ffRONIER Alsof het voetbal niet weggeweest is kunnen we stellen dat het seizoen 1989-1990 volop van start is gegaan en dat de eerste sensaties reeds hebben plaatsgevonden. De start van Ajax in deze competitie onder leiding van Technisch Direkteur en tevens trainer-coach van het eerste elftal, Leo Beenhakker, mag ons tot tevredenheid stemmen al was de misstap op eigen veld tegen Sparta een behoorlijke deuk in de vreugde. Het deed ons onmiddellijk denken aan de uit glijder een aantal seizoenen terug in het Olympisch Stadion tegen FC Den Haag, waarna het herstel kwam tegen PSV. Deze gang van zaken hebben we ook mogen meemaken in het afgelopen seizoen, maar dat is allemaal geweest. We hebben nu te maken met een nieuw seizoen waar de ver wachtingen, terecht of onterecht, in ieder geval hoog gespannen zijn. In hoeverre dat broodnodige succes valt te realiseren is moeilijk in te schatten. De ambitie is er in ieder geval. Ajax begon de voorbereiding op het nieuwe seizoen op 3 juli j.l. met straffe trainingen in het Amsterdamse Bos en op het eigen complex. Vanaf 8 juli j.l. stonden er een reeks van vriendschappelijke ontmoetingen op het programma. Dan een trip naar Zwe den, om zich vervolgens goed voor te bereiden op de pre sentatie van het eerste elftal aan het eigen publiek tijdens het Amsterdam-714 tournooi met deelname van Dynamo Kiev, KV Mechelen en Sporting Lissabon. Ajax moest het eerst tegen de mensen uit Portugal opnemen. Het werd 1-1 met winst voor Sporting na het nemen van strafschoppen. Op de finale dag ontmoette Ajax het Belgische KV Meche len, ook al geen onbekende. De Belgen, eerder gewonnen van Dynamo Kiev, hadden aan een gelijkspel genoeg voor de eindzege van het tournooi. En zo geschiedde. De 2-2 eindstand was voldoende voor de eerste plaats. Ajax werd tweede. Bij het begin van de competitie op zondag 13 augustus had Ajax helaas te maken met nogal wat langdurige blessures. Stefan Pettersson en Sonny Silooy zijn zeer langdurig ge blesseerd, Danny Hesp nog niet voldoende hersteld voor het echte grote werk, Ron Willems idem dito, Mark Verkuyl heeft ook een lastige blessure. Kortom, het was toch even afwachten geblazen hoe het elftal zich zou manifesteren bij de opening van het seizoen. De spits van het Hongaarse Ferencvaros, Pal Fischer, werd aangetrokken om de spitspositie wat meer body te geven, terwijl in de verdedi ging Dennis van Wijk werd ingehuurd van Club Brugge. Wat op 13 augustus ook enorm veel aandacht kreeg was de invoering van de veelbesproken voetbalpas. U heeft daarvan alles kunnen lezen, zien en horen via de media. Na één weekeinde is alles voorlopig in de ijskast gezet gezien de flop bij o.a. FC Den Haag—Ajax. De verwachtingen zijn verder niet hoog gespannen, mede gezien het feit dat zelfs enige burgemeesters het niet zien zitten het systeem van de voetbalpas in te voeren. Erger nog, het is zelfs een crime om het voetbalprogramma enigs zins regelmatig te laten verlopen omdat vele burgervaders allerlei problemen hebben met het laten spelen van wedstrij den op momenten dat het slecht uitkomt. Een oeverloos ge schuif met wedstrijden is het gevolg. Het wordt nu toch wel zo langzamerhand tijd dat er wat orde op zaken wordt gesteld. Hoe kan men anders nog een competitie enigszins regelmatig afwerken? Op deze plek ook eens wat aandacht voor de controle com missie van Ajax. U weet wel, die mensen die bij elke thuis wedstrijd alles in het werk stellen de gang van zaken in het stadion zo goed mogelijk te laten verlopen. Vooral wanneer het gaat om het parkeren van auto's waar men de handen vol aan heeft. Na een lang seizoen hebben deze mensen het volste recht even uit te blazen door met z'n allen een dagje uit te gaan. Elders in dit clubblad vindt u het verslag. Tegelijkertijd hierbij het verzoek bij iedere thuiswedstrijd de aanwijzingen van de heren controle commissie op te vol gen. Het bespaart de mensen enorm veel problemen en minstens zoveel ergernis. Dan de competitie op 13 augustus j.l. uit tegen FC Den Haag. Onder het motto: eerst maar die wedstrijd met dat "grote risico". Dan is die ontmoeting tenminste afgewerkt. En gelijk maar de voetbalpas als experiment maar in feite al vooraf gedoemd om te mislukken. Voor Ajax was er geen tijd om aan dat soort zaken te den ken. Juist bij de eerste wedstrijden van het seizoen is het van belang gelijk punten te pakken om niet straks achter de feiten te moeten aanhollen. FC Den Haag heeft een reputa tie om juist tegen de topclubs goed voor de dag te komen, dus helemaal gerust ging het Ajaxgezelschap niet naar het Zuiderpark. In een schitterende entourage had Ajax het, af gezien van de eerste 20 minuten, niet zo vreselijk moeilijk. Het werd zelfs een ruime overwinning (0-4) met goals van Winter, Fischer, Wouters en Ronald de Boer. Leo Beenhak ker had zich geen betere opening van het seizoen kunnen voorstellen. De grijns op zijn gezicht betekende veel. Als gebruikelijk vertoonde het voetbalprogramma ook een aantal wedstrijden op de woensdagavond. Meestal niet zo verschrikkelijk aantrekkelijk voor club en publiek, maar zie, als de prestaties worden geleverd komt het publiek toch, wanneer er ook gespeeld wordt. Opvallend veel mensen gingen naar de eerste thuiswedstrijd van Ajax tegen Vitesse. In een heerlijke temperatuur en een goede entourage, was het uitstekend toeven in het Ajax Stadion. Voor de aftrap werd 1 minuut stilte betracht voor het tragi sche overlijden van Uoyd Doesburg na een imponerend In Memoriam van voorzitter Michael van Praag. De stilte in het stadion was even indrukwekkend. De wedstrijd kende een wervelende start met een klasse goal van Pal Fischer. Vervolgens liep de score regelmatig op tot 5-0 door Roy, Winter, Wouters en Ronald de Boer. De laatste tien minuten gaven wat deuken in de feestvreug de door twee tegentreffers van Vitesse waardoor de eindstand 5-2 werd. Het team zal hieruit ongetwijfeld lering hebben getrokken dat een elftal zich niet kan permitteren de concentratie te la ten zakken. Maar met 4 punten uit 2 wedstrijden was ieder een toch wel content. Het zijn belangrijke punten zo aan het begin van het seizoen. En zo kon Leo Beenhakker terecht constateren dat er zich een zekere euforie in Amsterdam aan het ontwikkelen was dat z'n weerga vond in het aantal bezoekers bij de thuis wedstrijd tegen Sparta. Weer zo'n lekker gevuld stadion met veel mensen die er eens goed voor gingen zitten en een veelheid aan doelpun ten verwachtten. Terecht, want thuiswedstrijden tegen Spar ta zijn per definitie altijd doelpuntenrijk. Zowel uit als thuis. De openingsgoal van Winter lag eigenlijk in de lijn der ver wachting, maar helaas het liep verder even anders. Als ge bruikelijk veel Spartanen voor eigen doel hopend op een uit-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 3