Van cff tuurstafef Terugkijkend in de geschiedenis van onze club denk ik, dat wij er nimmer zo moeilijk voor hebben gestaan Niet door toedoen van ons zelf, maar door toedoen van personen die zich supporter van AJAX noemen. Mensen die ook meer een greintje be grip tonen voor degenen, die tijdens onze wedstrijd tegen Austria-Wien een hek vernielden, of daaraan mee werkten, het toejuichten, flinke vriend jes op de schouders namen, om van de stavengooiers zelf maar te zwijgen, verliezen het recht zich supporter van AJAX te noemen, ja in feite zelfs om ooit nog een voet in ons stadion te zetten. Deze stelling is dan ook de leidraad voor het bestuur in de komende jaren. De betrokkenen zijn inmiddels via een deurwaardersexploot op de hoogte ge bracht van het feit, dat het bestuur ze de toegang tot het AJAX-stadion voor onbepaalde tijd heeft ontzegd. Bij over treding hiervan zullen wij tot verdere strafvervolging overgaan. Tenslotte kan een ieder waarvan bewezen wordt, dat hij op welke wijze dan ook materiële schade aan AJAX heeft toegebracht er op rekenen, dat wij deze schade op hem of haar zullen verhalen. Van vele kanten bereikte ons de vraag waarom de politie niet tijdig het vak betreedt, teneinde de orde te herstellen. Het antwoord is duidelijk en het be stuur staat daar achter. In ons stadion kan de politie een vak slechts van bovenaf betreden. Bene den is geen 'vluchtweg'. De kans is daarom groot, dat er in zo' voorko mend geval paniek uitbreekt en men onder aan de tribune tegen het hek wordt gedrukt. De gebeurtenissen in Sheffield geven de verschrikkelijke ge volgen in een dergelijke situatie aan. Betreden van een vak kan alleen veilig van onderaf geschieden. In samenwer king met de politie heeft het bestuur dan ook opdracht gegeven voor het uitvoeren van een aantal maatregelen aan beide korte zijden van het veld. Er komt een tweede hek, waardoor de politie een vak wèl van onder kan be treden. Tevens zal er een soort van 'ballenvanger' worden gemonteerd, waardoor de meeste gegooide voor werpen het veld niet meer kunnen bereiken. Wij beseffen dat dit voor vele goedwil lende supporters, in verband met het uitzicht op het veld, een vervelend ob ject zal zijn. Dat spijt ons oprecht, maar nood breekt echter wet. En nood is er, want wij kunnen ons geen tweede 'geval', permitteren. Wij zullen hier mee moeten leren leven tot dat wij in een nieuwe accommodatie spelen. Het moge U duidelijk zijn, dat dit veel geld kost. Geld, dat wij veel beter voor iets an ders hadden kunnen gebruiken. Naast deze direkt zichtbare maatregelen is het bestuur volop bezig, om alle haar beschikbaar staande 'kanalen' in te schakelen, teneinde nu eens voor eens en voor altijd een einde aan de nega tieve steun te maken van een groep supporters, die we eigenlijk kunnen missen als kiespijn. Tegelijkertijd vraag ik U echter tevens te beseffen, dat niet alle F-siders het stempel van raddraaiers opgedrukt mogen krijgen. Als één speler slecht speelt mag je im mers ook niet zeggen dat het hele elf tal niet deugt?! Deze overweging vraagt soms om zelf beheersing, maar die bezitten we. Wij hebben van de UEFA een te zware straf opgelegd gekregen. Wij zijn in onze sportieve en financiële opbouw buiten onze schuld jaren teruggezet. 'Ga niet langs 'AF, u ontvangt geen tweehonderd gulden!' U leest het goed: BUITEN ONZE SCHULD!! Het gebeurde rond AJAX-Feyenoord heeft dit weer eens aangetoond. Immers; nog nimmer waren er in ons stadion zulke vergaande veiligheids maatregelen getroffen en toch... Er is al genoeg over gezegd en geschreven. Wel wil ik hier nog kwijt, dat Ajax initia tieven heeft ontplooid, om via de KNVB binnen de UEFA een diskussie op gang te brengen over de procedure van hun strafrechtspraak. Het kan in een tijd, waarin clubs met miljoenenbegrotingen werken niet meer, dat er straffen worden opgelegd, welke voor speler en club verstrekken de financiële gevolgen hebben, zonder dat die club zich bij de tuchtkommissie ook maar kan verweren. Een straf aan de hand van rapporten van de scheidsrechter en UEFA waarnemer kan bij gebeurtenissen, zoals die zich bij AJAX tegen Austria hebben voorge daan, slechts zwaar uitvallen. Om een dergelijke zware straf in een beroepszaak tot aanvaardbare propor ties terug te brengen is moeilijker, dan wanneer in eerste instantie bij de tuchtkommissie ook met het verweer van de club wordt rekening gehouden. In dat geval namelijk zal ook de tucht kommissie vrijwel zeker lichter straffen. Inmiddels zijn we volop bezig om U de komende tijd én het volgende seizoen een aantal bijzonder aantrekkelijke in- terntionale vriendschappelijke wedstrij den voor te schotelen. Wij laten de moed niet zakken. U toch ook niet?! Er zijn wat jubilarissen te melden. Op 18 oktober j.l. was het 12,5 jaar geleden, dat Nico Steur onze admini stratie kwam versterken. Nico is een duizendpoot, hij is een rustige man, die onopgemerkt zijn weg gaat en op wie je altijd rekenen kan. Gefeliciteerd Nico, op naar de 25!. Op 1 november j.l. werkte Piet Bosman 25 jaar bij AJAX. Piet mag zonder meer trots zijn op het feit, dat het veld van ons stadion bij de top drie van Ne derland behoort en dat men mij bij de KNVB met grote nadruk mededeelde, dat ons veld tot de minst afgekeurde velden van dit land behoort. Piet Bosman 25 jaar bij Ajax. Gefeliciteerd... Ik vond het een bijzondere eer hem te mogen huldigen. Immers, het was mijn vader die Piet indertijd naar AJAX haal de en ik ken Piet en Elly al zo'n slordi ge dertig jaar. Proficiat Piet, we hopen je nog lang bij ons te hebben. Ons lid Nico Klok gaat weer een paar jaar naar zee. We wensen hem veel plezier en be houden vaart. Natuurlijk hebben we ons vergaapt aan het geweldige spel van PSV tegen Steaua Boekarest en zijn we blij, dat onze Eindhovense vrienden de volgende ronde hebben bereikt. PSV is voornamelijk een 'koop-elftal', met alle respekt overigens. Maar als ik tegen Haarlem weer zo'n nieuwe telg uit onze eigen kweek aan het werk zie, en ik doel natuurlijk op Michel Kreek, dan krijg ik het warm van binnen en ben ik zielsblij dat ik Ajacied ben. Michael van Praag Voorzitter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 7