P/m van DoteÊ: "Het wordt de hoogste tijd dat op alle scholen gymles weer terugkomt" Hij is fysiotherapeut maar tijdens wedstrijden is hij verzorger en zit hij op de bank om bij een blessure van één der spelers het veld in te sprinten. Pirn van Dord is 36 jaar en Ajacied. Vanaf zijn 10e jaar aktief in de club. Natuurlijk eerst als voetballer tot en met het eerste elftal. Op jonge leeftijd afgekeurd voor het topvoetbal, speelt hij nu nog z'n wedstrijdje op zaterdagmiddag bij AFC en is fulltime bij Ajax in dienst, deel uitmakend van de medische staf. Natuurlijk heeft ook Ajax met enige regelmaat te maken met geblesseer de spelers. De één maanden lang, de ander aanzienlijk korter. Maar in alle gevallen is er medische behan deling nodig. Op het moment dat we elkaar spre ken (eind oktober) lopen er gelukkig wat blessures af. Pettersson is bijna speelklaar. Silooy gaat goed maar duurt nog wel even. Jonk gaat ook naar wens. Wat doet de fysiotherapeut in het al gemeen? Wanneer is een speler me disch gezien speelklaar? Deze vragen en nog meer kwamen aan de orde in een lang gesprek met Pim van Dord. De fysiotherapeut: "Als jongetje van tien jaar ben ik bij Ajax begonnen. Toendertijd heette dat de pupillen. Vervolgens zo'n beetje alle elftallen gehad. C-junioren, B-junioren, A-junioren, toen van de A1 naar het tweede elf tal en na één jaar tweede naar het eerste. Dat was in de zomer van 1973, in de tijd dat Johan (Cruijff, TM) aan Barcelona werd verkocht. We hebben toen nog een jaar met dat elftal gespeeld. Toen vertrok Neeskens, kwam Kraay, en begon zo'n beetje de leegloop van het elf tal. We hebben toen een moeilijke periode gehad tot Ivic kwam die weer een nieuwe generatie kon opbouwen met Arnesen, Lerby, Tahamata. Ook Krol, die was gebleven en waar mee ik zo'n zes a zeven jaar heb ge voetbald. De mooiste momenten waren natuur lijk de drie kampioenschappen, maar in die tijd speelden we ook veel Euro pa Cupwedstrijden en eigenlijk zijn die wedstrijden voor het clubvoetbal het allermooiste. De sfeer, de entou rage, de spanning en alles wat er omheen gebeurt. Dat tref je nooit aan bij kompetitie wedstrijden. Bij Ajax-PSV hangt toch een totaal andere sfeer dan bij welke Europa Cupwedstrijd ook. Het is in feite heel gek, maar het is wel zo. In het jaar dat Ajax Europa Cup 2 won speelden we drie thuiswedstrij den in De Meer. Als ik nog denk aan die wedstrijd tegen Real Zaragossa dan was dat toch een belevenis. Maar ook tegen Austria Wien was de sfeer schitterend. Europa Cupwedstrijden zijn unieke ontmoetingen. Het is daarom zo enorm jammer wat er allemaal ge beurd is. Dat Europa Cup-sfeertje kom je voorlopig niet meer tegen. Ik zie het overigens wel zitten dat het Europa Cupvoetbal wordt gewijzigd in een systeem met poules zodat niet onmiddellijk een club kan worden uit geschakeld. Kijk, de meeste clubs halen hun inkomsten uit dat Europe se voetbal. Niet alleen direkt maar ook indirekt. Denk maar aan de tele visie, sponsoring etc. Dus als je in poules van vier gaat spelen heb je in ieder geval drie wedstrijden. De pou lewinnaar kan dan overgaan of zoiets, maar in ieder geval zijn inkomsten van drie wedstrijden gegarandeerd. Of je dan een ander soort wedstrijd krijgt, misschien wat minder span ning, dat zal moeten blijken. Maar ik zie toch langzamerhand alles naar een soort Europese kompetitie gaan, omdat de bedragen zo hoog worden en de belangen niet minder, zodat het gewoon in de nationale kompeti tie niet meer is op te brengen. Als topclub kun je je in feite niet meer permitteren om al in de eerste of tweede ronde een andere topclub te treffen waardoor, in het huidige systeem, één van de twee afvalt. Het publiek is natuurlijk op dit mo ment een probleem. Maar daar ko men oplossingen voor. Daar ben ik van overtuigd. Je kan als club geen 24.000 mensen gaan fouilleren. Straks als we misschien gaan spelen in een groter stadion, praat je over 50 of 60 duizend mensen. Als je die dan ook moet fouilleren moet je al 's morgens om 7 uur de poort open zet ten anders haal je het niet. Allemaal flauwekul natuurlijk. Je moet het, denk ik, zoeken in de ver betering van stadions en in harder optreden en strengere straffen. We betalen nu een beetje de prijs voor onze tolerantie. Ajax gaat moge lijk iets proberen op civielrechtelijke basis. Niet zozeer om de schade te verhalen, dan wel om te zorgen dat de daders er niet zo makkelijk af ko men. Dat is dus al weer een stapje verder. En dan heb je nog te maken met de Engelsen die al vijf jaar allemaal zijn uitgeschakeld en dus met argusogen naar Nederland kijken, zien wat hier allemaal gebeurt, terwijl de clubs nog vrolijk doorvoetballen. De UEFA staat binnenkort voor een dilemma. Het is te hopen dat die paar mensen in het publiek bijtijds hun verstand terugkrijgen, want wat men nu doet is onmenselijk. Wie haalt het in z'n hersens om een bom tussen het publiek te gooien? Dan heb je toch een verwrongen ge dachte. Moet je je voorstellen, zit zo'n jongen thuis bewust een bom in elkaar te prutsen met de bedoeling dat ding over een paar dagen bij een voetbalwedstrijd tussen het publiek te gooien. De gedachte alleen al. Wat is een fysiotherapeut? In mijn situatie bij Ajax heb ik de taak om samen met de clubarts een blessure te constateren, een diagno se te stellen en de behandeling te bepalen. De speler komt dan in een revalidatieproces, net zo lang tot hij weer medisch fit is en weer kan mee- trainen met de groep. Dat is in feite grotendeels de taak van een fysiothe rapeut. Dan heb ik het alleen nog maar over de blessures, en niet over allerlei andere facetten zoals voor de wedstrijd tapen, en masseren. Er zijn spelers met wat soepele en kels. Die moeten dus wat verstevigd worden om te voorkomen dat men zo gauw door de enkel heen gaat. Het gewone verzorgingswerk, het be handelen van blaren en andere wondjes, maar ook het opletten in de groep. Een speler hoeft niet alleen fysieke problemen te hebben. Er kunnen allerlei kleine dingetjes zijn die invloed hebben op de prestaties van een speler. Als je dan konstant in die groep verkeert merk je wel eens of er iets aan de hand is of niet. Je hebt natuurlijk met de spelers wat meer direkt kontakt dan de trainer. Dat brengt je funktie nu eenmaal met zich mee. De trainer staat daar in fei te boven. Het heeft allemaal een wis selwerking. Natuurlijk is het niet zo dat ik bij ieder probleem dat ik signa leer onmiddellijk naar de trainer hol en hem alles zeg. Je informeert hem pas als je denkt dat het nuttig is of dat de speler je vraagt dat te doen. Ja, een vertrouwensman voor sommi ge spelers.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 9