KROIilER Wanneer u dit clubblad onder ogen krijgt heeft Ajax een tur bulente tijd achter de rug al lijkt alles al weer zo lang gele den. Maar de wonden zijn er nog steeds, de machteloos heid en de woede is niet verdwenen en het gevoel van on rechtvaardigheid maakt zich nog van velen meester. We hadden ons het Europa Cup avontuur iets anders voor gesteld. Dat wedstrijden niet verlopen zoals misschien mag worden verwacht is inherent aan het spelletje. Maar dat en kelingen kennelijk in staat zijn de club zo ontzettend veel schade te berokkenen omdat een voetballer de bal naast in plaats van in het doel schiet is van een dermate terreur dat niet valt te omschrijven. En als dan het leed geschied is komt daar nog eens de UEFA overheen met een straf wat een club bijna ten gronde doet richten terwijl de UEFA er toch is om clubs te helpen het vandalisme te bestrijden. Maar nee, men kijkt toe en straft volkomen onwillekeurig terwijl geen sterveling op deze wereld in staat mag worden geacht dit soort vergrijpen te voorkomen. Er zijn er altijd wel een paar ongrijpbaar. Derhalve donkere wolken boven de club die het toch al niet eenvoudig heeft met het oplossen van allerlei andere zaken. Toch zal het altijd zo blijven dat het beeld van de club wordt bepaald door de prestaties op het veld. Dan komt er geen staaf op het veld, volgt er geen uitsluiting enz. Aan de andere kant mag het ook niet zo zijn dat bij het minste en geringste de wedstrijd moet worden onderbroken uit onvrede omtrent de prestaties van de spelers. Dat zijn ook maar mensen. Maar wat er ook gebeurt, Ajax gaat door en blijft proberen de Europese top te halen. Dat kost tijd, misschien meer dan men denkt, maar eens zal het zover zijn, want Ajax zal zich door niemand laten stoppen. We nemen de draad op na het gelijke spel tegen RKC, toen nog trotse koploper maar inmiddels terug gevallen naar een plaats waar het thuis hoort. Want wat de ploeg van Leo van Veen liet zien was meer dan bedroevend en bepaald niet wat hoort bij een lijstaanvoerder. Dat Ajax geen kans zag een bres in de RKC-verdediging te slaan was jammer. Toch bleef de stemming er in want iedereen had heus wel in de gaten dat er toch wat leuks aan het groeien was. Alles werd nog niet zo in klinkende cijfers tot uiting ge bracht, maar het perspectief was er en dat is aardig om naar te kijken. De uitwedstrijd tegen Volendam verliep in eerste instantie uitstekend. Bergkamp en Winter scoorden in de eerste helft twee uitstekende doelpunten en alles leek onder controle. Toch zag Volendam kans via twee toevalstreffers naast Ajax te komen. De 2-2 eindstand was dan toch teleurstellend en zeker de rode kaart voor Vink, een zware straf voor het te genhouden van een tegenstander. Ook in dit soort situaties is de willekeur bij scheidsrechters aantoonbaar. Het z.g. Kleurrijk Elftal en het Nederlands Elftal speelden een wedstrijd ten bate van de nabestaanden van het af schuwelijke vliegtuigdrama in Suriname. De opbrengsten vielen helaas bitter tegen ondanks de aanwezigheid van de meeste voetbalsterren. Het Kleurrijk Elftal won met 2-1. Dan op woensdag 27 september een Europa Cup-avond die ons, na later zou blijken, nog lang in onze herinnering zal blijven, maar dan in negatieve zin. Ajax en Austria Wien moesten gaan uitmaken wie de vol gende ronde zou gaan halen. En het begon allemaal zo goed met in de eerste helft die prachtige goal van Jan Wou ters. Toen lag de zaak dus weer helemaal open. Met han den en voeten verdedigde Austria en Ajax maar proberen die verlossende goal te maken. Na 90 minuten nog 1-0. Verlengen dus. Het zou dramatisch voor onze club verlopen. Na grote kansen voor Ajax zag Austria toch kans te scoren en Ajax te dwingen minstens twee goals te maken wilde het verder komen. Het drama achter het doel van de Oostenrijkse keeper voltrok zich in middels in snel tempo. De keeper werd uiteindelijk geraakt door een voorwerp dat uit het publiek werd gegooid en de scheidsrechter staakte de wedstrijd en weigerde verder te gaan. Het lot van onze club kwam in handen van de straf- commissie van de UEFA. Enfin, u weet hoe alles uiteindelijk is afgelopen. Een jaar schorsing en drie wedstrijden spelen op 100 km vanaf Amsterdam. Er is enorm veel over geschreven en gezegd. Het is nu een maal zo en we moeten verder. Het bestuur nam tevens onmiddellijk maatregelen om de veiligheid in het stadion te verbeteren. Dat kost weer een paar ton, alleen maar om enige vandalen in toom te hou den. Ongetwijfeld vindt u in dit clubblad nog wel enige woorden gewijd aan al die ellende. Het voetbal ging gewoon door met voor Ajax de thuisont- moeting tegen FC Utrecht. Ook al geen tegenstander om helemaal gerust op te zijn. Bovendien stonden de mensen uit Utrecht boven Ajax op de ranglijst, dus kon Ajax zich eigenlijk niet veroorloven minder dan twee punten te pakken om niet helemaal het kontakt met de bovensten te verliezen. En dan nog de zorg om niet alleen de eigen aanhang maar ook die van FC Utrecht in bedwang te houden. Kortom, met de nodige spanning werd de wedstrijd tegemoet gezien. In de 250ste wedstrijd van John van 't Schip liet Ajax pre cies zien waarvoor het publiek gekomen was. Lekker spe lend werd het slechts een 3-0 winst door 2x Ronald de Boer en Mark Verkuyl. De winst was er en dat was nodig ook na die rampzalige ontmoetingen tegen Austria. Binnen en bui ten het stadion bleef het gelukkig ook min of meer rustig al blijft het angstaanjagend om te zien wat er allemaal voor nodig is om een aantal "supporters" in bedwang te hou den. Vanwege de interlandwedstrijd tegen Wales lag de competi tie stil en kon Ajax even op adem komen en zich voorberei den op de UEFA-uitspraak op 5 oktober. Die was dus in eerste instantie desastreus en buiten alle perken. In Hoger Beroep werd het aantal jaren van uitsluiting gehal veerd maar dan nog lijdt de club oneerlijk veel verlies. We hebben dat in eerdere instantie al gezegd. Ajax zal er mee moeten leren leven en aanpassingen plegen om in ieder ge val sportief internationaal bij te blijven en ook financieel het verlies zoveel mogelijk te compenseren. Het bestuur en de technische staf zal voldoende inventiviteit ontplooien om de nadelen te compenseren. Dan de interland tegen Wales. Belangrijk voor de WK in Ita lië. Veel gepraat en geschrijf vooraf zoals dat gebruikelijk is. Nog drie punten waren nodig om poule winnaar te worden boven West Duitsland. Met 1 punt bij Wales en twee punten thuis tegen Finland zou dat moeten kunnen. Het liep alle maal een stuk eenvoudiger. Een makkelijke 1-2 winst bracht het Nederlands Elftal met één been in Italië want thuis tegen Finland kan toch niets fout gaan.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 3