een goal in eigen doel (1-2) en even viel alles doodstil. Maar alles veert weer op als Jan Wouters uit een vrije trap schitterend scoort en helemaal de man van de wedstrijd wordt wanneer hij als een duveltje uit een doosje tien minuten voor tijd 3-2 scoort. De euforie kende geen grenzen en bij het eindsignaal was de vreugde enorm. Ajax en PSV samen aan kop en nu maar zien wie de minste fouten maakt in het resterende programma. In het kader van de voorbereiding voor de W.K. in Italië was er een vriendschappelijke ontmoeting geregeld tegen Italië in Rotterdam. In deze wedstrijd maakte Richard Witschge zijn debuut als international. Van hem is bij zo 'n eerste keer niet zo vreselijk veel te verwachten en zeker niet in een elf tal dat zo stroef en traag speelde, zonder enige bezieling of wil om te winnen. Vervangend bondscoach Nol de Ruyter kwam kennelijk niet op de gedachte z'n spelers te instrue ren er een leuke voetbalavond van te maken met wat risico's, wat leuke combinaties, kortom, voor wat dingen waar de mensen voor komen. In tegendeel, het werd een saaie, trage, oubollige wedstrijd met een al even saaie 0-0 als uitslag. Een wedstrijd met geen enkel resultaat. Snel vergeten dus... Bij de verkiezingen van de voetballer van het jaar door de spelers zelf (Romario werd de winnaar) was het opvallend dat bij de categorie 'het grootste voetbaltalent' maar liefst drie Ajacieden werden genomineerd. Richard Witschge werd de winnaar vóór Bryan Roy en Frank de Boer. Zondag 25 februari stond de inhaalwedstrijd tegen Sparta op het programma. Eerder kon de wedstrijd niet doorgaan vanwege nogal wat schade aan het stadion in Rotterdam. Die was nauwelijks verholpen toen de wedstrijd werd gespeeld. Zowel ere-tribune als Schietribune waren dakloos, maar het weer werkte mee. Het ging niet regenen. De wedstrijd zelf werd een moeizame vertoning met een matig spelend Ajax dat wel snel scoorde door Jonk (0-1), maar in het verloop van de strijd zo knoeide, dat de gelijk maker niet kon uitblijven. Het zat Ajax mee dat Peter Lars- son even voor tijd met een kopbal toch de volle winst wist te pakken (1-2) maar helemaal voldaan zullen weinigen naar huis gegaan zijn. Slecht spelen en toch winnen is ook een manier om succes te behalen. Zo langzamerhand kwam de competitie in een fase waar het er echt op aankomt dat in ieder geval de punten gepakt moeten worden.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1990 | | pagina 3