kan negatief uitwerken. Natuurlijk is bijgeloof een beetje mysterieus. Je denkt vaak als speler: als ik nu maar alles doe in de juiste volgorde dan ga ik goed het veld in en speel ik ook goed. Een buitenstaander kan niet zien hoe een speler zich voelt. Aan gedragingen in bijvoorbeeld de warming-up zie je wel eens of een speler "goed" zit of niet. Maar dan nog zegt het eigenlijk weinig. Ik heb zelf eens meegemaakt dat ik een keer in april vergeten was m'n horlo ge een üur vooruit te draaien vanwe ge de zomertijd. Ik dus lekker aan m'n ontbijtje op zondagmorgen zo rond tien uur. Ging meestal zo vijf voor half elf weg, was ik tegen tien voor elf in het stadion. Nooit een pro bleem. We moesten toen tegen NEC thuis. Ging de telefoon, Bobby Haarms, waar blijf je nou? Ik zeg nog: nou, rustig aan. Het is tien over tien. Even afeten en dan kom ik. Maar je kent Bobby. Of ik niet goed bij m'n hoofd was (netjes gezegd) want het was al tien over elf. En we moesten altijd zo rond 11 uur bij Ajax zijn. Nou, ik dus als een gek alles bij elkaar geraapt, naar Ajax ge- raced, de sportmaaltijd gemist, gelijk in de bespreking en hup naar bene den. Dus allesbehalve een lekkere rustige voorbereiding. Haal ik een 9 in de V.T. Ik bedoel maar Je kan er geen touw aan vastkno pen. Belangrijk is in ieder geval dat je een bepaald ritme moet vasthou den. Niet extra vroeg naar bed gaan op zaterdagavond als je gewend bent iedere dag om 12 uur te gaan sla pen. Je hoort vaak dat een speler op zaterdagavond heel laat naar bed ging en de volgende dag een betere wedstrijd speelde terwijl het an dersom juist negatief uitwerkte. Het beste is vaak een bepaald ritme aan houden. Bij een wissel sta ik altijd te klappen voor de speler die wordt gewisseld. Omdat ik er altijd vanuit ga dat die speler z'n best heeft gedaan en dan kan het lukken of niet lukken, ledereen kan z'n best doen, of alles lukt heeft te maken met vorm. Wat is vorm? Niemand weet dat. On definieerbaar. Vraag het aan Johnny (van 't Schip, TM). Hij zegt: ik doe niets anders dan vorig jaar en nu lukt alles. Vorig jaar niet. Hoe kan dat nou? Niemand weet dat. Het komt wel voor dat je diagnose soms niet helemaal honderd procent is. De behandeling wijst dan uit of de diagnose juist was of niet. Neem de achillespees. Vlak daarach ter ligt de slijmbeurs. Als die achil lespees of die plek dik en gezwollen is, kan het ook de slijmbeurs zijn. De proefbehandeling wijst dan uit wat uiteindelijk de blessure is. Dat zie je in tien minuten. Ik ben niet zo'n rekker. Je kent dat wel, tegen een hek staan en maar rekken. Het is een beetje een mode gril geworden. Het hoort erbij maar wij deden vroeger alleen maar lenig heidsoefeningen, losmaken, draaien. Dat rekken is overgewaaid vanuit Amerika. Maar daar speel je onder heel andere omstandigheden. Hier kan je wel rekken maar daar naast moet je veel meer zorgen voor lenigheid in je lichaam. Dat rekken is maar een onderdeeltje. Kijk, als je een spier alleen maar rekt wordt hij slap. Een spier moet ook kracht krijgen, dus groeien in de breedte en niet alleen in de lengte. De lenigheid moet terugkomen. Dat is belangrijk. Door gewoon gymoefe- ningen te doen. Een aantal jaren te rug lieten we de spelers eens in de zaal een koprol maken. Man, het was afschuwelijk. Een aantal was niet in staat die oefening te doen. Dat kan toch niet. Kijk naar die Sanchez bij Real. Die man maakt zelfs een salto bij ieder doelpunt. Een gave lenig heid. Of Van Basten. Hoe snel hij met de bal draait wanneer hij wordt aangespeeld. Aan lenigheid moet echt meer aandacht worden besteed. Het voorkomt absoluut vele blessu res. Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 13